https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KALİTE ASLA TESADÜF DEĞİLDİR

Okunması Gerekenler

Kalite asla tesadüf değildir.

Maç içerisinde değişik formlarda oynamak normal olması lazım. Malum hep aynı form oynamak üst seviye bir durum. Bu nedenle, maç içerisinde baskın oynamak, aktif dinlenmek, geri çekilmek olur. Erol hoca yönetiminde Fenerbahçe dün akşamki Konya maçına kadar genelde üç bölüm oynuyordu:

• İlk yarı: Bekleme ve fırsat kollama
• İkinci yarı:
o Aktif saldırma
o Adam değişiklikleri ile arapsaçı
o Toparlama
o Saldırmaca

Pazartesi gecesi, sanırım uzun süren eleştirilerden dolayı, takımın zincirlerini salarak ilk yarı saldırma kararı aldı. Sonra bekleme ve fırsat kollama ile zincirlerini tuttu takımın, oyuncu değişiklikleri ile arapsaçı bir 15 dk ve sonra tekrar fırsat kollama ve kapanış. İşte ben ve birçok taraftar bu ilk yarıyı öyle sevdik ki, goller de gelince çok mutlu olduk. Dün geri çekildiğimiz dakikalarda Slazai, Gökhan ve Altay olmasa bugün farklı durumda idik. Oyuncu değişiklikleri ile başlayan dönemde arapsaçı fazı çok uzun sürdü. Ben bir ara kim nerede ne oynuyor anlamadım.

Ama taraftar gözü ile Anadolu takımı hocası hareketi aslında sanırım başka bir nedenden kaynaklanıyor. Burada ki tezim şu:

Erol hoca maç önü analiz edip bir oyun planı kuruyor kafasında, hadi ya diyebilirsiniz ama biz ne hocalar gördük, benim takımının bunu oynar diye inatla aynı oyunu oynadılar. Bu hoca adına +. Sonrasında bir plan kuruyor kafasında, buradaki parametresi antrenman performansı gibi. Yani diyor ki bunlar antrenmanda iyi idi bunları sokarım. Burası -/+ oluyor maçın durumuna göre ve hocanın maç içi sakinliğine göre. Ben burada oyunun o anki durumuna göre karar vermeyip, aklındakileri birer ikişer sokunca hepimizin afalladığı arapsaçı oyunu başlıyor. Sonra toparlıyoruz yine, bu da tabiki 2. Tur değişikliklerle oluyor. Bu benim hissettiğim. Toparlanır mı tabi ki ama mantığın değişmesi lazım:

• Rakip takımının maç öncesi kağıt üstü eksikliğine göre olan planda ısrar etmemek lazım,
• Elinde çok kaliteli topçular olduğunu unutmamak lazım. Sadece bir kaliteli ayağı oyuna sokarak, örneğin İrfan, tüm oyun değişebilir.
• Arapsaçı dönemi kısa tutmak şart. Bunun için de aynı anda birden fazla oyuncu değiştirmek yanlış.

Bunların dışında 3 puan şahane. Bundan sonra da şahane oynamak dışında alternatif olmadığına göre, aynen devam. Umarım tekrar nasıl oynadığımız değil, aldığımız puan önemli moduna girmeyiz. Çünkü ilk yarı gibi oyunlarla ancak takipte olduğumuz Galatasaray ve Beşiktaş’ı panikletebilir, takım içi güveni arttırabiliriz.

İki defadır sedye ile çıkan topçularımızın durumuna gelirsek, lütfen bir bakın hangi kulüp geçmiş olsun mesajı yazdı. Ben olsan o anların posterini yapıp stada asarım. Gözlerinin içine sokmak şart. Başka türlü olmaz. Ayıptır.

mail: yakup.borekcioglu@abcspor.com

twitter: @Yborekcioglu

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular