KATIE LEDECKY “FIRST LADY OF FREESTYLE”

Okunması Gerekenler

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU… Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu...

EUROLEAGUE 4 HAFTA SONUNDA SAYI, ASİST, RİBAUND LİDERLERİ

Mike James 79 sayı - CSKA Moskova Will Clyburn 78 sayı - CSKA Moskova Scotti Wilbekin 73 sayı - Maccabi Nando de...

BURAK BELGENKatie Ledecky ya da tam ismiyle Kathleen Genevieve Ledecky..

Yüzücü olan abisinin etkisiyle 6 yaşındayken başladığı bu sporda, belki kendisi de bilmiyordu bu seviyelere çıkıp tarihin en iyi yüzücüleri arasına girebileceğini..

15 yaşından itibaren “büyükler kategorisinde” havuzda rakipleri süpürmeye başlayan şaşaalı kariyer, daha 21 yaşına 5 Olimpiyat, 14 Dünya Şampiyonluğu sığdırdı Amerikalı yıldız sporcu adına..

2012 Londra Olimpiyatlarında 15 yaşındayken 800 Metrede kazandığı Altın Madalya ile spot ışıklarını üzerine çeviren Katie, 2016 Olimpiyatlarına da 4 Altın, 1 Gümüş ve 2 de rekor sıkıştırmıştı.

Hele 2016 Rio’daki 800 metre yarışında, yüzme finallerinde çok az rastlanan adeta tur bindirme ile 11.38 saniyelik bir farkla altın madalyayı boynuna geçirdiğinde tarihi bir başarı elde etmiş, neredeyse 800 metre tarihinin 1968’de bir diğer Amerikalı Debbie Meyer tarafından 11.7 saniye farkla kazanılan yarışı bile gölgede bırakacak bir performans (80 saniye daha iyi derece ile- 9.24 dakika idi) göstermişti bizlere..

Hatta 17 Mart 1997 doğumlu Birleşik Amerikalı yüzücü, o yarışta 8:04.79’luk derecesiyle 800 metre serbestte dünya rekoru kırarken, bitişe ulaştığında o an ekranda diğer 7 yüzücünün hiçbirinin gözükmemesi sosyal medyada epey yankı uyandırmıştı!.

Bu arada 11 saniyenin ne anlama geldiğini bilimsel olarak açıklarsak; Formula 1 pistine uyarladığınız zaman 5-6 dakika, Fransa Bisiklet Turu’na adapte ettiğinizde de 35-40 dakikalık farka karşılık geliyor!

Peki onu hemcinslerinden farklı kılan ne? Sıradışı bir yüzme mekaniğine sahip Ledecky, sabit bir gövde, oldukça yukarda bir kalça, adeta her vuruşu birbirinin kopyası yüksek açılı kulaçlar, erkek yüzücüler gibi nefes alış stili, temposu hiç düşmeyen kondisyonu ile gerçekten de insanüstü özelliklere sahip. Tüm organlarının “adeta bir deniz kızı gibi” makine düzenindeki ritmik işleyişi tek kelimeyle inanılmaz!

Erkek gibi yüzüyor hepimizin bildiği üzere bir deyimdir ama Ledecky cidden! erkek gibi yüzüyor. Kadınların kulaç mekaniği, nefes alıp verme teknikleri ve sürat ile kondüsyonları erkeklerinkiyle farklıdır ve Ledecky her yönüyle “performans olarak” karşı cinse çok daha yakın.

İsminin nerden geldiğini merak edenlere; büyükbabasının 1947 senesinde o zamanki ismiyle Çekoslavakya’dan Amerika’ya göçmüş olduğunu belirtelim ve yüzücü geninin de, gençlik yıllarında iyi bir yüzücü olan annesinden geldiğini ekleyelim.

Bu arada “First Lady of Freestyle” lakaplı yıldız yüzücü, toplamda “o da şimdilik” 13 Dünya Rekoru kırdı ve bugün için de 400-800 ve 1500 Metre Serbest Stil rekorlarının sahibi..

Sadece serbest dallarda yüzdüğü için, tarihe geçmiş bir başka Amerikalı Phelps’in Olimpiyat madalya rekorlarını kırabilir mi, bence çok çok zor ama (23 Altın, 3 Gümüş, 2 Bronz – toplam 28 madalya), Ledecky’nin özellikle motora bağladığı 800 metre yarışında tarihin gelmiş, geçmiş ve de “çok büyük olasılıkla gelecek” en iyisi olduğu aşikar.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU… Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu haftaki yazımı, Hint futbolu üzerine...

EUROLEAGUE 4 HAFTA SONUNDA SAYI, ASİST, RİBAUND LİDERLERİ

Mike James 79 sayı - CSKA Moskova Will Clyburn 78 sayı - CSKA Moskova Scotti Wilbekin 73 sayı - Maccabi Nando de Colo 71 sayı - Fenerbahçe...

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR !

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR ! Milli maç arası sonrası tekrar lige döndük. Milli maç arası yaramıyor, milli maç öncesi yaramıyor... Bahane çoook. Mutlak kazanılması gereken Alanya maçında...

DİPSİZ KUYU

Milli maçlar nedeniyle verilen aradan sonra Galatasaray kendi sahası ve “Loca seyircisi”yle Aytemiz Alanyaspor’la karşılaştı. Maç iki takım açısından da dengeli başladı. Sarı-kırmızılıların rakibi ligin...

Benzer Konular