https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

LIV SERIES, İLK BOMBA GOLFE ATILDI

Okunması Gerekenler

LIV Series, İlk Bomba Golfe Atıldı

Geçtiğimiz sezon Avrupa’nın önde gelen futbol kulüpleri hem pastadan yeterli payı almadıkları, hem de kendi kalibrelerinde olmayan rakiplerle oynamak istemediklerini bahane ederek Süper Lig adını verdikleri elit bir üst lig kuracaklarını açıkladılar. Fakat ANINDA ve ÇOK YÜKSEK PERDEDEN gelen itirazlar sonucu geri vites yaptılar ve bu proje şimdilik rafa kalktı.

Golf bireysel bir spor olduğu ve arkasında milyonlarca taraftarı olan camialar olmadığı için daha kırılgan bir yapıya sahipti. Sponsorluk anlaşmaları belki futboldan bile fazla olsa da takım sporlarındaki aidiyet ruhu golfte tabii ki yoktu.

Bu fırsatı gören Suudi Arabistan orijinli bir yatırım fonu, organizasyonun başına Avustralyalı “The Great White” lakaplı eski efsane Greg Norman’ i getirerek adeta bu spora çomak soktu ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Golf dünyası 100 yılı aşkın bir süredir PGA (Amerika Turu) ve Avrupa Turu etrafında dönüyordu. Asya ve Okyanusya turları da var ama onlar fazla önem arzetmezlerdi.
Suudi’ler kendi organizasyonlarına LIV Series adını verdiler. LIV’ in anlamı ise Roma rakamı ile 54’ten geliyor. Normalde golf 72 delik ve 4 gün üzerinden oynanırken LIV Series 54 delik ve 3 gün üzerinden oynanıyor.

LIV series bu sezon için 8 turnuva düzenleyeceklerini ve yaklaşık 250 milyon dolar dağıtacaklarını açıkladılar ve ilk event geçen hafta Londra’ da düzenlendi. Turnuvaya katılan 17 PGA tur oyuncusu ki aralarında Phil Mickelson, Dustin Johnson, Sergio Garcia, Louis Oosthuizen ve Martin Kaymer gibi defalarca Major kazanmış isimler var, anında PGA turdan atıldılar.

Şimdilik 4 Major turnuvaya katılıp katılamayacakları konusunda bir karar yok hatta şu an oynanan US Open’ a Dustin Johnson, Sergio Garcia gibi isimler katıldı.

Son tahlilde Rory McIllroy’un da dediği gibi Golfün altına adeta dinamit atıldı, bakalım süreç bizi nereye götürecek.
Bu gelişme sonucu tenisi yöneten ATP Tur yöneticilerini uykusuz uzun geceler bekliyor. İkinci hedef net olarak Tenis.

mail: emrah.seber@abcspor.com

twitter: @SeberEmrah

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

BU TARAFTAR SİZİNLE GURUR DUYUYOR

Maçın sonunda duygu yüklü anlar yaşandı. Konya'dan gelen gol haberleriyle zaten Kaf Dağı'nın ardında olan şampiyonluğun tamamen kaçtığı anlaşılınca...

Benzer Konular