https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KARŞIYAKA’NIN SAHA İÇİNDEKİ YENİ PATRONU

Okunması Gerekenler

fersu yaziŞampiyonluk sonrası kadrodaki bir çok oyuncu gibi Dixon’ı da kaybetmişti İzmir temsilcisi. Takımı neredeyse sıfırdan kurmaya çalışan koç Sarıca ve ekibi özellikle Euroleague tecrübesi olan yabancı oyuncuları kadroya katmayı hedefliyor. Joseph Alexander Ragland transferi ile de buna başladılar. Yetenekli guardı Dixon’la karşılaştırmak doğru değil tabii ki ama benzer özellikleri olduğunu da inkar edemeyiz. 1.82 boyundaki 26 yaşında olan Liberya asıllı Amerikalı guardı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

 

ragland 3“Erken Kariyeri”

2 sezon boyunca NCAA’de Wichita State’de ortalama bir performans sergileyen ele avuca sığmayan guard draft edilemeyince 2012 yazında Warriors ile yaz kampı oynadı ve bir NBA kontratı alamadı. Sonrasında da doğal olarak rotasını Avrupa’ya çevirdi.

2011-12 Wichita State: 13.4 sayı, 2.9 ribaund, 3.3 asist

 

“Avrupa Kariyeri”

2012 yazında İspanya’nın Murcia takımında Avrupa kariyerine start verdi. Nisan ayına kadar burada iyi bir performans gösteren Ragland, takımı düşme tehlikesi yaşayıp playoffa giremeyince Nisan ayında İtalya’nın Cantu takımına kiralandı. Burada kariyerinde basamak atlayarak takımın liderliğini üstlendi ve ne kadar değerli bir skorer olabileceğini gösterdi. Cantu’nun playofflara kalmasını sağladığı gibi yarı finale kadar da çıkmalarında büyük bir rol oynadı. İtalyan temsilcisi onu 2013-14 sezonu için bonservisiyle beraber kadroya kattı ve performansını 1 çıta daha yukarı taşıyan oyuncu kariyerinin zirve sezonunu geçirdi burada. Bu başarısı büyük kulüplerin dikkatini çekti ve geçen sezonun başında EA7 Milano’nun yolunu tuttu. İtalyan devinde geniş guard rotasyonundan dolayı fazla süre bulamadı ve liderlikten rol oyuncusuna dönüşümde doğal olarak problemler yaşadı zaman zaman.

 

ragland 22012-13 Murcia (İspanya): 11.2 sayı, 2.1 ribaund, 2.4 asist, 1.1 topçalma

2012-13 Cantu (İtalya): 14.1 sayı, 2.7 ribaund, 3.1 asist, 1.0 topçalma

2013-14 Cantu (İtalya): 16.2 sayı, 3.5 ribaund, 3.4 asist

2013-14 Cantu (Eurocup): 14.7 sayı, 2.8 ribaund, 5.2 asist

2014-15 Milano (Euroleague): 7.2 sayı, 1.6 asist, 2.9 asist

2014-15 Milano (İtalya): 11.1 sayı, 3.0 ribaund, 3.2 asist

 

“Artılar-Eksiler”

Ragland sürati ve deliciliğiyle ön plana çıkan bir guard. Evet hem setup hem de dribbling üstü 3 sayı tehditi de var ancak istenen istikrarda değil ve dolayısıyla da temel silahları arasında yer almıyor. Tabi bu onu 3 sayı çizgisi gerisinden riske edeceğiniz anlamına asla gelmiyor! Güçlü fiziği ve ele avuca sığmayan yapısı onu sürekli potaya gitmeye itiyor, hem rakibi ile topun arasında kalabiliyor hem de ilk adımı çok hızlı. Solak oyuncu iki elini de kullanabilmesinin avantajıyla P&R’larda çeşitlilik yaratabiliyor, top tekniği üst düzeyde. Açık alanda da etkili olan Ragland, set hücumlarında dahi tempoyu üst seviyede tutmak isteyen ve tam koç Sarıca’nın sevdiği gibi skora çabuk gitmeyen isteyen bir guard. Orta mesafe şutları fazla tercih etmemesi ve tıpkı 3 sayılıklar gibi istikrarı yakalayamaması eksilerinden biri. Ayrıca Ragland için her zaman öncelik skor ve potaya gitmek oluyor, aslında saha görüşü ve pas tekniği hayli iyi ama onun için pas vermek ikinci opsiyon. Şahsi bir oyuncu değil fakat topla oynamayı fazla sevdiğini de belirtmem lazım.

 

JOERagland fiziksel özelliklerinin ve çabukluğunun da etkisiyle topa iyi baskı yapan ve top çalma tehditi olan bir oyuncu ama günümüz Avrupa basketbolunda giderek artan “uzun” guardlara karşı alçak postta doğal olarak zorlanıyor ki savunmadaki en büyük eksisi de bu zaten.

 

“Sonuç”

Koç Sarıca’nın tempo odaklı sistemine uyabilecek bir guard Joe Ragland ve her şeyden önce liderlik tecrübesi bulunan, takımı sırtlayabilecek kapasitede bir oyuncu. Açık alanda etkili olması ve takımı koşmaya zorlaması zaten istenen bir özellik. Ayrıca ikili oyunlar sonrası bitirici tehditinin üst düzeyde olması tıpkı Dixon’da da olduğu gibi rakibin adam değişmesini zorlaştıracak bir durum. Dediğim gibi Dixon ile karşılaştırmak çok doğru değil ama şunu belirtmem lazım Ragland da çok süratli ve delici bir oyuncu, sürekli penetre etmesi hem uzunlara alan açacaktır hem de şutörlere birçok fırsat tanıyacaktır. Koç Sarıca bize alıştırdığı “Karşıyaka-Ball” tarzını bu sezon da bize izleteceğini net olarak gösterdi bu transferle.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular