https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İSPANYA “ACB” LİGİ START ALIYOR

Okunması Gerekenler

fersu yaziLigimiz BSL ile beraber Avrupa’nın tartışmasız en kaliteli ligi Liga Endesa. Barcelona ve Real Madrid’in lokomotifliğini sürdürdüğü İspanya basketbolu Malaga, Laboral, Valencia ve Gran Canaria ile de son yıllarda kulüpler düzeyinde de Avrupa’da ses getirdi. 10 Ekim’de start alacak ligde yine Barcelona ve Real Madrid rüzgarları eseceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu kez Malaga da onlara daha fazla diş geçirebileceğini sezon öncesi yapılan Süper Kupa maçlarında gösterdi. Laboral ve Gran Canaria ise kayıpları ve yeni kurdukları kadrolarla geçen seneden geride görünüyorlar. Gelin öncelikle bu iki dev takımın, Barcelona ve Real Madrid’in son durumlarına bir bakalım.
“Barcelona”
Katalan ekibi yaz döneminde bir çok oyuncu kaybetti; Huertas-Lakers, Hezonja-Magic, Lampe-Beşiktaş, Pleiss-Jazz, Thomas-Spurs ve Nachbar-Sevilla. Ama bu isimleri aratmayacak hatta daha iyi olduklarını söyleyebileceğimiz isimleri kadrolarına kattılar ve geçtiğimiz sezona göre daha da güçlendiler. Artık yıldızlar topluluğu olan rakipleri Real Madrid’e çok daha yakın durumdalar ki Süper Kupa’da gösterdikleri performansla lige onlardan çok daha fazla hazır olduklarını ispatladılar. Lawal ve Samuels ile pota altında hem atletizmi, hem blok tehdidini sağladılar. Geçtiğimiz sezon Tomic ve Pleiss ile bu konuda yeterli olamıyorlardı. Tomic’in pasörlüğü ve alçak post etkinliği artı Doelmann’ın dış şut tehdidi ile bol opsiyonlu,üst düzey bir pota altı rotasyonuna sahip oldular. Huertas’ın ardından 1 numara için yakından tanıdığımız Arroyo transferini yapan Barcelona bu konuda çok eleştirilmişti. Fakat Porto Rikolu yıldız kupa finalinde sergilediği resital ile tüm ön yargıları ortadan kaldırmış oldu. Anadolu Efes’te kötü bir performans sergileyen Perperoglou da bir başka eleştirilen hamlesiydi Barcelona’nın ama tecrübeli Yunan forvet de tıpkı Arroyo gibi herkesi yanılttı, etkili maçlar çıkardı Süper Kupa’da.
barcaAbrines de sakatlığı nedeniyle Eurobasket’te yer alamamıştı ama sonrasında kendisine çabuk gelmiş genç  oyuncu ve O da Süper Kupa’da iyi göründü, her geçen gün basketbolunu daha da olgunlaştırıyor. Vezenkov ise henüz daha çok tecrübesiz ve üst düzey basketbol için pek hazır görünmedi, pişmesi gerekecek. Barcelona adına transfer döneminin en önemli hamlesi ise Ribas oldu. Valencia’dan gelen guard Katalunya ekibinde oradakinden bile daha iyi bir performans sergiledi. Eurobasket’te kariyerinde sınıf atlayan Satoransky, Arroyo ve Ribas ile beraber guard pozisyonunda “harika” diyebileceğimiz bir rotasyona sahipler ki sakat olan Navarro’nun da dönüşüyle pastanın çileğini de koymuş olacaklar.
Arroyo oyundayken ikili oyunları atletik uzunlarla çok iyi kullanan Barcelona, Satoransky ile de açık alan basketbolunu forse edip Ribas’ı da skorer olarak değerlendiriyor. Zaten Tomic ile içeriden bir çok maçı alırlarken bu kez ellerinde bir alçak post silahı daha olacak Samuels ile. Kısacası hücumda bu kadar fazla opsiyonu olan ve çoğu zaman makina düzeninde oynayan Katalan temsilcisini durdurmak çok ama çok zor olacak. Savunmada da artık Lawal, Samuels ve genç Diagne ile pota altı sertliğini sağlayabilen Barcelona kupa maçlarında takım savunmasını da oturtmuş bir izlenim verdi. Son yılların en derin Barcelona kadrosu karşımızda ve bu sefer koç Pascual’ın “başarısızlık” için bahanesi kalmadı!

 

“Real Madrid”
Real de tıpkı Barcelona gibi yaz dönemini hareketli geçirdi. Takımdan ayrılan önemli isimler oldu; Bourousis-Laboral, Rivers-Bayern, Mejri-Mavericks, Slaughter-Darüşşafaka. Ama bunların üzerine takıma sınıf atlatacak çok değerli isimleri de kadroya kattılar ve kağıt üzerinde hakikaten muazzam bir takım haline geldiler. Novgorod’da yıldızı parlayan ve Euroleague’in en değerli pota altı oyuncularından biri haline gelen yeni transfer Thompkins, tecrübeli isimler Reyes, Ayon ve Nocioni ile beraber müthiş bir rotasyon oluşturacaklar. Yıllanmış şarap kıvamındaki Reyes ve Nocioni’yi bu sezon da izlemek büyük bir keyif olacak. Sevilla’da kiralık dönemini tamamlayan ve takımına geri dönen genç uzun Hernangomez de benchten gelerek enerjisi ve ribaund katkısı ile süre bulmaya çalışacak bu geniş rotasyonda. Real yaz döneminde en kritik transferini de kanat oyuncusu Taylor’ı alarak yaptı.
real 1İsveç milli takımında oynadığı basketbolla Avrupa’ya ne kadar uygun bir isim olacağını daha önce göstermiş olan skorer oyuncu, Rudy ile beraber Real’in hücumdaki en önemli opsiyonlarından biri olacak. Sakatlığından dolayı hem Rudy’i hem de onu Süper Kupa’da izleyemedik ama ligin ilk haftası ile beraber formalarına kavuşmaları bekleniyor. Tabii bir de Litvanyalı Maciulis var. Harika bir Eurobasket geçiren tecrübeli oyuncu, sertliği ve mücadeleci yapısıyla yine koç Laso’nun emniyet sübaplarından biri olacak. Ayrıca alt yapıdan A milli takım kadrosuna dahil edilen 16 yaşındaki Sloven süper yetenek Doncic de 2 ve 3 numaralarda geniş Real kadrosunda süre bulmaya çalışacak. Halen izleme fırsatınız olmadıysa mutlaka oynadığı maçları bulup izleyin! Hazırlık döneminde milli takımda olan yıldızların yokluğunda keskin nişancı Carroll hep sahnedeydi ve sezonun ilk bölümlerinde takımı adına en hazır isim olacak. Zaten Rodriguez ve Llull gibi iki süper yıldız oyun kurucuyu kadroda bulunduran Real’in diğer pozisyonları da sağlama aldığını ve yine her kupaya aday olduklarını söyleyebiliriz.
Geçtiğimiz sezon tüm kupaları silip süpüren Real, Kıtalararası kupanın da sahibi olarak başarısını perçinlemişti ve kağıt üzerinde de yukarıda belirttiğim gibi daha da güçlendiler. Ancak süper kupa yarı finalinde Malaga karşısında döküldüler adeta. Elbette bunda doymuşluk ve yorgunluğun da etkisi vardı ama yine de oynadıkları basketbol bildiğimiz Real Madrid düzeninden ve temposundan çok uzaktaydı. Hücum anlamında çok tutuk oldukları gibi savunmada da enerjilerini ve sertliklerini hiç göremedik. Sezonun ilk maçlarında belki toparlanmaları zor olacak fakat geç olmadan bildiğimiz keyif veren, tempolu oynayan ve sayı atmaya “doyamayan” Real’i tekrar göreceğiz. Yeni oyuncuların sistemi öğrenme süresi ile beraber takım savunmasını oturtmaları ise biraz daha geç olabilir.
Son olarak sizlere Euroleague ve Eurocup sahnesinde daha önce bir çok kez izlediğiniz ve yakından tanıdığınız oyuncular dışında Liga Endesa’da dikkatle takip etmenizi önereceğim bir oyuncu listesi paylaşacağım.
Kevin Pangos – G – 22 – Gran Canaria
Tyler Haws – G – 24 – Obradoiro
Nenad Miljenovic – G – 22 –  Sevilla
Facundo Campazzo – G – 24 – Murcia
Alex Ruoff – G/F – 29 – Bilbao
Adam Waczynski – G/F – 26 – Obradoiro
Juancho Hernangomez – F – 20 – Estudiantes
David Wear – F – 25 – Fuenlabrada
Stevan Jelovac – F/C – 26 – Zaragoza
Josip Sobin – F/C – 26 – Fuenlabrada
Augusto Lima – C – 24 – Murcia
Justin Hamilton – C – 25 – Valencia
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular