https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KALECİLER İKİYE AYRILIR; ALMANLAR VE DİĞERLERİ

Okunması Gerekenler

EMRAH

Almanlar tarihleri boyunca müthiş kaleciler çıkardılar. Sepp Maier’le başlayan, Toni Schumacher ve Oliver Kahn’la devam eden zincir, günümüzde Manuel Neuer’le yeniden zirve yaptı.
Messi mi Ronaldo mu konusunda bir türlü birleşemeyen dünya kamuoyu, dünyanın aktif en iyi kalecisi konusunda ise rahatlıkla Manuel Neuer isminde birleşiyor.
zielerNeuer’le dünyanın en iyisine sahip olan Almanlar, aynı zamanda da müthiş bir jenerasyon yakaladılar. Biraz iddialı olacak ama, size,dünyanın Ulusal ve Kulüp bazındaki en üst düzey takımlarının herhangi birinde oynayabilecek 10 Alman file bekçisi sayabilirim.
Geçtiğimiz yıl Dünya Şampiyonu olan Alman Milli takımında 23 kişilik kadroda yer alan 3 kalecinin ( Neuer, Weidenfeller, Zieler) arasına giremeyen 92 doğumlu Marc-Andre ter Stegen, bu sezon Barcelona’yla Şampiyonlar ligini kazandı. Bunun yanında ülkemizde çoğu kimsenin ismini bile bilmediği 90 doğumlu Kevin Trapp, şu an yıldızlar topluluğu Paris Saint Germain kalesini koruyor.
Alman kaleciler Bundesliga’yı da domine ediyorlar. İsviçre Milli takımının ilk 3 kalecisi konumundaki, Benaglio, Sommer ve Bürki’yi bir kenara koyarsak ligdeki kalecilerin tamamı Alman.
weidBundesliga’daki genç yıldız isimlere örnek olarak; 92 doğumlu olmasına rağmen 3 yıllık Şampiyonlar ligi tecrübesine sahip Leverkusen’li Bernd Leno, 90 doğumlu yetenekli Hoffenheim’lı Oliver Baumann, bu sezon Hertha’nın çok az gol yemesinin temel sebebi, Bayern alt yapısında yetişen Thomas Kraft, Mainz gibi mütevazi bir takımda bile harikalar yaratan 93 doğumlu Loris Karius, her takımda oynayabilecek kapasitede olmasına rağmen Neuer’in yerine geçebilmek için arkasında uzun süre yedek beklemeyi göze alan Bayern’li Sven Ulreich ve Neuer’den devraldığı Schalke kalesinde sırıtmadan görevini yapan Ralf Faehrmann sayılabİlir.
Kalecilerin en verimli çağlarını 28-35 yaş arası geçirdiğini düşündüğümüzde, en yaşlısı 27 yaşında olan bu oyuncu topluluğunun, daha uzun yıllar kaleci pozisyonunda dünya futbolunu domine edeceğini öngörebiliriz.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular