https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KEMAL ÖZCANLI İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimKEMAL ÖZCANLI İLE DOBRA DOBRA

Sevgili Kemal abim. Ekranlardan yorumlarıyla ilgiyle takip ettiğim ve görüşlerine gerçek anlamda değer verdiğim isimlerden birisidir. Geçtiğimiz hafta kendisiyle çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. İlgisinden ve misafirperverliğinden ötürü kendisine şahsım adına çok teşekkürlerimi iletiyorum. Sizi iyi ki tanıdım iyi ki varsınız.

Gelim şimdi röportajımızın detaylarına bakalım.

Galatasaray ile başlamak istiyorum. Öncelikli olarak Hamza hocayla yolların ayrılmasının gelinen nokta itibariyle doğru bir hamle olduğu kanaatinde misiniz?

Hamza hocayla yolların ayrılmasının en önemli nedeni transfer yetersizliğiydi. Hamza hocanın doğruları elbette vardır ama Bursaspor’daki söylemleriyle hoca maalesef anti patiklik yarattı.

Kırgınlığından dolayı Hamza hoca bu tarz söylemlerde bulunmuş olamaz mı peki? Zira gönderilmek hele ki bu şekilde gönderilmek Hamza hocanın doğal olarak kırılmasına neden olmuş olabilir. Sizin görüşleriniz nelerdir?

Eğer profesyonelsen profesyonellikte kırgınlık olmaz hele ki Galatasaraylıysan hiç kırgınlığın olmaz.

Geçen sezon alınan 3 kupayı Galatasaray sanki şansla almış gibi bir hava yaratıldı ve ne yazık ki de Galatasaray taraftarı bunu destekledi Hamza hocada aslında buna üzülmüş olabilir. Peki, sizce Galatasaray bu başarılar silsilesini şansla mı elde etti?

O zaman UEFA Kupasını da bize şansla verdiler. Eğer bu başarılar şansa UEFA Kupası da şans. Galatasaray bu şampiyonlukları tırnaklarıyla kazımıştır ve Galatasaray’a bu 3 şampiyonluk anasının ak sütü gibi helaldir. Burada Hamza hocanın artıları çoktu, takıma vermiş olduğu ivme fazladır, takımı motivasyon anlamında ileriye götürmüştür ama şu da bir gerçektir; Galatasaray o dönemdeki iskeleti ve sağlamlığıyla bu şampiyonlukları elde etmiştir. Muslera – Chedjou – Selçuk(Melo) – Sneijder – Burak bu iskeletin sağlamlığı Galatasaray’ı başarılara götürmüştür.

Hamza hoca için kırılma nerede yaşanmıştır?

Rize deplasmanında. Rize maçında son 4 dakikada 2 gol yiyorsun benim mantığım, benim felsefem, benim görüşüm Galatasaray gibi bir takımın uzatmada 2 gol yemez yiyemez diyor.

Hamza hoca dürüstçe çıktı ben Fenerbahçeliyim dedi ama ben Galatasaray’ın ekmeğini de yedim dedi o zaman sen buranın ekmeğini yiyorsan Galatasaray’ın menfaatlerini koruman gerektiğini düşünürdüm. Galatasaray’ın sezon başında bas bas bağıran sorunları vardı; Stoper ve Santrafor. Burak’la tek başına gitmezdi ama Hamza hoca o pozisyonda kalkıp ta ‘Burak’ı üzmeyelim kırmayalım o yüzden de transfer yapmadık diyorsan o zaman ben senin Galatasaraylılığından şüphe ederim. Burası ana ocağı değil burası Galatasaray Spor Kulübü. 25.000.000 taraftarı olan camiada eğer yetkili Hamza hoca sensen senin yanlış yapmaman lazım.

Melo’nun gidişi Galatasaray’ın belini kırdı ve bir anlamda Galatasaray oyun formasyonunda değişikliklere gitti. Melo’nun gidişi Galatasaray’ı an itibariyle nasıl etkiledi sizin perspektifinizden?

Kesinlikle doğru bir tespit Galatasaray’ın beli kırıldı. Burada Melo’nun gidişine Galatasaray taraftarlarının üzüldüğü kadar, rakiplerinin daha çok sevindiğini görüyoruz. Melo normal bir futbolcu değildi. Melo rakibine psikolojik baskı yapan ve oyuna Galatasaray’ı ister istemez 1-0 önde başlatan bir oyuncuydu ve maalesef bunu Galatasaray yönetimi göremedi ve Galatasaray geldiği noktada top yapamaz bir hale geldi.

Peki, Mustafa Denizli tercihini nasıl buluyorsunuz?

Yanlış tercih. Çünkü Mustafa hoca 1987’deki Mustafa Denizli değil.

Galatasaray’ın eksileri neler?

Galatasaray bu sene hiç yemediği kadar gol yedi. İki stoperlerin birbiriyle uyumsuzluğu Galatasaray’ı açıkçası vahim bir tabloya soktu. Semih Kaya bu sene inanılmaz kötü. Geçen sezon Galatasaray sağ kanatta Sabri’nin önünde Hamit, Bruma oynuyordu bu seneye baktığımızda Sabri tek kaldığı için sağ kanat yolgeçen hanına dönmüş durumda ve dikkat edersen Galatasaray tüm golleri de bu boşluklardan yedi. Aslında Hamza hocada bu hatalardan dolayı gönderildi.

Rodriguez için tespitiniz vardı. Bunu sosyal medyada da çok kez dile getirdiniz. Bu isimle ilgili görüşlerinizi farklı açıdan bizlere değerlendirir misiniz?

Real Madrid’den alınan bu adam futbolcuysa bende Türkiye Futbol Federasyonu başkanıyım. Bu adamı scouttan kim izledi ve Galatasaray’a kim kakaladı çok merak ediyorum Kaan.

Dursun Özbek için neler söylersiniz? Başkanın ortaya koyduğu profili beğeniyor musunuz?

Galatasaray başkanın ağzından bir cümle çıkıyorsa onun hayata geçirilmesi lazım. Galatasaray başkanı yalan söyleyemez, taraftarını kandıramaz. Dursun Özbek sezon başından beri süreçte hatalar yaptı. Dursun Özbek basın toplantısı düzenleyip ‘Ben yeni yapılanmaya gidiyorum, gençlerle yoluma devam edeceğim, benden 2 sene kimse şampiyonluk beklemesin’’ diyecekti. Bunları deseydi eğer 2010-2013 yıllarında 45.000 kombineye oynayan Galatasaray yine 45.000’e oynardı. Başkan acemice davrandı ve davranıyor.

Yapılan transferler sizi tatmin etti mi?

  • Linnes: Nokta atışı. Molde’ de parlak bir performansı vardı.
  • Ryan Donk: Sezon başında gelmesi gerekiyordu. Melo gibi bir adamı gönderiyorsan hemen oraya monte etmen gerekirdi.

Galatasaray’da sorunların çözümü için formülünüz nedir?

Galatasaray’ın bir an önce alt yapısına yönelmesi lazım. Galatasaray’ın şuan inanılmaz bir 2000’li grubu var. Orhan Atik hocanın yönetiminde inanılmaz işler yapıyorlar. Bu 2000’li gurubu takip edin.

UEFA Avrupa Liginde Galatasaray, Lazio ile karşılaşacak. Umutlu musunuz takımdan?

Galatasaray Avrupa sahnesinden farklı bir zırh giyiniyor. İtalya Serie A yakından takip ettiğim bir lig. Lazio’nun inişli- çıkışlı bir grafiği var eğer Galatasaray ilk maçta burada gol yemeden galip gelirse İtalya’da turu geçer.

Galatasaray’ın içinde biri olarak liseli hegemonyası için neler söylersiniz ve çözüm için ön görüleriniz nelerdir?

Galatasaray ‘da liseli-lisesizler bir araya gelmek zorundadır. Galatasaray’da sorunlar ancak bir araya gelerek çözülebilir.

Galatasaray tribünlerinin daha ılıman daha sakin ve ne istediğini bilen bir yapıya bürünmesi için çağırılarda bulundunuz. Geldiğiniz son nokta nedir?

Burak Yılmaz’ın ıslıklanmasından sonra Galatasaray tribünlerinin eskilerinin acilen toplanması ve karar alması lazım. Şuanda tribündeki 17-18 yaşındaki kardeşlerimizin maalesef ki sabırsız jenerasyonun hatalarını görüyoruz. Biz şampiyon olabilmek için 14 sene bekledik Kaan ve sevgimizde her sene artarak devam etti. Galatasaray azınlıktı ve rahmetli Karınca Ezmez Şevki abimizim sayesinden çığ gibi büyüdü. Biz Galatasaraylıyız ve hiçbir zaman futbolcuya bağlı olmadık, her zaman armaya sevdalıyız. Bu jenerasyon sabırsız, bu jenerasyon bir an evvel başarı istiyor, doyum istiyor ama o zamanda ne oluyor 3 sene şampiyon olmuş takım yuhalanıyor bu doyumsuzluğun çözülmesi lazım.

Galatasaray tribünlerinde reislik olmaz abilik olur. Galatasaray tribünlerinin birleşmesi lazım bu birleşmenin de bizim eski grubun bir araya gelip bu kardeşlerimizi belirli düzen itibariyle yönlendirmelerimizle olur.

Peki, Kemal Özcanlı olarak siz toplanma talebinde bulundunuz mu?

Evet, bulundum, eski futbolculardan destek aldım ama bunun gerçek manada acilen çözülmesi lazım.

Fenerbahçe ile devam edelim. Vitor Perreira için tespitlerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Ben Vitor Perreira’nın açıkçası burada pek fazla başarılı olacağını zannetmemiştim ama gelinen noktada Perreira başarılı bir grafik çizdi. Geçenlerde bir araştırma yaptım Kaan, Perreira çalıştırdığı son 3 takımlarda toplamda 94 maçta çok yüksek galibiyetler elde etmiş buda Perreira’nın defansif ağırlık bir yapısının olduğunu gösteriyor her ne kadar hücumcuyum dese de.

Fenerbahçe’nin kadrosu hakkında neler söylersiniz?

Ben Fenerbahçe’nin kadrosunu obezite bir çocuğa benzetiyorum. Sezon başında Galatasaray’ın yapması gereken transferleri Fenerbahçe yaptı o yüzdende mide genişledi. Perreira’nın başarısızlığının en önemli etkenleri de buydu çünkü ya Fernandao’yu alacaksın ya da Van Persie’yi. İkisini de oynatacaksan eğer 4-4-2 sistemiyle oynatacaksın.

Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansını nasıl görüyorsunuz?

Ben sezon başından beri Fenerbahçe’nin şampiyon olacağını söyledim.

Ali Koç’un başkanlık koltuğuna geleceğini düşünüyor musunuz? Zira elim bir olay yaşandı ve Sayın Mustafa Koç hayatını kaybetti bu durum nasıl etkiler süreci?

Allah rahmet eylesin Mustafa Koç çok değerli bir insandı mekânı cennet olsun yeri doldurulamayacak bir isim. Futbol tezine gelecek olursak ta Sayın Ali Koç’un artık ben Fenerbahçe ile bu kadar ilgileneceğini düşünmüyorum. Aziz Yıldırım’ın 3 sene daha başkanlık koltuğunda kalacağı kanaatindeyim.

Beşiktaş için değerlendirmeleriniz nelerdir?

Beşiktaş’ın futbolunu çok beğeniyorum, çok iyi top oynuyorlar, çok arzulular. Şenol Güneş çok iyi bir teknik direktör her ne kadar antrenörlük hayatında şampiyonluğu olmasa da kendisini geliştiren bir pozisyonda. Şenol hocanın elinde çok iyi bir malzeme var ve bunu da çok iyi kullanıyor.

Son olarak hakemlerimizle ilgili neler söylersiniz?

Hakemler futbolun en zayıf halkalarıdır. Hakem camiasının kesinlikle ve kesinlikle yeterli olmadığını düşünüyorum. Kulüpler istediği kadar transfer yapsın, paralar harcasın, eğer 90+2’ de bir hakem hiç alakası olmayan bir penaltıyı veriyorsa ve sen o maçta puan ya da puanlar yitirip, şampiyonluğu kaybediyorsan ben hakem camiasına kesinlikle güvenmiyorum.

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular