KAPİTALİZM, FUTBOL VE JEAN-MARC BOSMAN

alperenMerhaba. Ben Alperen Muammer Temiz. Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü öğrencisi olarak, bu köşede bir Profosyonel Spor Yöneticisi adayı gencin bakışından sporu yazacağım.

İlk yazımda size futbolu liberlaştiren adamdan, kapitalist canavarla futbol imparatorluğunun savaşını başlatan adamdan bahsedeceğim. Jean Marc Bosman…

Şuan da geçim sıkıntısı içinde hayatını devam ettirmeye çalışan, soyadının altında ezilen bir adam o.

Onun verdiği mücadele sayesinde bugün milyon dolarlar kazanan Ronaldolar, Messiler ilah gibi bir ömür sürerken, onun yokluk içinde yaşaması kaderin bir cilvesidir sanırım..

Peki ne yapmıştır bu Bosman ?

bosman 2Bosman 1990 yılına kadar gelinene kadar Belçika’nın Liege takımında oynayan sıradan bir futbolcudur. 1990’a gelindiğinde kulübüyle sözleşmesi biter, kulübü yeni kontratta yüzde 70’e yakın bir indirim teklif eder. Bunun üzerine Bosman Fransa’nın Dunkerque takımıyla anlaşır.

Fakat Belçika takımı Liege Uefa, Fifa ve Belçika Federasyonunun transfer yönetmeliklerine dayanarak sözleşmesi bitmiş Bosman için 400.000 euro bonservis bedeli ister. Ama zaten küçük bir kulüp olan Fransa ekibinin bu bedeli ödemesi imkansızdır ve transferden vazgeçerler.

Bunun üzerine Bosman futbol dünyasını alt üst edecek davayı Liege 1.Asli Mahkemesine açar.

Fakat konu uluslarası davanın açıldığı mahkeme yerel bir mahkemedir. Bu yüzden dava Avrupa Adalet Divanına gönderilir.

bosman 3Dava 5 sene sürer. Bu 5 sene içerisinde Bosman futbol oynayamaz.Bütün mal varlığını kaybeder. 1995 yılında Bosman 31 yaşındayken dava lehine sonuçlanır. Mahkemeden kazandığı 700.000 euro avukat masraflarını anca karşılar. Zaten fazla yetenekli bir sporcu olmayan Bosman tekrar kulüp bulamaz. O futbol sahalarından silinse de, adını verdiği BOSMAN KURALLARI futbol kitabına asla silinemeyecek şekilde yazılır.

Peki ne oldu mahkeme sonucunda ?

Futbolun ve diğer spor branşlarının ekonomik bir sektör olduğu kabul edildi. Böylelikle futbol endürüstiyelleşmesini tamamladı.

Avrupa Birliği vatandaşı futbolcuların kontrat bitimlerinde, bonservis gibi kısıtlamalarla transfer engellenmesinin hukuki bir dayanağı olmadığı kabullendi.

bosman 4Ayrıca AB vatandaşı futbolcuların milliyetlerinden dolayı herhangi bir kısıtlama yapılmasının (en fazla 3 yabancı oynatma kuralı) milli takımlar dışında yapılmasının yasadışı olduğu kararlaştırıldı.

En önemlisi de; futbolcular ve sporcular AB içinde serbest dolaşım hakkı elde etti.

Sonuç olarak futbolda liberal devrim başladı ve vahşi kapitalist rejim futbolu da esir aldı.

Milyonlarca insan açlıktan ölürken bir futbolcuya 100.000.000 dolar bonservis bedeli ödenmesi liberal devrimin eseridir.

Peki Bosman şimdilerde ne yapıyor? Röportaj tekliflerini yardım için banka hesaplarını yayınlamaları karşılığımda kabul ediyor. En son ekonomik nedenlerden dolayı kız arkadaşından ayrıldı. Borçlarından ötürü 1 yıl hapse mahkum edildi karar ertelendi. Futbolcu temsilciliğine soyundu o da tutmadı…Kader midir, yoksa Tanrının bizi bi yerlerde izlediğinin en büyük kanıtı mıdır karar sizin değerli okuyucular..

Sevgi ve saygılarımla…

ALPEREN MUAMMER TEMİZ

muammer.temiz@abcspor.com