https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MALEZYA’DA ZAFER HAMILTON’IN

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFormula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun ikinci yarışı olan Malezya Grand Prix’sini, Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton kazandı.

Malezya Grand Prix’si, başkent Kuala Lumpur’daki 5,543 kilometrelik Sepang pistinde 56 tur üzerinde yapıldı. Dün yapılan sıralama turlarında “pole pozisyonu”nu kazanan Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton, bu avantajını iyi kullanarak şiddetli yağmur yağışına rağmen baştan sona önde götürdüğü yarıştan zaferle ayrıldı.

İngiliz pilot, 1:40:25.974’lük derecesiyle Malezya’da damalı bayrağı görerek bu sezonki ilkNico Rosberg zaferine ulaşırken, takım arkadaşı Nico Rosberg ise Hamilton’un 17,3 saniye gerisinde ikinciliği elde etti.

Red Bull Racing-Renault takımının son 4 sezonu şampiyon kapatan pilotu Sebastian Vettel ise Hamilton’ın 24,5 saniye gerisinde üçüncü sırada yer alabildi.

Eski şaşalı günlerine geri dönmek ve son bir iki senede kaybolmaya başlayan ilgiyi geri kazandırmak için yapıldığı söylenen değişiklikler bence olanı da kaybettirecek gibi gözüküyor! Çoğu Formula 1 hayranı için en önemli olay arabaların birbirini sollaması, sürat yapması gibi şeylerden evvel araçlardan çıkan seslerdi. Ayrıca, o baktığında herkesi hazırola geçiren o şatafatlı araç görüntülerinin de yerinde yeller estiğini eklemek lazım!

Sebastian VetteYarışı piste arkası dönüp seyrederken kendinden geçen milyonlarca insanın bu seneki vuvuzela- elektrik süpürgesi karışımı çıkan sesten zevk almayı bir yana bırakalım,  yavaş yavaş tiksinti aşamasına geldikleri aşikar…

Ayrıca bu yeni motor ve araç kuralları Mercedese cuk oturmuş gözüküyorsa da  diğer araçların hemen hepsinin çok büyük acemilik çekmesi de başka bir ayrıntı. Hamilton- Rosberg ikilisi bu gidişle sezonun yarısı bitmeden markalar şampiyonluğunu garantilerlerse hiç şaşmamak lazım!

Sezonun üçüncü yarışı olan Bahreyn Grand Prix’i, 4-6 Nisan tarihleri arasında Sakhir bölgesindeki 5 bin 412 kilometrelik pistte yapılacak.

Ben kendi adıma. motor sporlarının ağa babası, futbola örnekle Şampiyonlar Ligi olan F1 müsabakalarından kıl kapmış durumdayım. Sadece 3-5 yenilik getirilen değil, neredeyse bütünüyle format atılan şekle kısa sürede yeni bir düzenleme getirilmez ise (umarım bu sadece benim paranoyamdır ama) yüzmilyonların sevgilisi F1’e ilginin çok ama çok azalacağı kanaatindeyim.

burak.belgen@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular