https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KUMBARA HAYRETTİN ( HAYRETTİN DEMİRBAŞ)

Okunması Gerekenler

brunoBEN BU LAKABI SONUNA KADAR HAKETTİM ABİ-4

Lakabıyla Türk futbol tarihine geçmiş oyuncuları kaleme aldığımız yazı dizimizin bugünkü konusu KUMBARA lakaplı Hayrettin Demirbaş.  Başka kalecilerimiz de var. Kova Yaşar dediğinizi duydum mesela:). Sabırlı olun, onlar da geliyor.
 
Hayrettin’in Galatasaray’da 10 senesi geçti ama onu en çok Fenerliler severdi.
Fenerbahçe maçlarında yediği hatalı goller hep şaka malzemesi olmuştu.
hayro1Bir keresinde hiç unutmam, Ömer Cavuşoğlunun bir röportajına konu olmuştu:
Spiker sordu:
– Yarınki  Galatasaray derbisinin sonucu ne olur?
Çavuşoğlu:
– Fener çok rahat kazanır.
Spiker:
– En çok hangi futbolcuya güveniyorsunuz?
Çavuşoğlu:
– Tabii ki kaleci Hayrettin’e
Ve kaleci Hayrettin’de Ömer Abi’sinin yüzünü kara çıkarmamıştı her zaman olduğu gibi..
Fenerbahçe taraftarlarının bir numaralı sevgilisi idi Hayro. Şahsım adına söylüyorum ne zaman bir Fener- Galatasaray maçında O’nu kalede görsem yüreğim ferahlardı. Hayrettin’in de hiç yanılttığını hatırlamıyorum.
Oysa Hayrettin bunları “Kısfmetsizlik”diye yorumlardı. Ona göre kısfmet çok önemli bir şeydi. Yeteneksizlik, formsuzluk veya vuruş becersi diye bir şey yoktu şu alemde..
Hele ki yandan gelen falsolu ortalar korkulu rüyası idi. Ne yapacağına bir türlü karar veremez, bi adım ileri, iki adım geri, bakmışsın biri çakmış kafayı ve Hayrettin’in ızdırabına bi son vermiş.
Fenerliler en çok Rıdvan’ın gırtlağını sıktığı maçı hatırlar. 5-2’lik maç.
Kimin yendiğini söylememe gerek yok herhalde.
O gün  kale arkasındaki Fenerbahçeli taraftarlar Hayrettin’i sinirlendirmek için elinden geleni yapıyorlardı yine.
Meşhur bir slogan vardı, yine maç boyunca onu söylediler:
Hayrettin, Hayrettiiin, a**,  gö**  kaybettin !
Fenerbahçe sıraladıkça golleri Hayrettin daha da deliriyor, trübünler onun dellendiğini gördükçe daha bi iştahlı kızdırıyorlardı Hayrettin’i.
Derken maçın sonlarına  doğru ceza sahası içindeki bir pozisyonda Rıdvan Galatasaraylı oyuncular tarafından düşürüldü. Hakem penaltı noktasını gösterdi.
hayro-2Hayrettin pozisyonun penaltı olduğuna ikna olmamıştı. Rıdvan’ın  numara yaparak hakemi kandırdığını düşünmüş olacak ki hışımla koştu ve yapıştı gırtlağına..
Hakem Hayrettine sarı kart gösterdi, Tanju penaltıyı direkten dışarı attı.
Ama bu olay hiç unutulmadı, hep konuşuldu.
Gırtlağa yapışan Galatasaraylı oyuncu Hayrettin olunca hiç bir Fenerbahçeli de kızmadı ve kin tutmadı. Çünkü O Hayrettin’di. O bi taneydi.
hayro3Patates cipsi yemeyi çok severdi. Karikatürleri falan çizilirken yeşil kaleci kazağıyla beraber patates cipsi de tutuşturulurdu eline.
Göçmen çocuğuydu. Türkçesi bozuk değildi ama peltek peltek konuşurdu.
Kısfmet diye yazmam da ondan.
Çok içten konuşurdu, bir çocuk saflığında sorulara yanıt verir bir çocuk saflığında kendini savunurdu.
– Sen söyle be abi, Fener maçlarını saymazsak kaç gol yemişim be abi!
Ahh Hayrettin Ahh. Ne tatlı adamdın sen öyle.
Fenerbahçe’nin istikrarsız yıllarıydı. Her sene transfer şampiyonu olup, şampiyonluk parolasıyla lige başladığı, 4 senede bir şampiyon olduğu, olamadığında da nal topladığı, bir sezonda iki üç hoca değiştirdiği, kellesini kurtarmak isteyen yönetimin hocayı gönderdikten sonra bir kaç oyuncuyu kadro dışı bırakarak zaman kazandığı yıllardı.
Heh işte o kriz dönemlerinde Fenerbahçenin imdadına hep Galatasaray yetişiyordu. Krizin ardına hep bir Galatasray maçı denk gelirdi, hep de kalede Hayrettin. O yüzden ayrıdır Hayrettin’in yeri Fenerli gönüllerde.
Golü yer yemez başlardı trip atmaya. Penaltı noktasına kadar koşar, sağ elini uzatarak bir oyuncuya basardı kalayı. Kendini öyle aklamaya çalışırdı.
Araştırma yaparken internette bir de şöyle bir macerasına tanık oldum. Olduğu gibi aktarıyorum :
Takımın  frikik uzmanı Tugay’la Hayrettin antrenmanda şut çalışmaktadır.
Tugay  vurur, Hayro  kurtarır, Tugay daha sert vurur, Hayro uçar kurtarır , Tugay yine vurur, yine kurtarır Hayrettin derken Tugay sinirlenir:
– Ulan Fenerliler vursa hepsini yersin!!
Yine bir başka makara olay daha var Hayrettinle ilgili.
Penaltılara uzayan, Gençlerbirliği – Galatasaray maçında çekilen 17 penaltıyı yedikten sonra Fatih Terim, ulan Hayro, her vuruşta aynı köşeye atlasan yarısını tutmuştun deyince, bir tane daha olsa kurtaracaktım” demiştir.
Tam olarak kimle olduğunu hatırlayamadığım bir milli maçta da İlker Yasin’in ağzından şunlar dökülmüştür Hayrettin için:
– Bir Hayrettin, iki Recep, üç Semih, dört, dört…Hayrettin yapma, yapma Hayrettin, yapma be Hayrettin daha kadroları saymadım..
Sonra hep dalga konusu oldu bu replik. Birine kimin yapma deyisi gelse bir Hayrettin eklerdi ardına ve devam ederdi;
– Yapma Hayrettin, daha kadroları saymadım Hayrettin.
hayrettinBir maç sonrası da yediği goller hakkında soru soran muhabire
Kurtardığım gollere sayfsınlar diyerek gider yaptığı da vakidir.
Hayrettin’in bir de kırılması zor bir rekoru var Futbol tarihine geçmiş.
Hem Faroe Adalarından hem de San Marino milli takımlarından gol yemeyi başarmış yegane kalecidir, dünyada bu iki takımdan da gol yemeyi başarmış başka bir kaleci yoktur!

PSG maçında dışarı çıkmakta olan topa uçup, tutmayı başaramayıp, yerde topla debelenmesi neticesinde topu içeriye alması asla unutulmaz. Hala anlatılır. Belki de en hatırda kalan olaydır bu.
Bir de şöyle bir şey anlatılır.
Bir maçta hemen dibinden zımba gibi giden bir şuta Hayrettin elini bile kaldırmaz. Top gol olur.
Fatih Hoca kulübeden ok gibi fırlar, sahaya kadar girer:
– Ulan pezevenk, insan bi elini uzatır ??
Hayrettin döner:
– Valla direkten dönecek zannettim der.
Bir Beşiktaş maçında Sergen’den  yediği frikik golünü anlatırken maçtan sonra;
– Kireç buz tutmuştu, sahaya sis inmişti. Rüzgar ters esiyordu, top fizik kurallarına aykırı bir açı aldı. Tamamen kısfmetsizlik açıklamasını yapmıştı.
Herkes Onu  yediği gollerle hatırlar ya da Gençlerbirliği kupa maçında yedigi 17 penaltı golünden dolayı ama o maçta 16 penaltı golü yiyip 1 tane kurtaran Gençlerbirliği  kalecisini kimse hatırlamaz!
Kimse zamanın en iyi futbolcularından Romario’nun bir Barcelona-Galatasaray macindan sonra onun icin söylediği “ben elimden geleni yaptım, hatta ekstradan oynadım ama rakip kaleci çok iyiydi” cümlesini hatırlamaz.
Sen hiç o güzel canını sıkma Hayrettin abi, biz FENERLİLER seni çok seviyoruz ve çok özlüyoruz. Seni hep güzel hatırlayacağız.
Kucak dolusu sevgiler ve sonsuz saygılar Hayrettin Abi’cim.

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular