https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KAZAN’DA KUPAYI KİM KAZANACAK?

Okunması Gerekenler

 

BURAK BELGENİlk maçı seyretmeyip sadece skoruna bakan biri , 80-67 Valencia Basket için çok iyi bir sonuç diye düşünecektir ama 3.periyot sonunda 30 sayıya çıkan farkın maç sonunda sadece 13 ile bitmesi  Rusya’da başlarına iş açabilir!
7 Mayıs çarşamba günü Basket Hall Kazan’da oynanacak son maç öncesi iki takımı kısa bir analizle tartıya koyalım;
Çok iyi bir iç saha takımı olan Valencia’nın en önemli özelliği match-up’ ı zor birçok oyuncuya sahip olması..
4 özellikli 5, 3 gibi 4 ve 2 formatında 3 numaraya sahip İspanya temsilcisi hem rakibin savunma dengesini bozuyor, hem de ribaundlarda başarı sağladıkları her maç rakip potaya hızlı hücumlarla cezayı kesiyorlar.
Yani açık sahada bir nefeste potaya gidebilen oyuncu sayısının fazlalığı en büyük avantajları! Ama kendi salonlarından 8.000’i aşkında seyirci desteğiyle yaptıkları tempo ve agresif savunmayı deplasman maçlarında uygulayamıyorlar.
Takımların en önemli silahlarına gelirsek;  JUSTIN DOELLMAN faktörü çok önemli! Kazan’da da EIDSON var ve bence ikisi EUROCUP’un oyun zekası en yüksek forvetleri!
Kazan’da ilk maçta oynamayan Yunan uzun KAIMAKOGLOU rövanş maçına yetişmez ise işleri çok zor.. Bir süperstar olarak gözükmese de, takım formatı ve saha dizilişi açısından en önemli dişlilerden biri olduğu aşikar..
Zaten Valencia uzunlarına göre size olarak dezavantajları olmasa da, ayak çabukluğu konusunda en az 1 hatta 2 vites geride olduklarını da unutmamak lazım!
RÖVANŞ MAÇI için KAZAN kazanmaya yakın ama 13 sayılık farkı kapatabilir mi ? Bence zor!
Maça çok iyi başlamayıp momentumu ilk saniyeden itibaren ellerine almaları lazım ve ilk maçta, özellikle ilk 3 çeyrek parkeye inemeyen ve sert savunma karşısında  neye uğradıklarını şaşıran ZIZIS-GOUDELOCK ikilisinin devreye ciddi şekilde girmesi şart..
Kazan her takım için zor bir deplasman!  Zaten bu sene bu salonda oynadıkları 11 EUROCUP maçının hiçbirinde yenilgi yüzü görmedikleri gibi 2 tanesi haricinde (biri 1 sayıyla kazandıkları Banvit maçıydı) 17 sayı ve üstü galibiyetler aldılar.
Güzel bir atmosfer ve 5000 civarı seyirci önünde oynanacak karşılaşmada, şampiyonu atılan sayıdan çok savunma performansları belli edecektir.
Kimse 60’larda bitecek kısır skorlu bir maç beklemesin..  Kazan her halükarda 70 sayının üstüne çıkacaktır.
SONUÇ OLARAK; maçı Unics Kazan alacak ama kupa Valencia, yani  İspanya’ya gidecek diye düşünüyorum!

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular