https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KEYİFSİZ MAÇ SONUNDA ANADOLU EFES FİNALDE

Okunması Gerekenler

fersu yaziTrabzonspor MP taraftarı 2-0 geride olmalarına rağmen takımlarını Hayri Gür’de coşkuyla karşıladılar. Belki salon tamamen dolu değildi ancak orada olan bordo mavililer kaliteli ve etkin bir biçinde takımlarını desteklediler. Anadolu Efes’te Draper yabancı sınırına takılarak kadroda yer almazken, Trabzonspor MP’da da belinden sakatlığı bulunan Ivanov forma giyemedi. Takımlar maçın ilk bölümlerinde hücumda zorlanırlarken Anadolu Efes’te Perperoglou boş şutları değerlendiremezken, hücum ribaundları ile yakaladıkları ikinci şans sayılarında da etkili olamadılar. Trabzonspor MP’da ise Hardy çok istekli ve sorumluluk alarak başladı, penetreleri ile bulduğu sayılarla takımını rahatlattı.
efes ts 1“Saric-Velickovic çekişmesi”
Saric-Velickovic arasında seri boyunca devam eden “tatlı” çekişme yine ön plana çıkarken bu bölümde avantajı çıkaran Saric oldu ve takımını maça ortak etti. İlk periyotun son bölümünde Bost’la beraber savunmayı sertleştiren Trabzonspor MP zaten skor bulmakta zorlanan Anadolu Efes’i iyice kitledi ve tempo yaparak geri koşmakta, yerleşmekte zorlanan rakibine karşı hızlı hücumlarla etkili oldular.
“Anadolu Efes çemberi dövdü”
Hücumdaki sıkıntıya müdahele etmek için Heurtel-Krstic ikilisini oyuna aldı koç Ivkovic ancak Stipanovic’in gayretli savunması ikili arasındaki pas köprüsünü kapatınca Fransız guard ya pasları ters tarafa atmak ya da kendi şutunu kullanmak zorunda kaldı ama boş şutlar kaçmaya devam edince bu da çözüm olmadı lacivert beyazlılar adına. Çember döven Anadolu Efes’e karşı uzunlarını dinlendirmek ve faul probleminden onları korumak adına koç Markovic bu bölümde alan savunmasına dönüp rakibini iyice etkisiz bırakabilirdi ama tercih etmedi Bosnalı koç bunu. Anadolu Efes sadece 8 sayı bulabildi ilk periyotta.
“Trabzonspor tempo yapmaya başladı”
İkinci periyotta Marshall da Cedi karşısında hücumda etkili olmaya başlayınca bordo mavililer farkı çift hanelere çıkardı ki Heurtel’in erken ve zorlama şutları da onların ekmeğine yağ sürdü ve seyircisini de arkasına alan Karadeniz temsilcisi hızlı hücumlarla yine istediği tempoyu ve kolay basketleri bulmaya başladı.
anadolu efes ts 3“Heurtel-Krstic bu kez ilaç olamadı”
Heurtel-Krstic ikilisinde ısrar eden lacivert beyazlılar aslında hücumda iyi alan paylaşıp boş şutları buldu ama “yine” isabet gelmedi. Bunun yanında Krstic’in ağırlığından faydalanan Trabzonspor MP her fırsatta oynadığı ikili oyunlarda etkili oldu. Heurtel’in topa baskı yapmaması da Bost’un bu pick&rolları çok rahat kurmasını sağladı. Lacivert beyazlılarda ilk periyotun aksine Cedi sahaya bu kez enerji getirince savunma kaynaklı hızlı hücum sayılarını da bulmaya başladılar ve bir nefes aldılar.
“Lasme ön plana çıkmaya başladı”
Janning ve Saric’in oyuna girmesiyle iç-dış dengesini sağlayan Anadolu Efes yorulan rakibin uzunlarını da Lasme ile zorlamaya ve skor bulmaya başladılar.Ama Trabzonspor MP da Stipanovic ile pota altında fiziksel anlamda Lasme’ye karşı üstünlük kurmaya başladı hücumda. Skor bulmakta zorlanan iki takım da pota altını kullanınca kısır geçen maça skor anlamında biraz renk geldi. Tabi bu durum derin rotasyonu sayesinde daha diri kalan Anadolu Efes’in işine yaradı, Lasme atletik özelliklerinin ve koşan bir uzun olmasının avantajı ile rahat sayılar buldu, maça ortak oldular farkı tek hanelere indirdiler.
“Basit top kayıpları”
İkinci yarıya kararlı bir savunmayla başlayan lacivert beyazlılar hücumda doğru bildiğinden şaşmadı ve pota altında etkli oldu ki Lasme bu bölümde de kaldığı yerden devam etti. Perperoglou ile beraber savunmada bordo mavilileri bunalttılar ve maça da ortak oldular. Basit top kayıpları yapan Trabzonspoar MP pota altı savunmasını yumuşatmasının da cezasını çekti, Lasme’nin atletizmine Velickovic ve Stipanovic ile cevap veremediler. Bu bölümlerde Ivanov’un sertliğini ve ribaund katkısını çok fazla aradılar.
anadolu efes ts 2“3 kısalı beş”
Fakat kapanan Trabzonspor MP savunmasına karşı dış şutlarda yine isabet bulamayan lacivert beyazlılar hücumda hamle yapamadı, bordo mavililer de Velickovic’in yüzü dönük hücumlarından faydalanarak farkı korudu, bu bölümde Saric’in birebir savunması S.O.S verdi. Can Altıntığ da ilk yarıda olduğu gibi kenardan gelerek hücumda deliciliği ile etkinlik sağladı. Koç Markovic baskıyı arttırmak ve rotasyonu genişletmek adına sahada Can,Bost ve Hardy’i beraber tuttu periyotun ikinci bölümünde ki bu beşle daha etkin top çeviren ve hücumda daha verimli olan Trabzonspor MP’a karşı koç Ivkovic de ilk defa Lasme-Krstic ikilisini sahaya sürerek pota altı üstünlüğünü ele geçirmeye çalıştı. Ayrıca iyice gömülen rakibine karşı Janning hamlesini bir kez daha deneyen Anadolu Efes bu kez başarılı oldu ve skoru da eşitledi.
“Lasme devleşti”
Heurtel’in de kenardan gelerek bu kez katkı vermeye başlaması ve pick&poplar ile Lasme’yi beslemesi ile Anadolu Efes öne geçmeyi de başardı uzun bir aradan sonra ki çift hanelere de çıkardılar farkı. Maça çok iyi başlayan Hardy’nin tekrar sahne alamaması ve Bost ile Marshall’ın adeta durmaları,oyundan kopmaları hücumda işi sadece Trabzonspor MP uzunlarına bıraktı ki onlar da neredeyse maç boyunca çıkmadan oynadıkları için Anadolu Efes uzunlarına ve özellikle Lasme’ye karşı artık iyice düşmeye başladılar, dilleri dışarıda oynamak zorunda kaldılar desek yeridir, Ivanov’un yokluğu net olarak hissedildi.
EFES TS 5“Son periyot kalite iyice düştü”
Son periyotta savunmalar iyice düşerken iki takımın da basketbol kalitesi hayli düştü. Acele ile top kullandılar ve bir çok fırsatı değerlendiremediler, koş koşa döndü oynanan basketbol ki daha derin bir rotasyona sahip olan Anadolu Efes bundan faydalanan taraf oldu ve farkı tekrar 10 sayıya kadar çıkardılar. Bu kaostan ve dağınık savunmadan en çok yararlanan da tabiki Heurtel-Krstic ikili oyunları oldu, avantajı çok iyi kullandılar.
“İkramların finalini Anadolu Efes yaptı”
Bitime iki dakika kala takımlar çok basit hatalar yaparak birbirlerine ikramlarda bulundular  ve Anadolu Efes bu durumda zararlı çıkan taraf oldu 10 sayı farkı koruyamadılar ve geriye düştüler. Ancak 1 dakika kala lacivert beyazlıların üstü üste aldığı hücum ribaundları ve Janning’in bulduğu üçlük maçın en kririk anıydı, Trabzonspor MP’ın guardını iyice düşürdü. Maçın yıldızı Lasme, 59 sayının 24’üne imza attı, son bölümde faul atışlarından da yararlanınca bordo mavilileri 3-0 ile geçerek adını finale yazdıran ilk takım Anadolu Efes oldu.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular