KASAP HAVASI !!

brunoKASAP HAVASI !!

Spor sayfalarının “1-1 lerini yenemediler”, “Kartal yüksekten uçtu” “Aslan Kükredi”, “Yer Sarı, Gök Lacivert”, Derbide gülen olmadı”, “Beşiktaş kızardı” klişe başlıklarla dolu olduğu yıllarda Ercan Taner elinde bir mikrofon, maç öncesi, maç esnası, maç sonrası röportajlar yapardı, dönemin futbolcuları da klişe cevaplar verirdi; ” kazanmak için geldik” taraftarımıza yeni yılda galibiyet armağan etmek istiyoruz” iyi oynadık, kazanamadık, rakibimizi tebrik ederiz” önümüzdeki maçlara bakıyoruz gibi.

FB SIVAS 2Halen aynı klişe sözleri duyuyoruz, en çok da 1-0 olsun, bizim olsun sözünü. En çok da biz Fenerlilerin ağzında. 30’dan fazla maç seyrettik, çok şükür puan tablosunda da kötü durumda değiliz, hafta içi bir kupa maçı oynadık, 4-2 kazandık, 30 maça bedeldi. 3-2 olsun, bizim olsun, 4-3 olsun bizim olsun, orta saha iki kısa ön libero olsun, Nani ortalasın, RVP gömsün, futbol iyi futbolcularla ve atak oynarken güzel. Hala o maçın etkisi midir bilmem, keyifli ve bol gollü bir maç bekliyordum adamım Nani oynayamasa bile. Basketbol maçlarını izleyenler bilir, set oyununda 3 sayı çizgisi etrafında mümkün olan en fazla hızla topu çevirip 3 saniye koridoruna yerleşmiş, savunma yapan takımın dengesini bozarlar. Mantık hiç farklı değil, hızlı paslarla top çevirip savunma dengesini bozacaksın.

Fenerbahçe maçlara hızlı başlıyor, basklı oynuyor ama ceza sahasında gol pozisyonu çok az oluyor, bir gelirse iki gelmiyor. Santrforlara saydırmanın manası yok. Sağdan Kiralık Aşk Markoviç’in Gökhan’la beraber bindirmeleri, soldan Volkan Şen- Hasan Ali varyasyonlarıyla Fenerbahçe etkili oynadı aslında. 23. dakikada Diego’nun ceza sahası dışından attığı sert şutta kaleciden seken topu RVP tamamlayınca Fenerahçe golü buldu. İşte şimdi 2’yi bulman lazım ama bir türlü olmuyor, çünkü çift kesici ön libero Fenerbahçe’nin ritmini düşürüyor. Josef de Souza Maldonado’nun biraz uzun olanı, bir gün Baroni’yi arayacağımı düşünmezdim, hiç bir meziyeti yok bu adamın. Golün ardından sakatlanan Diego’nun yerine Ozan girdi.

FB SIVAS 1Diego yokken pas yüzdemiz düşüyor zaten ve yine düştü ancak duran toplardan ve karambollerden Fenerbahçe tehlikeli ataklar geliştirmeye devam etti, gol gelmedi ama. 39.dakikadan sonra Fenerbahçe biraz gevşedi, Fenerbahçe ceza sahasında hiç görülmeyen Sivas yavaş yavaş Aatıf ve Burhan’ı defans arkasına kaçırmaya başladı. 43.dakikada da Beykan’ın ayağından da gol geldi ve ilk yarı 1-1 bitti. Fenerbahçe’nin aklı Nani, O oynayınca Fenerbahçe başka oynuyor. Daha akıllı ataklar gelişiyor, bu bariz belli. RVP hiç bir topu olumsuz kullanmıyor, gerçekten zeki bir oyuncu ama top alamıyor. Markoviç de oldukça etkiliydi. Aslında tek sorun yavaş orta saha oyuncularında, Josef’in yüzünden Topuz gidecekse çok yazık; Topuz havada, karada, denizde, 76 mm cıva basıncında Josef’in oynadığı her yerde oynar.

İkinci yarıya Sivasspor beyaz kasap önlüğüyle, vakit geçirmek ve oynatmamak için çıkarken hakem Fırat Aydınus da her ikili mücadelede karar hakkını Sivas lehine kullanmak için çıkmış resmen. 8 kart saydım ben, hiç bir oyuncu atılmadı. Fenerbahçe telaşlı bir baskı kurdu ikinci yarıyla beraber ama topu bir türlü çerçeveyle buluşturamadı. Josef’in direkten dönen bir topu var, Van Persi’nin vuramadığı top var. Ozan’ın kaçırdığı akıl almaz bir gol var. Soldan Volkan, sağdan Markoviç epey yıprattı aslında ama bazen de olmayınca olmuyor. Pereira çözümü yine kanatlarda aradı ve Hasan Caner değişikliğine gitti. Soldan Caner ve Volkan varyasyonlarında berber kullandıkları bir kornerde macın en iyisi Kjaer 77’de topu ağlara bıraktı ve tribünler bir oh çekti.

FB SIVAS ANABu dakikadan sonra tekrar Markoviç Show başladı. Arkadaş bulacaksın ikiyi, izleyeceğiz Volkan’ı, Marko’yu ama olmuyor. Ozan’ın pasıyla RVP bir gol kaçırdı, ardından Markoviç atamadı ve maç 2-1 bitti. Fenerbahçe iyi başladı, bir anlık gevşemeyle maçı zora soktu, sonra yine kazanmasını bildi, önemli bir 3 puandı. Nani gibi bir oyun zekası ve orta sahada top tutucunun eksikliği çok önemli. Bir de Diego eklenince pas kalitesi çok düştü. Ozan o bölgenin oyuncusu değil, Josef’in yerine oynamalı.

İlk yarıyı ikinci bitirdik. Sırada Avrupa var, Türkiye liginin lideri Lisbon gibi takımdan 10 dakikada 3 gol yedi, biz daha kaliteli bir takımız, merak ediyorum performansımızı. Şu koca Türkiye’de Beşiktaş’tan daha fazla gaza gelen bir camia yok, yorumcusundan taraftarına ayakları yere basmıyor, rahat olun; şampiyon biziz. Sivas kardeş takım diyoruz, elbette çıkıp topunu oynayacaklar ama delikanlıca. Kasap havası bir oyun hiç yakışmadı !

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907