https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İLK SİYAHİ FUTBOLCU: ANDREW WATSON

Okunması Gerekenler

Andrew Watson ismi belki birçok futbolsever için birşey çağrıştırmayabilir ama tarihi bilenler bu ismi duyduğunda onun yeşil sahalardaki ilk siyahi futbolcu olduğunu hatırlayacaktır.

1856’da İngiliz Guyanasında zengin bir şeker plantasyonu sahibi olan İskoç Peter Miller Watson ve o toprakların yerlisi olan Guyanalı siyahi kadın Hannah Rose’un oğulları olarak doğdu.

1869’da babası ve ablası Annetta ile birlikte Britanya’ya gelen Andrew önce King’s College (Wimbledon, Londra), sonrasında da Glasgow üniversitesinde matematik ve mühendislik dallarında başarılı bir eğitim hayatı geçirirken, 19 yaşında futbolcu olmaya karar verdi.

1870′ lerin başında Maxwell takımında kariyerine başladı, daha sonra geçtiği Park Grove takımında hem oynadı hem de yöneticilik yaptı, bu özelliğiyle ilk siyahi futbol kulübü yöneticisi de oldu.

1880’de Glasgow ile Sheffield şehirleri arasında yapılacak maçta Glasgow takımına seçildi ve ilki 12 Mart 1881’de olmak üzere üç kez İskoçya milli takımında oynadı.

O zamanlar o toprakların en büyük takımı Queen’s Park F.C.’ye transfer olan Watson, İskoçya Kupasını kazanan kadroda yer alarak bunu başaran ilk siyahi futbolcu da olmuştu.

Sürati, temposu ve güçlü fizik özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken bek oyuncusu, 1881’de milli takıma seçilince, ülkede büyük yankı uyandırmıştı.

Arthur Wharton bazı tarih kitaplarında ilk siyahi futbolcu olarak bilinir ama Watson ondan on yıl kadar önce futbola başlamıştı. Wharton ilk siyahi futbolcu değil, doğrusu ilk siyahi profesyonel futbolcudur!

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular