https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KADIKÖY’DE YENİ BİR “GROUNDHOG DAY” GECESİ

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENEn sevdiğim filmlerin başında gelir, Türkiye’de ‘Bugün Aslında Dündü’ adıyla gösterime giren ama orijinal ismi Groundhog Day olan 1993 yapımı eser.

Başrollerinde Andie MacDowell ve Bill Murray gibi iki usta sanatçının oynadığı filmi hemen herkes biliyordur diye düşünüyorum.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, senede bir gün Şubat ayında ortaya çıkan Dağsıçanı  ‘Groundhog’ için, o günü geleneksel hale getirip, her sene festival düzenleyen Punxsutawney kasabasına haber yapmaya giden gazeteci Phil Connors’un her sabah aynı günü, tekrar tekrar yaşamasıdır filmin konusu…Yani aynı Kadıköy’deki Fenerbahçe-Galatasaray maçları gibi!

fb-gs-18Sarı kırmızılılar bu stadda 2012 Mayıs’ında 0-0 berabere kalıp şampiyonluk da kazandılar, hatta seneler önce “taaa 20.yüzyılda”, sene olarak da tam 1996’daki “bir diğer beraberlikle” Souness’ın tarihe geçen meşhur sahanın ortasına bayrak dikme olayını da yaşadılar ama bu tam 17 küsür senedir bu stadda kazanamadıkları gerçeğini değiştirmedi.

21.yüzyılın 16 senesi geçmişken, ezeli rakiplerini deplasmanda lig-kupa dahil hiç yenememiş olmaları cidden tez konusu… Tabii ki hemen her sene “bu sene işlem tamam, çekirge 1 sıçrar 2 sıçrar, bu kez yeneceğiz, ilk golü atarsak vermeyiz, kadromuz iyi, kazanmaya gidiyoruz ” diye gelip hüsranla döndükleri seneler birbirini kovaladı.

Fenerbahçe liderken ve GS kötü durumdayken geldiler, bir umutla favoriler derbilerde kaybeder teorisinden yola çıktılar ama gene olmadı. 21.yüzyılda Fenerbahçe’nin en kötü performans gösterdiği 2 sene olan Aragones ve Lorant zamanları geldiler. Kasım ayının altısında tarihi 6-0, dokuzunda da 4-1’lik mağlubiyetleri yaşadılar. Drogba’lı kadrolarıyla Şampiyon olarak geldiler, bu kez puan derdi, stresimiz yok, kazanacağız dendi hatta 1-0 da öne geçildi ama yine kaybettiler!

Galatasaray altyapısından çıkmış, senelerdir oynayan Sabri Sarıoğlu neredeyse jübilesini yapıp emekli olacak, bu stadda galibiyeti yok. Sarı kırmızı tarihin en önemli kalecilerinden Mondragon değil galibiyet, puan bile alamadan Kadıköy defterini kapattı. Bu stadda Fenerbahçe galibiyeti görmüş faal futbolcular içinde tek bir isim var; Emre Belözoğlu. İçlerinde espri değil gerçek!? 50 yaşına merdiven dayamış olanlar bile var.

fb-gs-20Mehmet Cansun, rahmetli Özhan Canaydın, Adnan Polat, Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat ve Dursun Özbek bu kazananıl-a-madan geçen Kadıköy senelerinin 6 başkanı..

Maçın analizine gerek olmadığını düşünüyorum. Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel’in yere bile yatmadan bitirdiği bir derby maçı izledik bu akşam. İster şans densin, ister psikolojik durum, ister hakem faktörü densin ister seyirci baskısı… Gerçek olan tek şey; Galatasaray’ın Saracoğlunda galibiyetsiz 17 seneyi (toplamda 21 maç) devirmesi!

Hasan Şaş’ın ve birçok emekli futbolcunun da itiraf ettiği gibi, bence temel sorun; Fenerbahçelilerin bu stadda GS’a yenilmeyeceklerine inanmaları gibi, sarı-kırmızlı futbolcular da, her ne kadar dışarıya farklı da konuşsalar, vücut dilleri o kadar net anlatıyor ki; onların da burda kazan-a-mayacaklarına inanıyor olmalarını!

Çok uzatmadan, yine, yeni bir Kadıköy bant yayını izledik ve yazıma başlığını veren Groundhog Day filmini…

Bu maç için bir büyük alkış da sahadaki Fenerbahçeliler kadar tribünlerdeki 50.000’lik muhteşem koroya. Bugünlere dek neredeydiniz ve umarım bu destek bundan sonraki maçlarda da olur diye de, hem geçmişe serzenişi hem de geleceğe arzumu belirtmiş olayım.

Manchester maçıyla başlayan ve bu gece pik yapan tribün ambiansı, sezon başından bugüne boş tribünlere oynanan karşılaşmalarda da olsa, bu elektrik sayesinde en az 1-2 tanesi seyirci gazıyla çevrilmiş ve tabelada ekstradan 4-5 puan daha yazıyor olurdu!

fb-gs-99Tebrikler Fenerbahçe ve şimdi “bence” lig yarışı yeniden başlıyor. Özellikle Rize deplasmanı firesiz geçilip, Beşiktaş maçı da kazanılırsa, rüzgarı tam anlamıyla arkasına alacak sarı lacivertliler..

Yeter ki Fenerbahçe kadrosu ve seyircisinin konsantrasyon problemi yaşamadığı yegane karşılaşmalar olan Kadıköy’deki Galatasaray maçlarına yakın tempo, konsatrasyon, istek ve kazanma hırsının yarısı, diğer maçlarda da vuku bulsun!

Bu arada maç öncesi Fenerbahçe kazanır tahminimin çıkması sonrası, onlarca tebrik maili ve mesaj aldım. Ama bunun için futbolun kitabını yazmış ya da bu işin piri veya müneccim olmaya gerek yok ki…

Bu başarı benim değil, yazımın başlığında da dediğim gibi; Kadıköy’deki GS maçları Groundhog Day filmi, Fenerbahçe ve tüm Fenerbahçeliler için.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular