https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KARARLAR VE ŞANSLAR: PATRIOTS EFSANESİ YOKSA BİRAZ ŞANS MI?

Okunması Gerekenler

Kararlar ve Şanslar: Patriots Efsanesi Yoksa Biraz Şans mı?

 

Bazı kararlar tarihin akışını değiştirir. Bazı şansları iyi kullananlar da, tarih yazar.

 

Bill Belichick, Tom Brady ve Julian Edelman’ın hikayeleri de böyle. Biri tarihin en başarılı NFL koçu, diğeri tarihin en iyi QBsi, üçüncü şahsiyet -ki kendisi 53. Superbowl’un MVP’sidir- playoff’ların en başarılı WR’ı.

 

Hal böyleyken, bu üçlüyü bir araya getiren kararlara ve değerlendirdikleri şanslara bir bakmak gerek diye düşündük. Düşündük derken, 40 senelik dostum, kardeşim Tayfun Gerdan’la SB 53 sonrası yazışırken, “Yazsana işte bunu, harika hikaye” dedi.

 

Hikaye, 2000 senesinde Bill Belichick’in, pembe dizi senaryosundan çıkma bir operasyonla, New England Patriots’un koçu olmasıyla başlıyor.

 

New England Patriots’un koçu olmadan daha bir gün önce, New York Jets’in koçu olarak açıklanan Belichick, bir gün sonra bir peçetenin üzerine “I resign as HC of the NY Jets” yazıp, Jets’le tek bir antremana dahi çıkmadan istifa eder. Aynı gün, Patriots’un koçu olarak sözleşmeye imza atar. Bunu bir karaktersizlik, arkadan iş çevirme olarak yorumlayanlara, Jets’in daha önce 1997’de Belichick’i göreve getirip, tam altı gün sonra “Ya biz aslında Patriots’un koçu Bill Parcells’le anlaşmıştık, kusura kalma” dediğini hatırlatırım. Bu elbette bir “payback”, bir hesaplaşma değildi. Robert Kraft, Bill Belichick’i 1996’da AFC şampiyonu olup, ilk Super Bowl oynadıkları yıl, Patriots’un defans koçu olarak görev yaparken, çoktan gözüne kestirmişti.

 

2000 yılından bu yana, Patriots’un başında, Amerikan futbolunun tüm rekorlarını alt üst eden performansın baş mimari oldu. Şans mı? Evet. Verdiği anlık kararlar kariyerine ve spor tarihine etki etti mi? Kesinlikle. 4 Ocak 2000 tarihinde, NY Jets’in Long Island’daki tesislerinde, o peçeteye istifasını yazan Belichick, verdiği anlık kararla, bir NFL efsanesi olacağını belki o gün bilmiyordu ama 19 yıl sonra Atlanta’da 53. Super Bowl kupasını kaldırırken, tarihte bu kupayı en çok kazanan takımın lideri olarak, o gün verdiği karar ve kullandığı şans için Tanrı’ya şükretmeyi ihmal etmiyordur.

 

Elbette Bill Belichick, Patriots efsanesini tek başına yaratmadı. Tarihin en başarılı oyun kurucusu (QB) Tom Brady ve 53. Super Bowl’un MVP’si ve baş kahramanı Julian Edelman, Patriots’un tarihin en başarılı takımı olmasında başrolü paylaştılar. Onların hikayeleri de, Belichick’in hikayesi gibi yerinde verilen kararlara ve iyi kullanılan şanslara bağlı.

 

Tom Brady, aslında çok iyi bir beyzbol oyuncusuydu ve Merrill Lynch’de bankacı olma ihtimali bir NFL takımında QB oynama ihtimalden daha yüksekti, tarihin en başarılı WR’ı (Top Yakalayan Oyuncu) Edelman da aslında oyun kurucu (QB) olarak kolejden profesyonel hayata geçiş yaptı desek? Bu iki olağanüstü oyuncunun, NE Patriots forması giymesinin de olağanüstü bir hikayesi var.

 

Tom Brady ilk olarak profesyonel beyzbol takımı Montreal Expos tarafından 1995’te draft (amatör sporcuların, profesyonel kulüpler/takımlar tarafından seçilmesi) edilmişti. Çok güçlü bir sol kolu olan Brady, lise takımında catcher (çömelerek atıcıdan gelen topu yakalayan oyuncu) olarak harikalar yaratıyordu. O kadar iyiydi ki, birçok MLB profesyonel beyzbol takımı, onu defalarca izlenmeye scout’larını göndermişti. Daha sonra futbola yönelen Brady, Michigan Üniversitesi’nde QB olarak 4 sezon oynadı. Çok parlak bir kariyeri yoktu Brady’nin. Yaz aylarında Merrill Lynch’de yatırım uzmanı stajı görüyordu. İki yıl boyunca, kariyerine bir bankacı olarak devam edeceğini düşünerek stajını devam ettirirken, 2000 yılı NFL draft’ında New England Patriots, Brady’yi 6.turda 199. olarak seçti. Brady seçilmeyeceğinden o kadar emindi ki, ailesiyle evde televizyondan draft’ı izlerken, umutsuz bir biçimde evi terk ettiğini yıllar sonra yazdığı otobiyografisinde anlatacaktı.

 

Tom Brady, 2000 yılında NE Patriots’un evi olan Foxboro’ya geldiğinde, önünde QB pozisyonunda 1993 draft’ında birinci sıradan seçilmiş olan ve “franchise player” olarak tabir edilen takımın en önemli oyuncusu Drew Bledsoe ve John Freisz ve Michael Bishop gibi tecrübeli üç oyuncunun ardından takımın 4. yedeğiydi.

 

23 Eylül 2001 tarihinde, kaderin cilvesi olsa gerek, Belichick’in istifa ettiği ve NE Patriots’un eski koçu Bill Parcels’in koçluğunu yaptığı NY Jets maçında, Drew Bledsoe 4. çeyrekte NY Jets’in sert çocuğu Mo Lewis’ten aldığı darbeyle iç kanama geçirdi. O maçta diğer yedek QB’lerden John Freisz ailevi sebeplerden, Michael Bishop ise sezon öncesi hazırlık maçlarında sakatlandığı için, Brady yedek QB olarak kenarda bekliyordu. Bledsoe yerini Brady’ye bıraktı. Ve bir daha hiç Patriots üniforması giyemedi. Brady, tam 19 sezonda, 6 Super Bowl, 15 konferans şampiyonluğu, tarihin en çok maç kazanan oyuncusu, en çok MVP seçilen oyuncusu, en çok Super Bowl MVPsi seçilen oyuncusu ve burada yazsam sıkıcı olabilecek kadar birçok rekoru kırarak, tarihin en başarılı takımının QBsi olarak tarihe geçti. Şans mı? Kesinlikle. Kararlar mı? Elbette. Eğer Tom Brady beyzbol oyuncusu ya da bankacı olmaya karar verseydi, eğer NE Patriots 199. sıradan Brady’i seçmemiş olsaydı, Patriots Efsanesi büyük ihtimalle yazılamazdı.

 

Julian Edelman, 2 Şubat 2019 günü 53. Super Bowl’un en değerli oyuncusu seçilirken, 2009 draftında 7.turda, 232. sıradan seçildiğini herhalde unutmuştur.

 

Kent State Üniversitesi’nde oynarken, 31 maçta, 31 interception (rakip takıma atılan top), 30 touchdown (6 puanlık sayı) yapmış bir QB olarak, pek de iyi bir intiba yaratacak performansı olmadığı söyleyebiliriz. Bill Belichick’in yakın arkadaşı gazeteci Rick Gosselin, 2009 draft’ı öncesi, “Kent State’te oynayan bir oyuncu var, çok acayip bir çocuk. Çok hızlı ve çok hırslı. Belki işine yarayabilir” diyerek Belichick’e bir tüyo verir. Belichick Gosselin’i dinler ve Edelman’ı takip etmeye başlar. Hızı ve topu atmaktan çok, yakalamaktaki becerisiyle Patriots scoutlarının gözüne girer. Bir QB olarak, 2015 play-offlarında Baltimore Ravens karşısında attığı efsane TD pası dışında, TD pası olmayabilir ama Superbowl’larda en çok TD yapan WR olarak tarihe geçmesi, 1.78m boyuna rağmen inanılmaz sıçrama yeteneği ile tüm rekorları altüst etmesi, Edelman’ı Patriots ve NFL efsanesi yapmaya yetiyor.

 

Hikaye elbette burada bitmiyor. 2019-2020 sezonunda, NE Patriots, yine Belichick ve 42 yaşındaki Brady liderliğinde şampiyonluğun en güçlü adaylarından birisi.

 

Gerisi hikaye!

 

M.Ali Erdoğan

 

 

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular