https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İŞTE HENDEK, İŞTE FENER !!

Okunması Gerekenler

brunoİŞTE HENDEK, İŞTE FENER !!
Diyelim ki esnafsınız, diyelim ki yangın tüpü satıyorsunuz, fiyatı da 100 lira olsun. Bir müşteri geldi, pazarlık yaptı, en son ne olur dedi, zaten fiyatı indirdik, son fiyat da bu dediniz. Müşteri dedi ki; 50 tane alacağız ama. Hmmm dediniz, buyurun içeride konuşalım ve pazarlık başladı. Şu andan itibaren o ürünü 100 liraya satabilme şansınız kal-ma- dı !! 99 olur, 100 olmaz.
fb amed 3İşte Stockholm’da, Dolmabahçe’de teröristle masaya oturup, barış imzalamanın bu pazarlık sürecinden hiç bir farkı yok, Kürtçe şarkılar eşliğinde, Şiwan Perwer’le ma-aile gözyaşı dökmek de yüklü siparişi beraberce kutlamak. Pazarlıkta verilen taviz her ne ise günahları boynuna. Olayın siyaset kısmı bu, ben bu sürece destek vermedim, verenlere selam olsun, ben olaya sıradan bir maç gözüyle bakıyorum, vatanı pazarlık konusu edenlerle de, bölmeye çalışanlarla bir alakam yok. Bugün Amedspor, yarın Dersimspor’la karşılaşırız, problem yok.
Allah uluslararası bir turnuvada bu takımlarla karşılaşmayı nasip etmesin! İspanya ve İngiltere’den çok örnekler gördük ki; rakibinle eşit mücadele etmediğinde, onun kadar koşmadığında kalite farkın sahaya yansımıyor ve sürpriz sonuçlar oluyor. Pendik faciası, Yeni Malatyaspor faciası, Fethiyespor faciası da yakın örnekler. Derli toplu bir takım Amedspor, hızlı forvetleri var, o hızlı forvetlere top atan ayağı temiz bir forvet arkası oyuncuları var, başka da bir cacık yok.
fb amed 2Fenerbahçe yedek ağırlıklı bir kadroyla çıkmış, Alves, Ba geride, bekler Şener, H.Ali, solda Nani, sağda Ramazan, ileride Fernandao, orta üçlü, Raul, Kadlec, Topuz.. Antalya kupa maçında iki kısa ön libero denemişti Pereira çok zevkli bir maç izlemiştik, bu sefer Kadlec’i orta sahaya koymuş; Pereira’nın ön liberodan anladığı bu işte. Ön libero demek stoper gibi bir şey demek onun için. O mantıkla bakarsan Ba’yı koymak lazım ön liberoya, çok daha teknik bence.
Rakip hızlı adamlara sahip olunca defans hattını ileri çıkarsamıyorsun çok fazla, o zamanda rakibe alan veriyorsun ve maç karşılıklı ataklarla başladı. Amedspor kalecisi önce Nani’nin topunu çıkardı, ardından Kadlec’in şutunu ve bir kaç dakika sonra Fenerbahçe defansının arkasına ilk adamı kaçırdılar, gol olmadı ama Fener kendine geldi. Önde biraz daha fazla basmaya başladı ve Mehmet Topuz geldiği günden bu yana ilk kez bir Mehmet Topuz golü attı 31. dakikada. Kendi kaptığı topu ceza sahasının dışından ampul gibi köşeye astı.
Morallenen Fenerbahçe daha rahat top çevirmeye başladı, 41. Dakikada bu sefer Nani soldan getirdi, Fernandao’ya “bunu da kaçırırsan yuh olsun sana pasını” verdi ve Fenerbahçe 2’yi buldu, ilk yarıda bu skorla bitti. Futbolda konsantrasyon ve motivasyon çok önemli ve bu kupayı kimse sallamıyor. Seyirci de dahil. Oyuncuların hepsinde bir gevşeklik vardı ilk yarıda.
fb amed 7Halı saha maçı kıvamında galip geliriz edasındalar ama rakibin küçük olması büyük risk, yenildin mi, eskaza elendin mi haber oluyorsun, ben olsam daha fazla asılırım. Ramazan haricinde kötü oynayan yoktu, özellikle Nani, Alper ve Volkan’ın formundan sonra formayı zor alacağını fark etmiş olacak ki, maçı en ciddiye alan isimdi. Ligin başından bu yana forvet arkası oynasın diye ısrar ettiğim Nani, forvet arkasında başarılı olacağının da sinyalını verdi. Volkan, Alper ve Nani’yi aynı anda sahada görmenin formulü bu, Pereira sanıyorum bunun hazırlığında.
Üzüldüğüm ise Fernandao; Aziz Başkan’ın kesin Van Persie emrinden sonra formanın kendisine verilmeyeceğini bile bile mücadelesini verdi, golünü attı ve sevindi. Keşke ismi olsa da, koca maç boyunca bir tane pas atsa da, taraftar da çevire çevire o pası seyretse ama olmuyor işte. İkinci yarıya Fener biraz rolanti başladı, orta saha yine boşaldı, Amedspor daha kolay gelmeye başladı Fenerbahçe kalesine. Bu dakikalarda Ertuğrul’un köşeden çıkardığı bir de top var, bir de Ramazan’ın yararlanmadığı bir pozisyon var.
62.dakikada Pereira bir ilke imza attı ve 3 oyuncu birden değiştirdi. Alves, Raul, Topuz çıktı, Ozan, Alper, Diego girdi. Sanıyorum antrenman niyetine bir değişimdi, sahaya bir kalite farkı getirdi ama ciddiyeti getirmedi, genç Ramazan’a bir fırsat getirdi, o da acemice atamadı, sağlık olsun. 74 dakikada Diego getirdi, Fernandao müsait pozisyonu harcadı. Genel sıkıntımız az pozisyon üretmek, çok pozisyon ürettiğimiz maçlarda da kolay pozisyon harcıyoruz.
fb amed 6Oynadığı maçlarda öve öve bitiremediğimiz Ertuğrul kornerde boşa çıkınca, 6-0 olması gereken maç, 2-1’e geldi. Golden bir kaç dakika sonra Nani getirdi, Diego gayrı ciddi bir hareketle kaleye vurmayıp, bir çalım atmayı denedi ve 88 de Ramazan getirdi, Nani kale sahasının içinden topu ağlara gönderdi ve maçı 3-1’e getirdi ve Fenerbahçe güle oynaya turu kaptı ve kötü bir sürprize imkan vermedi.
mail : bruno.monte@abcspor.com
twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular