https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ

Okunması Gerekenler

İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ

Yazdığım bu ilk yazının Super Bowl için bir ön yazı olması, en azından benim için çok anlamlı. Öncelikle tüm ABC Spor ailesine içten ve sıcak bir “merhaba”

 

NBA’de Celtics ve 76ers, NHL’de Bruins ve Flyers, MLB’de Red Sox ve Phillies, MLS’de Revolution ve Union, ve şimdi de, NFL’de, Patriots ve Eagles.

 

New England (Boston) ve Philadelphia şehirleri, geçtiğimiz asır boyunca sportif bir rekabetin tam ortasında oldular. Bu gece 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan gece yarısı saat 02:30’da, NFL’in ve ABD’nin en büyük spor olayı olan, şampiyonu belirleyecek Super Bowl finalinde tekrar karşı karşıya gelecekler.

 

Patriots ve Eagles finali, normal sezonun sonuna doğru Amerikan spor kamuoyunda en çok arzulanan final olasılıklarından biriydi. Bunun nedeni, özellikle NBA ve NHL’de yoğun olarak yaşanan Boston-Philly rekabetini NFL’de de doruk noktasına ulaştırmak.

 

Biri NFC, diğeri AFC üyesi olan iki takımın normal sezonda birbirleriyle oynama olasılıkları koskoca dört yılda sadece bir kez. Ancak sevgili Burak Belgen’in oldukça kapsamlı ve doyurucu yazısında belirttiği üzere, iki takım, birbirleriyle playofflarda karşılaşabilecekleri tek yer olan Super Bowl’da, hem de son 14 yılda ikinci kez karşı karşıya geliyorlar.

 

Kısa satır başları ile maça dair fikirlerimi sıralamak isterim:

 

New England Patriots cephesi:

* New England Patriots, AFC tarafından 16 takım arasından finale gelmesine en fazla şans tanınan takımdı.

* New England Patriots, 17. yılda, 8. Super Bowl’da, 6. şampiyonluklarını arıyorlar.

* TS Robert Kraft, HC Bill Belichick ve QB Tom Brady 17 yıllık hanedan döneminin tamamında beraberdi.

* HC Bill Belichick’in mottosu “Do Your Job!” (İşinizi Yapın).

* HC Bill Belichick, 1996 yılında Baltimore Ravens’a dönüşen orijinal Cleveland Browns’un en son Baş Antrenörüydü.

* HC Bill Belichick, meşhur Bill Parcells’in çırağı ve yardımcısıydı.

* HC Bill Belichick, 7 NFL Baş Antrenörü yetiştirdi: Romeo Crennel, Al Groh, Josh McDaniels, Eric Mangini, Nick Saban, Jim Schwartz ve Bill O’Brien.

* HC Bill Belichick’in iki genç baş yardımcısı OC Josh McDaniels ve DC Matt Patricia, bu sayıyı 9’a çıkarabilirler. Bu finalden sonra başka takımlarda Baş Antrenör olmak üzere ayrılacaklar gibi gözüküyor; çok büyük olasılıkla bu onların New England ile son maçları.

* QB Tom Brady (40), K ya da P pozisyonunda oynamayan, en yaşlı aktif NFL oyuncusu.

* QB Tom Brady, çok büyük olasılıkla, bu yazı yazıldığı sıralarda normal sezon En Değerli Oyuncu ödülünü 2007 ve 2010’dan sonra 3. kez kucaklıyor.

* QB Tom Brady, 5 şampiyonluğun 4’ünde Super Bowl En Değerli Oyuncusu seçildi.

* QB Tom Brady, kol gücü, kısa/orta/uzun mesafe isabet, oyun dikkati ve hücum hattı organizasyonu kriterlerinin tamamı ele alındığında “en bütün oyuncu” kabul ediliyor.

* WR Julian Edelman, LB Dont’a Hightower, OT Marcus Cannon, DB Cyrus Jones, DE Shea McClellin, WR Malcolm Mitchell, sakatlıkları nedeniyle New England Patriots adına sezonu erken kapadılar.

* New England Patriots hücum anlamında, bir oyunda 3 adet RB, 3 adet WR ya da 3 adet TE kullanabilecek kadar esnek ve sofistike oyun tasarımlarına sahip; QB Tom Brady bunları çizgide aniden ve her şekilde değiştirebiliyor.

* New England Patriots savunma anlamında, 4-3-4 temel dizilişi ile oynasa da, aslen 4-2-5 sistemini ve üçüncü bir S ya da CB ile kullanıyor.

* New England Patriots için maçın yıldız adayları hücumda QB Tom Brady, TE Rob Gronkowski ya da WR Danny “PlayOff” Amendola; savunmada ise DE Trey Flowers, LB Marquis Flowers ya da CB Malcolm Butler.

* New England Patriots için maçın X faktörleri hücumda RB James White ve WR Chris Hogan; savunmada ise 39 yaşındaki eski Steelers DE James Harrison ve CB Stephon Gilmore.

 

Philadelphia Eagles cephesi:

* Philadelphia Eagles, NFC tarafından 16 takım arasından finale gelmesine Los Angeles Rams ile beraber en fazla şans tanınan takımdı.

* Philadelphia Eagles, o güne dek takımı adeta sırtlamış olan genç QB Carson Wentz’in ön diz çapraz bağları normal sezonun 14. haftasında kopunca, 4 sezon önce harikalar yaratan eski bir numarası QB Nick Foles’a yüzünü çevirdi.

* Philadelphia Eagles, modern dönemde daha önce (1966’dan sonra) 2 kez Super Bowl’da oynadı ve 1981 yılında Oakland Raiders’a, 2005’de de bu yıl rakipleri olan New England Patriots’a kaybetti.

* GM Howie Roseman, New England Patriots QB Tom Brady’den sadece 2 yaş büyük ve genç yaşına rağmen, aynı zamanda takımın sportif operasyonlarından sorumlu Başkan yardımcısı ve TS Jeffrey Lurie’nin sağ kolu.

* HC Doug Pederson, eski bir Philadelphia Eagles, Cleveland Browns ve Green Bay Packers oyun kurucusu; yedek oyuncu olarak 1997 Super Bowl’da şampiyonluk yaşadı.

* HC Doug Pederson, eski HC Chip Kelly’den kalan enkaz durumundaki takımı GM Howie Roseman ile birlikte 2 yılda şampiyonluk kalibresine yükselttiler.

* HC Doug Pederson, tıpkı OC Frank Reich’ın olduğu gibi, eski bir QB olması nedeniyle, gerek QB Carson Wentz’i, gerekse de bu maça çıkacak QB Nick Foles’u iyi yönetmekte sorun yaşamıyor.

* DC Jim Schwartz, NFL’in en iyi savunma aklına sahip antrenörlerinden kabul ediliyor ve New England Patriots HC Bill Belichick’in eski çırağı olarak onun kollarına sakladığı numaraların tamamını olmasa da büyük kısmını bildiği düşünülüyor.

* QB Nick Foles, 2013’de NFL All Star maçı olarak kabul edilen Pro Bowl’a seçilirken 27 TD ve 2 top kaptırma ile sezonun belki de en harika istatistiklerini yakalamıştı; ancak dönemin HC Chip Kelly tarafından adeta haraç mezat elden çıkarıldı.

* QB Nick Foles, NFC Konferans Şampiyonluğu maçından istim üstünde geliyor.

* QB Nick Foles, eğer eski Patriot RB LeGarrette Blount ve RB Jay Ajayi iyi kullanılırsa, play-action adı verilen koşucuya topu verilirmiş gibi yapılarak defansın aldatıldığı ve dropback denilen 3 ya da 5 adım geriye çekilerek atılan paslarla Patriots DB hattının aklını oldukça bulandırabilir.

* QB Carson Wentz, LT Jason Peters, LB Jordan Hicks, S Chris Maragos ve RB Darren Sproles sakatlıkları nedeniyle Philadelphia Eagles adına sezonu erken kapadılar.

* Philadelphia Eagles hücum anlamında, kendileri de birer eski oyun kurucu olan bir HC ve bir OC tarafından yönetiliyor. Pas/koşu dengesini koruyan, çizgide makul görünümlü birçok sıradışı değişiklik yaparak oynuyorlar.

* Philadelphia Eagles savunma anlamında, 4-3-4 temel dizilişi ile oynuyor; ancak DC Jim Schwartz’ın sürekli güncellediği oyun kitabında, sık sık alt-oyun paketleri ile 5-2-4, 4-2-5, 3-3-5, 3-4-4 türü “oyuncuların rol dışına çıktığı” oyun setleri hazırlıyorlar.

* Philadelphia Eagles, savunmada New England Patriots TE Rob Gronkowski’yi bir LB Mychal Kendricks, bir SS Malcolm Jenkins ile savunurken veya savunma hattından geri çekilen bir “koca adam” eşliğinde ikili sıkıştırmaya maruz bırakılırken görülürse şaşırılmamalı.

* Philadelphia Eagles için maçın yıldız adayları hücumda QB Nick Foles, TE Zach Ertz ya da WR Alshon Jeffrey; savunmada ise DT Fletcher Cox, LB Mychal Kendricks ya da SS Malcolm Jenkins.

* Philadelphia Eagles için maçın X faktörleri hücumda RB Jay Ajayi ve LT Halapoulivaati Vaitai; savunmada DT Timmy Jernigan ve CB Jalen Mills.

 

Sonuç Değerlendirme:

5,5 sayı farkla maçın mutlak favorisi olarak ilan edilen New England Patriots. Bugüne dek kazandığı 4 ve kaybettiği 2 Super Bowl’un 6 tanesini de kapalı stadyumda oynadı; kazandıklarından sadece bir tanesini açık stadyumda oynadı. Evet, Jacksonville’deki 2005 Super Bowl’unda ve rakip Philadelphia Eagles’dı. Minnesota’daki bu yeni stadyum, U.S. Bank yine kapalı bir stadyum. Philadelphia adına bunca aleyhte istatistik arasında bardağın dibinde duran tek cılız ve olumlu istatistik de işte bundan ibaret:

“Philadelphia Eagles, New England Patriots’a kapalı stadyumda oynanan hiçbir Super Bowl finalini kaybetmedi”

Philadelphia Eagles bu maçı kazanmak istiyorsa Tom Brady’yi değil, hedeflerini kontrol altına almak zorunda. Yapabilirler mi?

New England Patriots’da Tom Brady efsanesini Michael Schumacher, Michael Jordan, Tim Duncan, Kobe Bryant düzeyinin ötesine götürebilir mi?

Çok az kaldı. Bekleyip göreceğiz.

 

AMERİKAN FUTBOLUNA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KISALTMALAR

TS: Takım Sahibi, GM: Genel Menajer, HC: Baş Antrenör, OC: Hücum Koordinatörü, DC: Savunma Koordinatörü, ST: Özel Takımlar Koordinatörü

Hücum için;

QB: Oyun Kurucu, RB: Koşucu, FB: Tam Bek, WR: Yakalayıcı, TE: Köşe Yakalayıcı

OL: Hücum Hattı, OT: OL Köşe, LT: OL Sol Köşe, RT: OL Sağ Köşe, OG: OL İç, LG: OL Sol İç, RG: OL Sağ İç, C: OL Merkez

Savunma için;

DL: Savunma Hattı, DE: DL Köşe, DT: DL Orta, NT ya da NG: DL Merkez

LB: Merkez Savunmacı, OLB: LB Dış, ILB: LB İç, MLB: LB Orta, HLB ya da LB/S: LB Hibrid

DB: Savunma Beki, S: Son Savunma, SS: Güçlü Son Savunma, FS: Serbest Son Savunma, CB: Köşe Bek, NB: Ekstra Köşe Bek

Özel Takımlar için;

K: Serbest Vuruşçu, P: Degajcı, LS: Uzun Başlatıcı, PR: Degaj Tutucu, KR: Vuruş Tutucu

İstatistikler için;

Q1, Q2, Q3, Q4: 1., 2., 3. ve 4. Çeyrek

Down : (hücum) hak(kı)

1st and 10 / 2nd and 8 / 3rd and 12 / 4th and 4 : 1. hak ve 10 yard / 2. hak ve 8 yard / 3. hak ve 12 yard / 4. hak ve 4 yard (gidilmesi gerek)

Endzone : (takımın koruduğu tarafta, 0 yard çizgisi ve kale arasında kalan logolu) SonAlan

TD ya da Touchdown : (SonAlan’a atılan pas ya da yapılan koşu ile elde edilen) 6 puanlık Sayı

PAT ya da Extra Point : (TD sonrası 25 yard çizgisinden vurulan) Ekstra Sayı

2 Point Attempt : (TD sonrası 2 yard çizgisinden denenen) mini TD

FG ya da Field Goal : 3 puan değerindeki Alan Golü

Safety : 2 puan değerinde ve rakip takımı hücum ederken kendi SonAlanında düşürerek elde edilen defansif sayı

TB ya da Touchback : Kendi SonAlan’ında topu güvenceye almak

Punt : Degaj

Pass : Pas

Comp / Att : Tamamlanan / Deneme

Rec : Yakalama

Rush : Koşu

Passing, Rushing and Total Yards : Pas, Koşu ve Toplam Yard (Mesafe)

Int ya da Interception : Pas Çalma

Fum ya da Fumble : (diz, kalça ya da dirseklerden en az biri yere değmeden) Elinden top düşürme

TO ya da TurnOver : Top Kaybı

Tackle : Rakip hücum oyuncusunu düşürme

TFL ya da Tackle for Loss : (oyun kurucu hariç) Rakip hücum oyuncusunu arka alanda düşürme

Sack : Rakip oyun kurucuyu arka alanda düşürme

MURAT GÜLER

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular