https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

LEWIS HAMILTON ŞAMPİYON!

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimAbu Dabi Grand Prix’ni kazanan İngiliz Pilot Lewis Hamilton, Mercedes takımıyla mutlu sona ulaştı. Takım arkadaşı Nico Rosberg’in sıralama turlarında gerisinde kalan İngiliz pilot büyük yarışı kazanmayı bildi ve şampiyonluğunu ilan etti

Lewis Hamilton yarışın daha başında güzel bir çıkış yakalayarak 1.liğe yükseldi.

Yarışın ortalarında ise Nico Rosberg KERS (Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistem) sisteminde yaşadığı sorun nedeniyle düzlüklerde istenildiği performansı gösteremedi. Tabi bu sorun Hamilton’un ekmeğine de yağ sürmüş oldu. Bunu iyi değerlendiren Hamilton farkı, opsiyonlarını da kullanarak açmayı başardı.

Nico RosbergNico Rosberg ise bu sorunu pahalıya ödedi ve 14.sırada ancak damalı bayrağı gördü. Yarışa Pole pozisyonunda başlayan Rosberg için hayal kırıklığı ile sonuçlanan bir yarış oldu.

Burada şu soruyu sormak gerekir?  ERS Sistemindeki bu sorun acaba Rosberg’in başına ileriki zamanlarda dert açar mı?

Mercedes takımında alışkın olmadığımız senaryo bu.

Yarış ile ilgili detaylara devam edelim.

Williams-Mercedes Pilotu Felipe Massa yarışa çok iyi startla başladı. Virajlarda ki manevra kabiliyeti ile Nico Rosberg’in yaşamış olduğu sorunu iyi değerlendiren Brezilyalı pilot rakibini geçmeyi başardı. Tabi burada lastiklerin tutuş kabiliyetlerini de asla yabana atmamak gerekir.

Bir ara Hamilton’un pite girmesi ile yarışın yeni lideri olan Felipe Massa, pit öncesi ve pit sonrası toplamda 15 saniye önde olmasını iyi değerlendiremedi. Farkı yalnızca 3 saniyenin altında tutmayı başarsa da yumuşak lastiklere geçtiğinden ötürü manevra tutuş hâkimiyetini yitirerek yarışı 2.sırada tamamladı.

Williams Mercedes’in bir diğer pilotu Valteri Bottas ise 3.sırada damalı bayrağı görerek podyuma çıkmayı başardı.

RICCIARDOTabi burada en büyük alkışı Red Bull takımı pilotu Daniel Ricciardo’ya göndermek lazım. Aldığı cezadan ötürü yarışa pit yolundan başlayan Red Bull pilotu, sürüş kabiliyeti ile yarışı 4.sırada tamamlamayı başardı.

33 şampiyonluk ile Ferrari Pilotu Fernando Alonso’yu geride bırakan Britanyalı pilot Lewis Hamilton böylece 1971 yılından sonra çifte şampiyonluk kazanan ilk İngiliz pilotu oldu.

2015 yılında Formula 1 ile ilgili sitemiz olarak en büyük adımımız, Formula 1’i bir bütün olarak ve prensipleriyle tanıtıp daha sonra yarışların analizlerini yapmak olacaktır.

Formula 1 araçlarının özelliklerinden Formula 1 araçlarının yapılarını sizlere en küçük detaylarına kadar anlatacağım ve böylece Formula 1’i çok daha geniş kapsamda özümseyeceğiz.

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

kaan.ilhan@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular