https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

INEFEKTIF ERITROPOEZ

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFenerbahçe her branşı ele aldığımızda, tartışmasız Türkiyenin 21.yy’daki en başarılı spor kulübü..

Bunu ben değil, hepimizin gördüğü istatistikler söylüyor.. Sadece futbol değil, basket-voleybolda kadınlı-erkekli 4 takım ve diğer amatör şubelerde elde edilen başarılar hepimizin malumu.. 5 spor dalının 5’inde de şampiyonluk kazanmak her babayiğidin harcı değil, ki bu tehşis sadece bu topraklar değil tüm dünya ülkeleri için geçerli!

Erkek basketbol Anadolu Efes, Erkek Voleybolda Arkas-Halkbank, Kadınlar Basketbolunda ezeli rakip Galatasaray, Kadınlar Voleybolda da Vakıfbank ve Eczacıbaşı var ama hepsinde en büyük zirve adayı olarak sadece FENERBAHÇE var!

Ama bu kadar VAR’ın icinde bir de Iceberg’in görünmeyen yüzü var! O da 21.yy’da toplamda diğer ezeli rakiplerinin oynadığından 2.5 kat fazla final oynayıp inanılmazı başaran ama bu finallerde de, nedense bir şekilde karaya oturan bir kulüpten bahsediyoruz.

Amiral gemisi futbolla başlayalım… Yarım asırdan fazladır devam eden Türkiye Futbol Liginde, son haftaya puan olarak önde girip şampiyonluk kaybedilen sadece 2 sezon var.. İkisinde de piyangonun çarptığı takım Fenerbahçe! Her FB’linin kabuslari olan, 1’er golle kaçan malum Denizli ve Trabzon karşılaşmaları…

Ayrıca meşhur 3 Temmuz safsatası sonrası, x bir kulüp onların başına gelenlerin 1/10’ini yaşasa hemen hepsinin kepenklerini indireceği yerde, ligi son haftasına kadar kovalayan ve GS’ı her zaman yendiği Kadıköy’de yense ”Sarı-Kırmızlıların en son galibiyeti 20yy’da, 1999’da” şampiyonluk kazanıp peri masalı yazacakken 0-0 ile şampiyonluğu vermesi de kreması…

Geçelim en trajikomik örneklerden biri olan geçen seneki Kadınlar Basket Euroleague finaline... Rakip yine Galatasaray.. O maça dek Euroleague’de yenilgisiz yoluna devam eden sarı-lacivertliler, 2013/14 sezonundaki 19 maçta sadece 1 kez yenildi ve o da final maçı!

Ayrıca GS ile Avrupa’da daha önce, önceki turlardaki eşleşmelerde hiç kaybetmediler ve bu, sarı-kırmızlıların FB karşısında aldığı tek Avrupa galibiyeti ama karşılığında da giden Avrupa’nın 1 numaralı kupası!

Geçelim kadınlar voleybola… Mehmet Ali Aydınlar ve Acıbadem sponsorluğunda 2009/10 sezonunda muhteşem bir istatistik ile, Avrupa’nın 1 numaralı kupasında 12 maçta sadece 1 mağlubiyet aldılar ve o da Volley Bergamo’ya tie-break setinde kaybedilen final maçı!

Tabii ki her çıkılan finalde FB kupayı kaybediyor denemez, kazanılan da onlarca kupa var ama finale çıkarken elde ettikleri istatistikleri final maçlarında sürdüremedikleri de bir gerçek..

Psikolojik midir, şans mıdır yoksa başka etkenleri mi bilinmez ama Tıp dilinde de bunun adı; INEFEKTIF ERITROPOEZ !!!

Bu latince kelimenin tam açılımını yazıp kafanızı şişirmeye gerek yok ve bayram değil seyran değil, buralara nerden mi geldim; Bugün oynanan final maçında, daha 10 gün önce Euroleague TOP 16’da deplasmanda yendikleri Anadolu Efes’e kupayı kaybettiler de!!!

Bu yazımı okuyan Fenerbahçeliler bizi FB düşmanlığıyla itham etmesin. Her zaman gurur duyarak söylerim ki; evi eski antreman sahası ve stadın dibinde olan, 42.5 senelik Kadıköylü, doğma-büyüme ve öyle ölecek bir Fenerbahçelidir bu serzenişi dile getiren…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular