https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MACARİSTAN’DA KAZANAN SEBASTIAN VETTEL

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimMACARİSTAN GP’DE KAZANAN SEBASTIAN VETTEL

Steven Spielberg dünya tarihinin bana göre algı yönetimde en müthiş yönetmenlerinden birisi. Komplo Teorisinde üstüne tanımam. Macaristan GP öncesi hiç kimsenin aklına dahi gelmeyecek o kadar muazzam senaryolar yaşandı ki hiç şüphesiz Spielberg bile bu kadarını yapamaz.

Kim derdi ki bu yarışı Sebastian Vettel kazanacak!!

Sıralama turlarında 3.  Basamakta yer alan Ferrari pilotu Vettel Macaristan’dan zaferle ayrıldı.

Sezonun 10. Yarışı Pazar günü Macaristan’da koşuldu. Cumartesi günkü sıralama turlarında duble yapmayı başaran Mercedes takım pilotları Pazar günkü büyük yarışta adeta felaketi yaşadı. Lewis Hamilton ilk cepte startı alırken yarışı 6.sırada tamamladı. Alman takım arkadaşı Nico Rosberg ise Macaristan’ı 8.sırada tamamladı.

VETTEL 1Lewis Hamilton ilk turda 4. Sıraya kadar geriledi bu hatasını telefi etmek için takım arkadaşı Nico Rosbergi saf dışı bırakmayı amaçlayan Büyük Britanyalı pilot yaptığı hamle pahalıya sonuçlandı stratejik hata yaparak bir anda pist dışında kaldı.

Lewis Hamilton için daha kâbus yeni başlıyordu aslında. Büyük Britanyalı pilot Red Bull/Renault takım pilotu Daniel Riccardoyu virajda geçmek istedi ancak yaşanılan temas sonucu Hamilton 5 saniye cezalandırıldı ve fiili olarak yarışı kaybetti.

Ferrari takım pilotları Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen büyük yarışa fırtına gibi başladı. Yoktan var edilmiş adeta hiç kimsenin aklından geçmeyecek müthiş bir senaryo yaşanmış Vettel yarışı 1.bitirmişti.

Sebastian Vettel 1.virajda liderliği ele geçirerek sazına sıkı sıkıya sarıldı.

Kimi Raikkonen ise yaşadığı teknik arızadan dolayı 55. turda yarış dışı kalmaktan kurtulamadı.

VETTEL 2Şüphesiz en kritik olay Nico Hulkenberg’in ön kanadının kopup güvenlik aracının piste girmesiyle farkın optimal düzeye gelmesiydi. Bu tip optimal dengeler Formula 1 gibi yüksek prestijli organizasyonlarda geride kalan pilotlara çok ciddi avantaj sağlar ve bu noktadan hareketle de farkların yavaş yavaş kapandığını görürüz.

Yarışın son bölümlerinde ise felaket senaryosunun çanı Mercedes takımının Alman pilotu Nico Rosberg için çaldı. Bütün sorunların yaşandığı 1. Virajda Red Bull/Renault takım pilotu Daniel Riccardo’nun ön kanadı koparak Nico Rosberg’in lastiğinin patlamasına neden oldu ve pite girmek zorunda kalan Alman pilot kaybettiği zamanları telafi edemedi.

Sebastian Vettel’i tebrik etmekten başka elden bir şey gelmez.

Sezonun 11. Yarışı 23 Ağustos 2015’de Belçika’da.

Saygılarımla…

KAAN İLHAN

mail : kaan.ilhan@abcspor.com

twitter: @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular