https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KATAR ASYA ŞAMPİYONU, ASPİRE AKADEMİ VE FELIX SANCHEZ

Okunması Gerekenler

Asya Şampiyonası sona erdi. Turnuva öncesi favori olarak Japonya ve Güney Kore gösterilirken, otoritelerce İran, Avustralya ve Suudi Arabistan da sürpriz yapabilecek ülkeler olarak belirtiliyordu ama şampiyon “kazanması 1’e 40 veren” Katar çıktı!

Bu zaferi tek bir turnuva özelinde irdelemek doğru olmaz. Bundan 12-13 sene öncesine gidip, 2004 yılında Katar Emiri Decree’nin talebiyle kurulan Aspire Academy ve Félix Sánchez’in birlikteliğine kadar dönmemiz gerekiyor..

Katalan tekik direktör 2006 yılında La Masia’dan ayrılıp Katar’da çalışmaya başlayıp, akademideki 7 senenin ardından kazıya kazıya geldiği, önce Katar’ın altyapı milli takımları, sonrasında da 2 senedir A Milli takım serüveninde, yarattığı eserle bu başarının baş mimarı dersek hiç ama hiç abartmış olmayız.

Tabii ki turnuvanın spot ışıklarını üzerine çeviren flaş ismi Almoez Ali ve 10 asistlik katkı ile Akram Afif ikilisi saha içindeki en önemli aktörler..

Finale kadar değil puan kaybetmek, gol bile yemeden geldiler. Turnuvayı da 19 golle, sadece 1 gol yiyerek! bitirdiler. Ayrıca bu muhteşem istatistik ile de AFC Asia Cup tarihinde ‘hem en çok gol atarak hem de en az gol yiyerek şampiyon olan” ülke olmayı da başardılar.

Almoez Ali ismi üstünde biraz duralım çünkü 9 golle gelen muhteşem performans hem ona 20.yüzyıl son çeyreğinin belki de en önemli Asya futbol figürü Ali Daei’nin 1996’daki 8 gollük rekorunu kırdırdıhem de Sudan doğumlu 1996’lı yıldız adayına, belki de zamanın Bayern Münih forması giymiş İranlı yıldızı Ali Daei gibi büyük Avrupa takımlarının kapısını sonuna kadar açtı.

Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de bulunan Zayed Sports City Stadyumu’nda oynanan final müsabakasında 3-1 kazanılan Japonya maçı ile AFC Asya Kupasını kazanan 9.farklı ülke olurken, bu arada rekor 4 kez ile Japonya’da, onları da 3’er şampiyonlukla Suudi Arabistan ve İran takip ediyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular