https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KAİDE

Okunması Gerekenler

ALP ERALPBu tanım bana değil çok sevdiğim bir dostuma ait. Fenerbahçe-Galatasaray maçlarını “kaide” olarak tanımlıyor. Müthiş bir benzetme. Galatasaray’ın senelerdir özellikle Kadıköy’de maçları kaybetmesinin ardında yatan psikolojik sebepleri çok net açıklayan bir kelime!

 

Bugün yine “kaide” bozulmadı. Fenerbahçe Galatasaray’ı yine yendi. Ancak maçın başlangıcı hiç te kaideye uygun değildi açıkçası… Galatasaray baskıya baskıyla karşılık veriyor, hatta Fenerbahçe’den bir “tık” daha agresif izlenimi yaratıyordu.Bu agresiflik çok ta uzun sürmedi. İlk devrenin ortalarından itibaren hakimiyeti ele geçirdi Fenerbahçe.

 

fb gs volkanHele ikinci devre oyun neredeyse tek kaleye döndü. Sağdan, soldan, ortadan her şekilde geliyordu sarı lacivertliler. Sadece baskı kurmadı Fenerbahçe, pozisyonlar da buldu. Golün geç gelmesi belki de daha farklı bir skorun ortaya çıkmasını engelledi.

 

Bu genel değerlendirmenin ardından bir kaç küçük detaya da değinmek istiyorum.

 

-Her ne kadar baskılı oynamış olsa da, Fenerbahçe saman alevi gibi bir kaç pozisyon verdi kalesinde… İşte o pozisyonlarda Volkan kalesinde devleşerek galibiyete büyük katkıda bulundu.

 

-Ben Hamit’in Galatasaray’ın yumuşak karnı olacağını düşünmüştüm. Bir kaç ufak hatası dışında bana göre başarılıydı. Galatasaray’ın ilk devredeki sakin oyununda katkısı vardı.

 

-Mehmet Topal orta sahada üzerine düşen aşırı yükün altından büyük başarıyla kalktı, müthiş bir top oynadı.

 

fb kuyt gol 2-Fenerbahçe haftalardır olduğu gibi baskı kurmakta başarılı ancak üretken olmakta aynı oranda başarılı değildi. Bundan sonraki haftalarda üzerinde en çok çalışması gereken nokta bu!

 

-Bu noktadan sonra Fenerbahçe’yi bekleyen en büyük tehlike, bu zaferin yaratacağı gereksiz bir zafer sarhoşluğudur. Geçtiğimiz senelerde defalarca Galatasarayı yenip ardından Anadolu takımlarına beklenmedik puanlar kaybederek şampiyonluktan oldukları unutmamalı.

 

Dolayısıyla Fenerbahçe camiasına düşen belki 1 gün daha “kaide’nin” keyfini çıkarmak ancak hemen ardından bir sonraki maça konsantre olmaktır. Unutmasınlar ki efsane maçlar derbilerde, şampiyonluklar ise küçük maçlarda kazanılır!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

alp.eralp@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular