https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

JEREZ’DE 1.GÜN

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimİspanya Jerez’de Formula 1’in ilk test sürüşü yapıldı.

Ferrari takım pilotu Sebastian Vettel ilk günü zirvede tamamlamayı başardı. Arabasında yaşadığı telemetri sorunu nedeniyle piste geç çıkan Vettel 1.22.620 derecesi ile ilk yarışta 1.’liği kimseye kaptırmadı.

Telemetri sorununun yaşandığı andan itibaren akıllara şu soru geldi SF15-T tipi araç hazır değil mi? Günün ikinci yarısında yumuşak lastikler ile başlayan Vettel bu sorunu da olabildiğince kısa zamanda aşarak bütün sorulara cevap vermiş oldu.

Mercedes takım pilotu Nico Rosberg ise geçen sezonlardaki yarışlar gibi önde götürdüğü yarışı son turlarda kaybederek günü 3.sırada tamamladı.

Red Bull Renault takımı pilotu Daniel Riccardo ise farların ısınmasından dolayı yaşadığı sorun nedeni ile seansı erken kapatmak zorunda kaldı.

McLaren Honda takım pilotu Fernando Alonso ise sorunlar yaşamaya devam ederek akıllarda yine soru işareti bıraktı.

7 pilotun farklı farklı koştuğu tur sayıları kapsamında yer aldığı sıralamaya bakalım:

1)      Sebastian Vettel: Ferrari takım pilotu 59 tur koştuğu yarışta 1.22.620 saniyeyi yakalayarak günü lider bitirmeyi başardı.

2)      Marcus Ericsson: Sauber Ferrari pilotu 73 tur koştuğu yarışta 1.22.777 saniye ile günü ikinci sırada tamamladı.

3)      Nico Rosberg: Mercedes takım pilotu 157 tur geçtiği yarışta 1.23.106 saniye ile üçüncü sırada yer aldı ve akıllarda çok derin sor işaretleri bıraktı.

4)      Daniel Riccardo: Red Bull/Renault takım pilotu 35 tur geçtiği yarışta 1.23.338 saniye ile dördüncü sırada yer aldı.

5)      Valteri Bottas: Williams/Mercedes takım pilotu 72 tur koştuğu yarışta günü beşinci sırada tamamladı.

6)      Carlos Saint Jr: Toro Rosso/Renault takım pilotu 46 tur geçtiği yarışta ancak altıncılık ile yetinebildi.

7)      Fernando Alonso: McLaren/Mercedes takım pilotu 6 tur kaldığı yarışta büyük hayal kırıklığı yaratarak günü son sırada tamamladı.

 

Test turu öncesi ve sonrasında yaşanan önemli gelişmeler bakaca olursak da;

  • Lotus takımının salı günkü test sürüşünü kaçıracak olması ile başlayalım. Lotus arabasını İspanya’ya bugün getirebildiği için ilk gün yarışını kaçırmıştı ve arabanın hazırlanması gerekliliğinden dolayı Lotus 3.gün ancak pistte olacak.
  • Mercedes takımında en dikkat çeken dizayn yeni jant sistemi idi. Mercedes MP4–30 aracında yeni jant sistemi kullanarak bütün dikkatleri şimdiden üzerine çekmeye başardı.
  • Honda takımından yapılan açıklamada motorda yaşanılan sorunların sezonun ilk yarışı olan Avusturalya GP’sine kadar aşılacağını söyledi. Abu Dabi yarışından sonra aslında bütün gözler Fernando Alonso’nun üzerindeydi ve Honda pilotu sadece 6 tur pistte kalması hakikatten de büyük hayal kırıklığı yarattı ve Honda takımı bundan sonra durumu idare edebilmek için bu tarz bir açıklama yapma ihtiyacı hissetti. Bütün otoritelere göre Honda farklı bir strateji üzerinde duruyor.

 

İspanya’da ilk gün bu şekilde geçildi. Diğer günlerde bizleri yine enteresan olaylar bekliyor.

Hepinize iyi günler dilerim..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

kaan.ilhan@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular