https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MADE IN STEVE KERR !

Okunması Gerekenler

derya cerasiSteve Kerr Etkisi

Dün akşam NBA Final serisi 4.maçında Golden State Warriors, Cleveland Cavaliers’ı deplasmanda 103-82 mağlup ederek, seride durumu 2-2’ye getirdi ve evsahibi avantajını tekrar eline geçirdi. Bu maçın analizine ve serinin nasıl gelişebileceğine bir bakalım.

Golden State Geri Döndü

cavs 124Serinin 2.maçını Cleveland deplasmanda kazanarak, avantajı eline geçirmiş ve 3.maçı da kazanarak hem seride öne geçmiş, hem de avantajını devam ettirmişti. Ancak 4.maçta Golden State deplasmanda çok iyi oynayarak kazandı ve avantajı tekrar eline geçirdi. Maçta; Golden State’te Curry ve Iguodala 22’şer sayı atarlarken, diğer maçların aksine Klay Thompson 9 sayıda kaldı. Draymond Green 17, Harrison Barnes ise 14 sayı kaydetti. Cleveland’da 28 sayı ile en skorer oyuncu olan Timofey Mozgov, final serisindeki diğer maçlarda en fazla 17 sayı atmıştı. Sırasıyla 44,39 ve 40 sayı atan Lebron James ise bu maçta 20 sayıda kaldı. İşte maçın anahtarı da bence burada.

Steve Kerr’ün Oyunu

kerr 5Cavaliers oyuncuları, Kevin Love ve Kyrie Irving’in sakatlıkları nedeniyle darlaşan kadroda, daha çok süre almak zorunda kalıyorlar. Sezonun sonuna birkaç maç kala bu dar rotasyon, Cleveland’lı oyuncuları daha da zorluyor. Buna ek olarak, Golden State koçu Steve Kerr’ün onlar için hazırladığı tuzak bu maçın Golden State lehine sonuçlanmasını sağladı. Steve Kerr; Timofey Mozgov’a indirilen toplarda bu oyuncunun savunmasına yardım getirmeyerek, dış oyunculara yapılan baskıdan vazgeçmedi ve O’nun sayı bulmasına izin verdi. Cleveland de bu tuzağa düşerek, her topu Mozgov’a indirince diğer oyuncular maçtan soğudu.

cavs 123Iguodala; savunmada önemli rol oynayarak, Lebron James’i iki sayılık atışlarda %31,8’de, üç sayılık atışlarda ise %25’te tuttu. James’e yapılan ikili sıkıştırmalarda da Smith, Dellavedova ve Shumpert’ın attıkları şutlar da, yorgunluk ile birleşince kaçmaya başladı. Cleveland %14,8 isabet oranı ile, bütün maç sadece 4 üç sayılık basket bulabilirken, Warriors tam 12 üçlük bularak %40 ile oynadı. Cleveland oyuncuları 16 hücum ribaundu alsalar da, bunları sayıya çeviremediler. Golden State hücumda ise; Andrew Bogut’a daha az süre vererek, dış şut tehdidi olan oyunculara yöneldi ve özellikle Curry, Iguodala, Draymand Green ve Barnes ile üçlükler buldu. 25 dakika süre alan Shaun Livingston’ın da önemli katkı verdiğini söyleyebiliriz.

Peki Kim Şampiyon Olacak

nba logoCurry’nin bu maçı çok istediği attığı sayılardan sonra yaptığı sevinç gösterilerinden belliydi. Warriors, bu maçı mağlup bitirseydi, 3-1 geriye düşecek ve şampiyonluk ihtimali çok düşük bir yüzdede kalacaktı. Ancak bu maçı kazanarak bence şampiyonluk ihtimalini de yüzde 65-70’lere çıkardılar. Bundan sonra seride en fazla 3 maç oynanabilir ve bu 3 maçtan 2’si Golden State’in salonunda oynanacak. Pazar gecesi oynanacak maç, belki de serinin en önemli maçı. O maçı kazanan takım büyük ihtimal ile şampiyonluğa ulaşacak.

Bu maçın senaryosu 4.maçtan farklı olacaktır. 4.maç ile 5.maç arasında 3 günlük bir süre olması Cleveland’lı oyuncuların çok ihtiyacı olan dinlenme süresine sahip oldukları anlamına geliyor. Steve Kerr’un 4.maç stratejisi ile sahada yer almayacağını düşünüyorum. Bu stratejiyi devam ettirse de; David Blatt kısa oyuncularını devreye sokmak ve James’i daha verimli kullanmak adına mutlaka planlar yapacaktır. Golden State, Curry, Thompson, Iguodala üçlüsü ile bence bir adım önde.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular