https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BUZLARIN KRALİÇESİ, KATARINA WITT

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENKariyerinde  2 Olimpiyat, 4 Dünya Şampiyonluğu bulunmakla beraber 1983-1988 yılları arası üstüste 6 kez Avrupa Şampiyonluğu olan, o zamanki ismiyle Doğu Almanya adına yarışan ‘GÜZELLER GÜZELİ’ buz patenci deyince 35 yaş üstü hemen herkes kimden bahsettiğimi anlayacaktır!

witt3Evet 3 Aralık 1965 doğumlu KATARINA WITT, 80’lerde spor camiasında sadece sportif başarılarıyla değil, güzelliği ile de en önde gelen isimlerindendi.

Tek kanal TRT zamanlarının TV ilahelerindan olan ‘Buzların kraliçesi’ deyince aklıma CARMEN şarkısı eşliğindeki dansı ve yarışmalarda attığı kusursuz saltolar geliyor.

2007 yılında o zamanlar ülkemizde yeni yeni popular olmaya başlayan paten dalında, TV yarışması olan BUZ DANSI programı finalinde bizlere bir gösteri sunmuştu.

Sadece buzlarda değil  sinemada da kendini denemiş ve denemekle kalmayıp, kendisi gibi  Olimpiyat şampiyonu olan Brian Boitano ile 1989 yılında çevirdiği ‘CARMEN ON THE ICE’ filmiyle Emmy ödülü kazanmıştır.

witt1988 yılında PLAYBOY dergisine verdiği pozlarla bir anda herkesi şaşırttan ünlü sporcu, aynı sene dünyaca meşhur film RONİN’de de küçük bir rol almıştır.

Bu pozlar sonrası KEŞKE vermeseyedim diye düşünmüş müdür bilinmez ama  benim için onun adına diyebileceğim tek KEŞKE, sporu zirvede  bıraktıktan sonra 1994 yılında verdiği geri dönüş kararıyla katıldığı Lillehammer Kış Olimpiyatlarında 7.sırayı alabilmesi olmuştur.

Benim için DİŞİ SUPERMAN olan;  yenilmez, burnu kanamaz, uyumaz, gerekirse uçar hatta suyun altında bile yaşar diye düşündüğüm Almanların deyimiyle Katiwit için, o şampiyonadaki derecesi sonrası, sanki kendim yarışmış da kaybetmiş gibi üzüldüğümü aradan 20 sene geçmesine rağmen çok net hatırlıyorum!

witt2HERKESİN çocukluğuna dair bir SPOR KAHRAMANI vardır, herkesin de zevki, görüşü kendine ama  KATIWIT benim çocukluğumda da, gençliğimde de, şimdiki halimde de ve hatta o seneleri görebilirsek yaşlandığımda da ‘THE ONE AND THE ONLY’ olarak kalbimde yeri olacaktır!.

burak.belgen@abcspor.com

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular