https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KEVIN ‘KG’ GARNETT, YUVAYA DÖNÜŞ

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYATakas gününün son dakikalarını yaşarken en büyük bombalarından biri de KG yani Kevin Garnett’in Nets ile olan anlaşmasındaki ‘takas edilemez’ maddesini kaldırıp, Thaddeus Young karşılığında kariyerinin başladığı yer olan Minnesota’ya geri dönmesiydi.

40 yaşına merdiven dayanan 1976 doğumlu tecrübeli oyuncu, 20 yıllık kariyerinin ilk 12 yılını Minnesota Timberwolves forması ile geçirmişti. 1995 NBA Draftı’nda 5 numarada seçilen Garnett takımını 2004 Batı Konferans Finali’ne taşımış ama Minnesota o tarihten sonra bir daha play-off yüzü görememişti!

Bu arada belki gençler hatırlamaz ama liseden NCAA okumadan direk NBA’e geçiş yapan yıldız oyuncu, 1975 Draftında Philadelphia 76’ers tarafından 5.sıradan seçilen Darryl Dawkins’den tam 20 yıl sonra ilk kez bir lise oyuncusunun NBA draftında seçilmesi anlamına geliyordu.

GARNETT2004 senesinde MVP ödülü kazandı ama Wolves formasıyla şampiyonluklar kazanması hayalden de öteydi, bunun için de 2007/08 sezonunda kariyerinde olmayan yüzük ve şampiyonluk sevincini yaşamak için çok sevdiği Wolves’dan Celtics’e geçmiş, ilk senesinde de Paul Pierce, Ray Allen gibi yıldızlarla beraber 17 Haziran 2008 Akşamı, 4-2 ile bitirdikleri Lakers final serisiyle muradına ermişti .

Her zaman hamleleri, uzun vadeli planları kulüpler yapmaz. Bazen de geleceğe oynayan taraf sporcular olur ve Kevin Garnett’in yuvaya dönüşü de kesinlikle geleceğe yatırım olan bir hamle… Bu transferin ona maddi bir artısı olacak mı ? Hayır !  Minnessota’da şampiyonluk kazanma şansı var mı ? Ona da cevap tabii ki hayır!  Ama dedikodu kazanında, bu sezon sonunda emekli olacağı ve emeklilikten sonra da Timberwolves’un ortaklarından biri olabileceği konuşuluyor. Bu da yarım bilemedin en fazla 1.5 sezonluk, bir bakıma zorunlu hizmet sonrası, 20 yaşından beri hayalini kurduğu mevkiiyi elde etme durumunu sağlamlaştırması anlamına geliyor!

Bu senenin neredeyse tamamında %50 boş tribünlere oynayan Timberwolves’da KG, ilk maçında inanılmaz bir ilgiyle karşılaşıp, ilk basketinde de sanki NBA finali son saniye buzzer’i ile kupayı kazandırmışçasına heyecan yarattı.

Target Center, aylar sonra ilk kez Play-off maçı tadında bir ambiyans görürken, KG de maçı 5 sayı, 8 ribaund ve 2 asist ile tamamladı. Minny de karşılaşmayı 99-77 kazanarak, 19.856 biletli seyirci ile sezon rekorunu kırdı!

Tccrubeli yıldıza yolun sonuna geldiği faal basketbol hayatında başarılar diliyoruz. Tabii ki Minny için Play-off Kaf Dağının ardında ama iki sevgilinin buluşmasının da takıma ve şehre inanılmaz bir hava getirdiği kesin…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular