https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KİM BU BOURNEMOUTH ?

Okunması Gerekenler

rehaThe Cherries, yani Vişneler… AFC Bournemouth, bildiğimiz asansör takımların aksine çok sempatik bir başkana sahip olan bu İngiliz kulübü, tarihinde ilk kez Premier Lig’e yükselmeyi başardı.

İngiltere’nin güneyinde yer alan Bournemouth, aslında daha çok emeklilerin tercih ettiği ve de yabancı dil eğitimi için yurt dışından gelen öğrencilerin yaşadığı bir kent.

Bournemouth, yaklaşık 200 bin nüfusa sahip. Futbol takımlarının, maçlarını oynadığı stadyum ise 12 bin kapasiteli ve Dean Court adını taşıyor.

İngiltere Championship’te bulunan 24 takım var ve Bournemouth’un takım değeri  17 Milyon Euro. Vişneler, takım değeri açısından 24 takım içerisinden 22. sırada bulunuyor. Ligin en pahalı takımı ise 63 Milyon Euro ile Norwich City. Ancak ”maddiyat her şey değildir” sözünü de vurgulamış olalım. Norwich City ligin 4. sırasında yer alırken, Bournemouth Premier Lig biletini -direkt olarak- 2. sıradan aldı.

bournem 2Teknik direktör Eddie Howe liderliğinde lige çok iyi başlayamayan Bournemouth, Ekim ayından Aralık ayına kadar 14 maç oynadı ve bu 14 maçın 11’ini kazanıp, 3’ünde berabere kaldı ve muazzam bir çıkış yakaladılar. Bournemouth, Şubat ayı içerisinde yine sıkıntılar yaşadı. Vişneler, Şubat ayı içerisinde sadece 1 kez galip gelebildiler ve kötü bir performans ortaya koydular.

bournemTeknik direktör Eddie Howe, iddialı açıklamalar yaptı ve Mart 2015’ten sonra takım inanılmaz bir performans ortaya koydu. Mart ayından günümüze kadar 11 maç yapan Vişneler, 11 maçta da yenilgi yüzü görmezken, geçtiğimiz haftasonu oynanan Bolton maçını 3-0 kazanarak Premier Lig’e yükselmeyi garantilediler.

Ayrıca galibiyet sonrası, sosyal medyada en çok konuşulan isimlerden birisi de AFC Bournemouth’un başkanı Jeff Mostyn oldu. Bunun sebebi ise, oldukça sempatik bir başkan olan Mostyn’in futbolcularıyla birlikte soyunma odasında çılgınca eğlenmesiydi.

REHA KAZAR

reha.kazar@abcspor.com

Twitter: Kazarre13

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular