HEP DESTEK TAM DESTEK

Okunması Gerekenler

GÜVENOYU

GÜVENOYU Bir insan yeteri kadar cesur değilse aşka bulaşmayacak arkadaş. Fenerbahçe sevgisi de bir aşktır, yeterince cesur değilsen de kabul etmeyeceksin...

SAVUNMA TAMAM SIRA HÜCUMDA

Kadro açıklandığında iki isme burun kıvıranlar oldu Fenerbahçe'de. Ozan ve Deniz. Önce Ozan'dan başlayayım. Erol Hoca'nın Ozan üzerine yaptığı...

TATSIZ TUZSUZ

TATSIZ TUZSUZ Sezonun ilk derbisi Galatasaray Fenerbahçe. Güzel ve gollü bir maç beklerken, iki takımın da kontrollü ve defansta hata...

Siyaset bir sanattır, bir illüzyon sanatıdır, sanatın bu dalında kitlelerin algıları yönlendirilir, yalan söylemek dahil bu sanat dalında her yol mubahtır.

Misal, iktidar olursun, birçok vaatte bulunursun ama çoğunu yapmazsın.. Yaptıklarını referans olarak gösterip ‘’istikrar” için yine bizi seçin diyerek bir kez daha oy istersin, sanatında iyiysen yine kazanırsın ama yine yapmazsın, bu sefer de‘’büyümemizi engellemek isteyen dış güçler ülkemiz üzerinde kirli oyunlar oynuyor’’ dersin ve sanatında iyiysen yine kazanırsın.

 Diyelim ki işler iyice sarpa sardı, sanatınızda iyiyseniz bir şansınız daha hep vardır, duygusal fon müziği olan bir seçim klibi hazırlarsınız, memleket için yaptığınız ne kadar güzel şey varsa peş peșe gelir ekrana, genç bir kız finalde belirir ve der ki:

– Yaparsa yine X kişi yapar..!!

Türkçe meali :

– X şahıs zamanında iyi işler yaptı ama şu an manzara gördüğünüz gibi, saklanacak bir tarafı da yok, sizi de hiç keriz yerine koymayalım, durumu hep birlikte kabullenelim, şu muhalefette de hiç  bir cacık yok, bu gemiyi batırdığı yerden yine X şahıs çıkarabilir, siz yine verin oyunuzu X şahsına, beterin beteri var ha !

Muhalefet de bir türlü alternatif olamıyorsa orada da ciddi bir sıkıntı var demektir, muhtemelen halkın gözünde inandırıcılığını kaybetmiş demektir ki;  milli buhranlar ve ülkenin bağımsızlığını tehdit eden tüm gelişmeler dahil her şeye muhalefet olursan, ordu gelsin ihtilal yapsın, Amerika gelsin iktidarı düşürsün diye beklersen de daha çok beklersin tabii.

A+ demokrasi ve refah düzeyini elde etmiş bir avuç ülkeyi geç, iktidar-muhalefet meselesi bir çok ülkede bu şekilde işler, bu durum orta doğuda adeta bir yazgıdır ama problem şudur ki; her neyin iktidarı olursa olsun, bu bir dernek dahi olsa, bir futbol kulübü de olsa, gerçekte iktidar denilen oluşumda kararları alan kişilerin sayısı iki elin 10 parmağını geçmez.

 O 10 kişi düşünür, kendince en doğru kararı verir, O 10 kişinin dışındaki herkes aslında birer muhalefettir, en azından böyle olmalıdır ama o iş pratikte öyle olmaz, kafasına yatsın-yatmasın iktidarın her projesine destek vermek zorunda hisseden milyonlar görürüz, hem de aynı safsatayla:

– Hep destek, tam destek..!

Ve yine aynı şekilde iktidarı eleştirmek, yerin dibine sokmak için fırsat kollayan muhalif milyonlar.

– Hep köstek, tam köstek..!

Ligin henüz ikinci maçı, Fenerbahçe maç kaybetmiş Malatya’da..

 

– Ali koç istifa, Cocu çek git, hatta S ile git..

– Yok anasının dini.. !

Muhalifsen yaparsın eleştirini, gidişat iyi değil dersin, gelirsin maça takımını desteklersin, ikinci, üçüncü haftadan nedir bu küfürler defollar :

– Hep köstek, tam köstek..!!

Ve yine aynı şekilde kardeşim ver oyunu başkana, inanıyorsan ver desteğini ama kafana yatmıyorsa da eleştir ki çok sesli bir iktidar oluşsun.

– Yok Aga, öyle olmaz, hep destek, tam destek..

Oy verdiysek verdik, destek verdiysek de verdik ve devam da edeceğiz,  Ben de çok inanıyorum Ali Koç’a eyvallah da, kafama yatmayan bir şeyler varsa da elbette çıkıp iki çift laf edeceğim..

– Yok Aga olmaz, hep destek, tam destek ??

 – Sütyen miyiz mübarek ??

Hazırlık maçlarında çok iyi görüntü sergileyen Fenerbahçe ligde adeta çakıldı. Tam zamanında bir milli ara imdada yetişti. Durum bu.. Tarihin en kötü lig başlangıcı..

Biraz neler oldu bitti, neden ve nasıl bu hale geldik, ben de birkaç kelam etmek isterim..

Transfer sürecindeki gecikmelerden ve sponsorlukların bu haftaya kadar sarkmasından anlaşılıyor ki,  ‘’başkanı delege seçer, taraftar değil, tribünlerdeki rüzgara aldanmayın’’ mottosuna Ali Koç da bizim gibi çok inanmış, kazanabileceğineuzun süre ihtimal vermemiş o yüzden kendisi de Comolli de derslerine üstün körü çalışmışlar zira Fenerbahçe’nin sponsoru yeni belli oldu..

Comolli bu takımı 1 yıl seyretmişse gerçekten, harbiden de sorarlar adama nerenle seyrettin diye ?

Fenerbahçe’nin, ne bir sol beki, ne bir kalecisi ne de Emre veya Appiah tarzı bir 8 numarası var ligin başlaması itibariyle.

Aykut Kocaman’la ilgili karar çok geç verildi, Cocu ile ilgili olan karar ha keza.. Volkan Demirel kararı yine aynı şekilde, bu konularda yönetimi eleştireceğim.

 Bu kararlar sonrasında sürpriz bir bilanço buldu başkan kucağında, değerli başkanımızın bu konuda en ufak bir kusuru olamazşahsi gayretiyle, tribünlerde estirdiği rüzgarla kulübe yapmış olduğu maddi katkılardan bahsetmeden geçmek de olmaz,  bu rüzgar sayesinde 3 genç oyuncu transfer edilebildi,  iki de kiralık oyuncu alınabildi, zamanlamalar tartışılsa da bu bütçede bu transferler başkana artı yazar.. Şu mali tabloda Slimani geldiyse, gerisi lafı güzaftır bana göre..

Fenerbahçe lige kötü de başlamadı aslındaCocu lig ikincisi olmuş bir kadro devraldı, iki de şanssız mağlubiyet aldı Fenerbahçe, o maçlarda en azından yenilgiyi hak etmemişti ama ardından gelen Josef ve Giuliano satışı ile bence Ali Koç büyük risk aldı ve her şey çorba oldu..

Diyeceksiniz ki, iki futbolcu da çok iyi paraya satıldı, paraya ihtiyaç var ama oyuncu satarak borç ödenmez, şampiyon olarak borç ödenir, üstelik yerlerini dolduramazsan satışlardan gelen karı da kediye yüklersin, bir galibiyet neredeyse 3 Milyon TL..

Sahaya çıkmamış oyuncuları eleştiriyor diye bik-bik edecekler ama bu iki oyuncunun yerlerine alınan oyuncuların istatistiki verileri pek iç açıcı değilCV’leri de parlak değil..

Gremio’nun Estudiantes’le oynadığı ve 2-1 kazandığı maçı üşenmeden banttan izledim, arkadaşlar Jailson defansif bir ön libero, hem de en defansifinden, ofansı yok bu adamın.. Topal’la yan yana oynarsa sen gör o zaman yaygarayıBrezilya U Milli takımlarında dahi hiç oynamamış bir oyuncu için bonservisi de yüksek.

Aynı şekilde Cezayirli çocuğun da istatistiki verileri pek parlak değilyetenekli bir futbolcu ama bir türlü beklenen patlamayı yapamamış.

10 numara gibi bir pozisyonda, Fenerbahçe gibi stresli bir camiada, dağınık orta sahayı bu çocuk toparlar diyorsanız, eyvallah..

 

Frey de aynı şekilde.. 25 yaşında, hiç milli olamamış, 600- 700 Bin Euro luk bedellerle bir kaç transfer yapmış, 2.5 M da ona bayılmışlar.. İnşallah iyi çıkar.

Frey, Jailson, Benzia ayarında adamları Anadolu kulüpleri çok daha ucuza alabiliyorlar, aradaki kalite makası da son yıllarda epey bir daraldı zaten, senin transfer edeceğin oyuncular Anadolu kulüplerinin erişemeyeceği cinsten olmak zorunda,  paran yoksa da almayacaksın, 3-4 milyonluk bonservis ödeyecek bütçen varsa da bu bütçeyi 23-24 yaşındaki oyunculara değil, Eljif gibi kalibresi daha yüksek 18’liklere harca daha iyi, taraftarın beklediğine de değsin..

 

Elinde zaten oturmuş bir kadron vardı, Slimani’yi aldın, Ayew’i de aldın, çok kaliteli bir 8 numara alıp geçseydin çok daha iyiydi..

Tabii bu arada Comolli de bence hiç ekstra yapmıyor100 oyunculu havuz falan diyorlardı. Bu oyuncuları bulup almak içinComolli’ye ihtiyaç yok, Ali Yıldırım da gider alırdı bunları.Comolli daha fazlasını yapmak için burada, o yüzden maaş alıyor, kaç para aldığını hala bilmesek de..

Misal, Cocu diyecek ki;  Ben Ayew’i istiyorum arkadaş !

 Comolli diyecek ki, boş ver onu, bi şuna bak, 1.8 M Euro, iki sene sonra Ayew’den daha çok  paraya satarsın, al sana Bakambu diyecek mesela..

Bence başkan pek çok hata yaptı, Emre Akbaba olayı dahil..

Comolli de hatalar yaptı, Cocu da..

Cocu oyuna müdahaleleriyle şu ana kadar dosta göz dağı, düşmana güven verdi desem yeri var..

– Orta sahadan adam eksiltmek ne demek yahu?? Hem de  topu ileriye taşıyamadığın maçlar da?? 10 tane santrforu oyuna alsan ne yazar top ceza alanına gitmedikçe ??  Rakibine verdiğin kontra imkanı da cabası..!

Ayrıca Fenerbahçe’nin ligde karşılaştığı 4 rakibin 4’ünün de fizik ve kondisyonu Fenerbahçe’den daha iyiydi..

 

 Kayserispor maçında tribünlerimiz seyirciyle doluydu ama taraftar yoktu. Bir çuvaldız da kendimize batıralım derim..

 Umarım kafasındaki modern fikirleri uygulamaya geçirir başkan, hatalar mutlaka olacak, Monşerler ve Matmazellerden kurulu bir yönetim kadrosu ile bu işler bu ülkede olur mu, olmaz mı, Türkiye’de futbol elle mi yenir, çatal bıçakla da yenilebilir mi, göreceğiz..

 

Başkan sosyal medyayı takip ediyor diye yazdım tüm bunları, kendisine de güvenim hala devam ediyor, ben de çok da kredisi var, takımımıza ve başkanımıza sahip çıkalım, iyi destek, güzel destek ve en önemlisi sabır çok önemli bu zorlu virajda ama eleştirmeyi de bilelim. Hep destek tam destek zihniyeti yalnızca diktatör yaratır..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

GÜVENOYU

GÜVENOYU Bir insan yeteri kadar cesur değilse aşka bulaşmayacak arkadaş. Fenerbahçe sevgisi de bir aşktır, yeterince cesur değilsen de kabul etmeyeceksin...

SAVUNMA TAMAM SIRA HÜCUMDA

Kadro açıklandığında iki isme burun kıvıranlar oldu Fenerbahçe'de. Ozan ve Deniz. Önce Ozan'dan başlayayım. Erol Hoca'nın Ozan üzerine yaptığı plan tuttu diyebiliriz. Rakibe ön...

TATSIZ TUZSUZ

TATSIZ TUZSUZ Sezonun ilk derbisi Galatasaray Fenerbahçe. Güzel ve gollü bir maç beklerken, iki takımın da kontrollü ve defansta hata yapmayayım, atarsam atarım mantığında olması...

ORTA OYUNU

ORTA OYUNU Dev derbi geldi çattı! Pandemi sebebiyle seyircisiz oynanacak olan belki de ilk derbiydi bu. İlk yarı iki takım birbirini tartarak, temkinli oynayarak başladı. Sarı-Lacivertliler...

TARİHİ HEZİMET

TARİHİ HEZİMET Önceki hafta evinde Antalyaspor'a karşı skoru koruma becerisi gösterememekten kaynaklanan bir puan kaybından sonra hafta içi Portekiz'in kağıt üzerinde zayıf temsilcilerinden Rio Ave'ye...

Benzer Konular