https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

JACK DEMPSEY, JOE LOUIS, ROCKY MARCIANO

Okunması Gerekenler

Boks tarihinde birçok efsane sporcu var ama bugünkü konumuz; Cumhuriyet öncesi doğmuş, tabii ki herkesin görüşü kendine ama “otoritelerce” EN İYİ 3 isim.

*** JACK DEMPSEYocky mar

24 Haziran 1895’de doğan Jack Dempsey, dünya boks tarihinin ilk efsanelerinden biri..

Rakiplerine göre oldukça agresif olan ve sert yumruklarıyla tanınan Dempsey, 16 Aralık 1918’de 23 yaşındayken New Orleans’ta Carl Morris’i sadece 14 saniyede nakavt ederek tüm spot ışıklarını üzerine çevirmiş, 1919’da da dünya şampiyonu Jess Villard’ı yenerek ünvanın sahibi olmuş ve 1926’ya kadar bunu korumayı başarmıştı.

83 maçta, 52’sı nakavtla olmak üzere 65 galibiyet, 11 beraberlik ve 6 yenilgisi bulanan ünlü boksör 1983’de hayatını kaybetti.

Sadece 1 kez nakavtla, o da dönemin bir diğer ünlü boksörü Andrew Chiariglione önünde kaybeden tam ismiyle William Harrison “Jack” Dempsey’nin, 87 yaşında kalp yetmezliğinden veda ettiği hayatta, ölmeden önce eşinin kollarında söylediği “don’t worry honey, I’m too mean to die” tarihe geçmiş sporcu sözlerindendir.

……………………………………

*** JOE LOUIS

13 Mayıs 1914’de ABD-Alabama’da dünyaya gelen Joe Louis dünya boks tarihinde en az mağlubiyet alan isimlerin başında geliyor. Boks dünyası yeni yeni lakap olayına geçtiği senelerde, tam ismiyle Joseph Louis Barrow, Brown Bomber (Kara Bomba) lakabıyla da nam salmıştır.

“Kaçabilirsin ama saklanamazsın”

“Herkesin bir planı vardır… darbe alana kadar.”
gibi sözleri tarihe damga vururken,

Joe Louis, 1937’de filmi de çekilen ünlü boksör James J. Braddock’u yenerek dünya şampiyonluğunu kazanmış ve bu unvanı 21’i nakavt olmak üzere 25 maçta korumayı başarmıştı.

1951’deki tarihi maçta, 8. rauntta Rocky Marcıano’ya kaybeden Kara Bomba, bu maç sonrası 37 yaşında boks hayatına veda etmişti.

Otomatiğe bağlamış seri yumrukları ile tanınan ve rakibie düşerken bile darbe vermeye devam eden efsane boksör, kariyeri toplamında ise 54’u nakavt olmak üzere 68 galibiyet alırken, sadece 3 kez (Max Schmeling-1936, Ezzard Charles-1950; Rocky Marciano-1951) kaybetti.

Dünya ağırsıklet boks şampiyonluğu unvanını en uzun süre elinde bulunduran insan olarak tarihe geçmiş olan şampiyon boksör (12 sene boyunca – 1 Mart 1949’da New York’ta yurttaşı Ezzard Charles’a sayıyla yenilerek unvanını yitirmişti), kariyeri boyunca “o zamanlar için çok büyük para olan” 5.000.000$ kazanmıştı.

Birçok boks otoritesine göre gelmiş geçmiş en iyi boksör olan Joe Louis’in gerek profesyonel kariyerini yirminci yüzyılın ilk yarısında yaşaması, gerek Muhammed Ali ya da Mike Tyson kadar sansasyonel olmaması nedeniyle, onu belki de hakettiği şöhret kadar tepeye çıkartmayan iki önemli etken olduğu söylenir.

……………………………………………..

*** ROCKY MARCIANO

İtalyan asıllı ABD’li ağır sıklet boksör Rocky Marciano, 1 Eylül 1923’de dünyaya geldi.

Sylvester Stallone’nin efsaneleştiği Rocky ismi ve film serisinin esinlenildiği Rocky Marciano, boks kariyerine 1947’de başlamıştı.

23 Eylül 1952’de çıktığı 43.maçında Jersey Joe Walcott’i nakavt ederek dünya ağır siklet boks şampiyonluğu ünvanını kazanmış ve kariyerinin sonuna kadar, yani 27 Nisan 1956’ya dek bu ünvanı elinde bulundurmuştur.

2 senede arka arkaya çıktığı 15 maçı nakavtla kazanarak büyük bir başarıya imza atıp herkesi kendine hayran bırakan efsane boksör, ağır sıklet şampiyonasında 49 maçta 49 galibiyet alarak bu rekoru hala elinde bulunduruyor.

Tarih sayfalarında hiç yenilgi yenilgi yüzü görmemiş tek şampiyon olarak yer alan efsanenin boksör, 31 Ağustos 1969’da bir uçak kazasında hayatını kaybetmişti.

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular