https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MAHKUM GALİP

Okunması Gerekenler

ertu onerMAHKUM GALİP

Durum buralara geldikten sonra sürekli kazanmak zorunda olan bir Fenerbahçe var ortada. Galip gelince 4 basamak birden atlayıp 5.liğe yerleşiyorsun, bu güzel. Sanırım en büyük motivasyon da buydu. İlk 11ler belli olduğunda açıkçası yanlış okuyorum sandım; Hasan Ali ve İsmail Köybaşı’nın arkalı önlü oynaması herhalde akla son gelecek kurgulardan biriydi. Köybaşı’nın ekstra iyi veya kötü yaptığı bir şey olmadı ama insan düşünmeden edemiyor; bu oyuncu lig tarihinde kaç gol atmış, yüzde kaç isabet ile orta yapıyor araştıran olmuş mu? Öte kanattaki Lens ise takımın uzak ara en çok fark yaratan oyuncusu. O yüzden ısı haritasına bakıldığında sağ taraf ışıl ışıl parlarken sol tarafta hareket nispeten azdı.

advo-12Advocaat’ın ana hücum planı şöyle; birinci bölgeden üçüncü bölgeye (sol açık hariç) uzun top at, ileri uçtaki kontrol ederse gol ara. İşin doğrusu bu Pereira’nın bile oyun planına kıyasla daha sönük. Öyle ki mesela bu bir kupa maçı olsa ve Konyaspor’un gole ihtiyacı olmasa yapması gereken tek şey topu Fenerbahçe’ye bırakmak.

Bir nokta daha var ki çok dikkat çekiyor, Fenerbahçe acaba Türkiye’de oynadığı maçlarda hiç bu kadar düşük topa sahip olma oranı ile oynadı mı? Kulüp tarihine bakmak lazım ama ben bu kadar mahkum bir oyun hatırlamıyorum. Özellikle ikinci devrenin tamamına yakın bölümünde topu istemedi bile Fenerbahçe. Takımın teknik ve fiziksel kapasitesi ne olursa olsun bu kabul edilmesi zor bir durum.

fb-konya-2En başta da dediğim gibi, birinci öncelik 3 puandı, o geldi. Bu şekilde maç kazanmak güzeldir ama şu şartla, çok daha rahat kazandığın maçlar da olacak. Advocaat’ın geldiği gün iki adet önemli problemi vardı, bunlardan ilki takımın doğru çalışmamış olması, fizik kapasitesinin düşük olmasıydı. Artık bununla ilgili fazla şikayet etme lüksü yok. İkinci sıkıntısı ise 10 numarasının olmamasıydı, bu durum tabi ki devam ediyor ama bu kadar tecrübeli hocanın bu problemin çözümünü yürürlüğe koymuş olmasa bile en azında doğru yolda olduğunun sinyallerini vermesi lazım.

Fenerbahçe nispeten kolay sayılabilecek bir fikstür ile bugüne geldi, işin bundan sonrası rakipler düşünüldüğünde daha da zor olacak.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: ertu.oner@abcspor.com

twitter: @ErtugrulOner

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular