https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İNADIM İNAT, FUTBOL İKİ KANAT!

Okunması Gerekenler

brunoAziz Yıldırım’ın devre arası transfer yok imalı konuşmasının ardından gözler bir kez daha evdeki bulgura, pirince, kuru fasulyeye ve nohuta çevrildi.
Eldeki malzemeyi küçümsüyorum manası çıkmasın ha !
Geçen yılın şampiyonu. Hem de Nisan şampiyonu!
Madalyonun bir yüzüne bakıyorsun. Bir Mok yok.
Ite kaka içerde alınmış 4 tane koftiden galibiyet. Protestolu, homurtulu.
ismail kartal8 haftada 11 gol atan Fener toplamda ancak 25 pozisyon falan üretmiştir herhalde diye düşünüyorum. Bu kadar kısır.
Bir hafta önce Fenerbahçe macerası pamuk ipliğine bağlıymış gibi görünen İyi Abi İsmail, bugün lider takımın hocası hem de 3 deplasman derbisini geride bırakmış vaziyette!
Beşiktaş maçı acaba doğruların bulunduğu, sistemin oturduğu, taşların yerine oturduğu bir dönemin mi başlangıcıydı yoksa iki mağlubiyetle yine herşey alt üst mü olur acaba ? Pamuk ipliği Kırnap ipliği mi şu an için?
Fenerbahçe Beşiktaş maçının ilk yarısında bana göre ideale yakın doğru bir tercih ve oyun yapısıyla yer aldı sahada.
İlk onbiri kim yaptıysa artık bilmiyorum, yanlış bir tercih yapmamış.
Sezar’ın hakkı Sezar’a. Bu konuda hakkını teslim edelim.
Fenerbahçe doksan dakikanın tamamı olmasa bile bu kadroyla ya da bir oyuncu farkla sahada pek çok kez yer aldı ama bir türlü istenen oyun sahaya yansımadı. 
Öncelikli olarak geçen seneyi çok iyi etüt etmek lazım.
ALVES EGEMENDefans göbeğinin patronu Alves ve bel kemiği Egemen yoklar. Çok önemli!
Geçen seneki fizikalite ve kondisyonun da gerisinde Fenerbahçe. Bu daha önemli ama bu ilerde aşılacakmış gibi duran bir problem.
Bana göre hepsinden önemli bir başka durum var fark olarak.
Gökhan ve Caner’in form durumları ve kanatların iki tamamlayıcısı, İyi Mümin Moussa ve Kuyt’ın katkıları.
Gökhan ve Caner ne zaman iyi oynasalar, Fenerbahçe o anlarda sıkıntı yaşamıyor.
Gerçekten önümüzdeki maçlarda dikkat edin, hak vereceksiniz bana.
Bu ikiliye sağ kanat ve sol kanat forvet oyuncuları eşlik ettiğinde Fener bambaşka bir takım oluyor. Bu dörtlü çalışmadığında ise santrfor stoper kucağında etkisiz kalırken 3 orta saha al gülüm ver gülüm, sağa ver, sola ver, azıcık ta stopere ver paslarla yerleşik defansı açmaya çalışıyor, artık bir Alex olmadığı için de açamıyor.
Bu Alex nasıl olurda rakibe kendi sahasına yerleşmek için prim veren, adına muhteremin pas oyunu dediği sisteme uymaz anlamak mümkün değil ya, neyse konumuz şimdi bu değil.
GOKHAN CANERFenerbahçe’nin en önemli hücum silahları iki kanat savuncusu.
Bu kanat dörtlüsü iyi oynamadığında İsmail Kartal’ın kanatları gövdeyi taşımıyor.
İsmail Kartal Beşiktaş maçının ilk yarısında çok radikal iki değişiklikle sahadaydı.
Bu sene vasat bir görüntü çizen, İyi Mümim Moussa’yı yedek kulübesine çekip, takımın en enerjik ve en dikine oynayabilen oyuncusu Alper’i oraya monte etti.
Caner ve Gökhan’ın iyi oyunlarına Alper de eklenince Necip tercihiyle Bilic de extra bir katkı sağlayınca kanatları iyi kullanan Fenerbahçe iyi bir oyunla devreyi kapadı.
Erken gelen gol elbette bir özgüveni beraberinde getirdi ama Fenerbahçe’nin diğer maçlara göre ikinci bir farkı daha vardı sahada.
O da mental anlamda bir farklılıktı. Fenerbahçe 45 dakika boyunca gerçekten ikinciyi atma peşindeydi.
Her futbol takımının hocası böylesine önemli bir derbide öne geçtiğinde belli bir dakikanın ardından skoru korumayı düşünür.
Eyvallah. Bunda hiç bir sıkıntı yok.
Ama bu kadar iyi oynadığın, bu kadar pozisyon bulduğun bir maçta hele ki rakip 10 kişi kaldıktan sonra 46.dakika itibariyle geriye yaslanmak çok yanlış.
fener oly1Atacaksın ikiyi. Sonra üçü. Olursa 4 olsun diyeceksin.
Rakip 10 kişi. Kendi evinde oynuyor. Hocaları bir dakikadan sonra risk alacak. Belli.
İşte önümüzdeki maçlar adına bana umut ışığı olan ilk yarı buydu, “artık liderliği kimseye bırakmayız” dedirtmeyen de işte bu ikinci yarı oldu maalesef.
Görünen şu, Ismail Kartal’ın geleceği kanatlarına bağlı.
Her ne kadar bugüne kadar Tanrı’nın neden tavuğu kanatlı yarattığını anlayamamışsam da Kartal’ın kanatlarının neye yaradığı aşikar!
Velhasıl kelam, Fenerbahçe’yi ve Kartal hocayı uçuracak şey belli. Kanatlar!
Kartal gibi kanatların olacak.
alper fbİsmail Kartal’ın kanatlar konusunda inatçı olması lazım, isimlere, kaprislere bakmadan o bölgede adaletli forma dağıtması lazım.
Mesela zaman zaman Kuyt’ın bölgesinde de Alper’in kullanılması lazım. Kuyt’ın sözleşmesi buna el vermez ama bir şekilde bunu yapmak lazım.
Alper iyi oyunuyla Fenerbahçe’nin son 6 puanının kazanılmasına en büyük katkıyı yapan oyuncu olarak öne çıktı. Başka transfer gelmeyeceğine göre, bir santrforda alınmayacak demektir. Bu da gösteriyor ki şampiyonluğun en önemli anahtarlarından birisi Alper olacak, Gökhan ve Caner’le birlikte.
Bana göre diğer anahtar Diego Ribas.
Emre’nin yokluğunda umut ediyorum ki Diego ile oynamayı öğreneceğiz.
Yere göğe sığdırılamayan Beşiktaş’ı ve Galatasaray’ın son halini görünce oynadığımız kötü futbolu bir an için olağan olarak nitelendirdim.
Bu sene şampiyonluk emin olun geçen seneden çok daha kolay, yeter ki doğrular yapılsın. Başta da geçen seneki fizik kondisyon!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bruno.monte@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular