https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İKİNCİ YARI DÖNDÜK AMA OLMADI

Okunması Gerekenler

fersu yaziAslında sportif anlamda bir amacı olmayan ve bir çok kişiye göre oynanmasına gerek olmayan, Final Four’un ilk gününden mağlup ayrılan iki takımın gerçekten konsantre olmakta zorlandığı bir maçta temsilcimiz ve CSKA Moskova karşılaştı. Avrupa’nın en yüksek bütçeye sahip iki takımı bu prestij maçında sahaya çıkarken koç Itoudis Teodosic’i kadroya almayarak bir süprize imza atmış oldu. Maçın başında bir diğer süpriz de, dünden bugüne Fenerbahçe Ülker taraftarlarıyla aralarında bir “bağ” oluşan Olympiakoslu taraftaların temsilcimize verdiği destekti.

“Konsantre olamadık”

Evet belki amaçsız bir maçtı ancak özellikle buraları çok oynamamış, tecrübe kazanması gereken oyuncularımız için önemli bir fırsattı. Gelecek yılları inşa edebilmemiz adına bu tecrübeye ihtiyacımız vardı. Fakat maçın başında Kenan da Melih de koç Obradovic’in  kendilerine verdikleri fırsatı değerlendiremediler. Onların yaşadığı bu konsantrasyon problemi takıma da yansıdı ve basit top kayıpları ile çok kötü başladık maça. Savunmada da Kenan kendisinden beklediğimiz direncin çok uzağında kalınca Jackson tek başına CSKA’yı sırtlamaya başladı.

cska fb 1“Top kayıpları”

Koç Obradovic Kenan’ı çıkartıp Goudelock’ı alarak erken bir değişiklik yaparak takıma özellikle hücumda enerji getirmeye çalıştı ancak bir türlü oyuna giremeyen temsilcimiz basit top kayıplarına devam edip savunma sertliğini de ortaya koyamayınca herşey CSKA lehine dönmeye başladı ve 12-0’lık skorla geçtik ilk bölümü ne yazıkki, ilk sayılarımızı ancak 4 dakika sonra Bjelica ile bulabildik.

Tabiki savunmamızın kötü olmasının tek nedeni kısa oyuncularımız değildi. Oğuz potayı koruyamazken birebirde de Kaun karşısında çok zorlandı, sürekli topu alçak posta indiren CSKA hiç boş dönmedi hücumlardan. Hücumda ise Oğuz hiç yoktu sahada.

“Savunma çöktü”

Vesely ve Zisis’in oyuna girmesiyle sete sette savunmayı biraz toparladık ancak hücumda devam eden top kayıpları ve yanlış şut seçimleri farkın büyümesine neden oldu, skor 22-4’e geldi bitime 3 dakika kala ve koç Obradovic daha ilk çeyrek bitmeden 2.molasını kullanmak zorunda kaldı. Goudelock’ın biraz hareketlenmesi ile skor bulmaya başlasak da CSKA her pozisyonda bize fiziksel olarak üstün olduğundan adam değişmeli savunmamız bir işe yaramadığı gibi sürekli oluşan ters eşleşmeler sayesinde ribaundlarda da çok zorlandık, çok fazla hücum ribaunduna ve ikinci şans sayısına izin verdik. Özellikle Hines bu bölümde çok canımızı yaktı.

cska fb bogdan“Bjelica ve Bogdanovic nerede ?”

Bjelica sezonun en kötü maçlarından birini çıkarırken ve Bogdanovic ilk gün olduğu gibi yine “yokları” oynarken sadece Goudelock ile üretbildiğimizi gören koç Itoudis onun üzerine de Weems’i verince hücumda iyice tıkandık. Yanlış şut seçimleri ve top kayıpları sonucu geri koşmada da problem yaşayınca potamızda bol bol hızlı hücum sayıları görmeye başladık.

“Jackson x-faktördü”

Zisis ve Kenan’ın Madrid’deki kötü performansı bu maçta da devam etti ne yazık ki… ikinci periyotun son bölümünde arayışlara devam eden koç Obradovic bu kez de Bogdanovic’i 1 numaraya çekti fakat Jackson savunmasına çare olamadı Sırp oyuncu da.  Hücumda çok rahat oynayan CSKA şutları da sokmaya devam edince maçtaki en büyük farkı yakaladılar 41-18 ile ilk yarının bitimine 4 dakika kala…

“Pota altında zayıf kaldık”

İlk yarıda serbest atış problemimiz devam ettiği gibi pota altında da hiç üretken olamadık. Ne Oğuz ne de Zoric katkı veremedi, koç Obradovic de Bjelica-Vesely ikilisini denemediği gibi Semih’e şans vermedi hiç. Serhat ve Melih de kendilerine verilen şansları hiç ama hiç değerlendiremediler, ne enerji koydular sahaya ne de hücumda ceza şutlarını sokabildiler.

İkinci yarının başında da ters eşleşmeleri ve birebirleri iyi değerlendiren CSKA hayli “yumuşak” savunmamıza karşı çok rahat skor bulmaya devam etti ki takımın tamamen pes ettiğini gören seyircimiz de artık ilk yarının aksine desteğini çekti haklı olarak takımın üzerinden.

cska fb emir gou“Geri dönüş Bjelica ile başladı”

Üçüncü periyotun son 5 dakikasında Bjelica’nın yaptığı smaç sonrası seyirci tekrar havaya girerken tam sahada yaptığımız pres ve kaptığımız topla Goudelock’ın bulduğu üçlük sayesinde son bir kez geri dönüş fırsatı yakaladık. Koç Obradovic pota altında istediğini alamadığı için artık son koz olarak da Semih’i aldı ve tecrübeli oyuncu hemen ribaundlarda katkı sağladı, farkı 15 sayıya kadar indirdik.

“Semih korudu, Goudelock saldırdı”

Semih ile beraber potayı daha iyi korumaya başlayan temsilcimiz Zisis’in liderliğinde savunmayı da bir tık yükseltince CSKA hücumlarını kestik ve Bjelica’nın da hareketlenmesiyle skor da bulmaya başladık ki Goudelock da yine sazı eline aldı, farkı 11 sayı kadar indirdik 3.periyotun son bölümünde.

  1. periyotun başında da iyice ısınan Goudelock skor katkısına devam ederken Semih CSKA’lı oyunculara potayı tamamen kapadı ve farkı 5 sayıya kadar indirmeyi başardık. 3.periyotun ikinci yarısında başladığımız geri dönüşün kuşkusuz en önemli mimarları Semih ve Goudelock’tı. Özellikle Semih’in savunmada ortaya koyduğu enerji ve mücadele takdiri fazlasıyla haketti.

“Geri geldik”

Bu bölümde koç Itoudis’in Khryapa ve Kaun’da ısrar etmesi de ekmeğimize yağ sürerken kendine gelen Zisis de hücumda devreye girince geri dönüşümüz tamamlandı ve skoru 70-70 yapmış olduk. CSKA tıpkı Olympiakos maçında olduğu gibi yine kırılganlık gösterdi, biz de bunu değerlendirdik.

cska fb zisis“Yine basit hatalar…”

Son bölümde temsilcimiz Bjelica ve Goudelock ile etkili olurken onlar da Jackson ve De Colo ile karşılık verdiler. Ancak 1:30 kala Goudelock’ın gereksiz zorlaması ve yaptığı top kaybı ne yazık ki CSKA’yı 4 sayı öne taşımış oldu. 1 dakika kala da Bjelica’nın çizgiden 1/2 atması ve sonrasında 40 saniye kala benchten gelen maç boyunca iyi bir katkı veren Nichols’ın sol dipten Bjelica’nın savunmadaki rotasyon hatasından dolayı bomboş attığı üçlük maça noktayı koymuş oldu.

“Savaşarak yenilelim”

İlk yarı izlediğimiz ve “yakışmıyor size” dediğimiz performansın ardından bize bambaşka bir Fenerbahçe Ülker izleten, keyif veren, helal olsun dedirten Fenerbahçe Ülker’i tebrik ediyorum. Neden Final Four’da olduklarını taraflı tarafsız salonu dolduran herkese gösterdiler, takdirleri topladılar, gelecek için büyük bir adım atmış oldular.

Mail: fersu77@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular