https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HAYAT DERSİ NİTELİĞİNDEKİ KARŞILAŞMA!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENFenerbahçe Ülker, TOP16’daki ilk iç saha galibiyetini aldığı karşılaşmada, Bask ekibi Laboral Kutxa’yı 91-90 yenmeyi başardı..

FB ULKER 23.çeyreğin ilk yarısı haricinde kopuk kopuk oynayan ve özellikle savunmada oldukça dengesiz bir görüntü çizen sarı-lacivertliler, son dakikalarda hem salon, hem de TV başındaki seyircilerinin yüreklerini ağızlarına getirseler de, maç mutlu sonla bitti!

Son 10 saniyede 1 sayı öndeyken 2 kez kaçan Laboral hücumu, kimse kızıp darılmasın, FB Ülker’e ‘5 dakikalık üstte yazdığımız 3.çeyrek ilk yarısındaki mücadeleyi saymazsak’, hiç de haketmediği bir galibiyet getirdi.

Geçen haftaki yazımda, Euroleague’de son 16 periyotta sadece 2 kez rakiplerine 20+ sayı imkanı verdiklerinden bahsetmiştik ve herhalde nazar değdirdik!

FB ULKER 3Bu geceki karşılaşmada her periyotta 20 üstü skor bulan İspanyol ekibi, elini kolunu sallayarak bulduğu boş turnikelerle, attıkları üçlükler ve aldıkları hücum ribauntlarıyla epey canımızı yaktı.

Euroleague’de F4 hedefindeki hiçbir takım, sahasındaki bir maçta 90 sayı yemez, yememeli de!

Bu maç için oyuncu analizlerine girmeyeceğim.. Takım olarak yapacağım en önemli eleştri; bence FB Ülker bu maçı parkeye çıkmadan kafasında oynamış ve bitirmiş! Oyunculardaki daha maçın ilk saniyelerinden çok net şekilde gözüken ‘nasılsa bir şekilde kazanırız’ vücut dili, 15.000’e yakın seyircide de farklı değildi ve salonda tribünler dolu da olsa, atmosferi çok düşük bir hava vardı.

FB ULKER 4Ritim bulamadan, kopuk kopuk oynadıkları ilk yarıyı yine de 45-43 önde kapadılar ve yenen 43 sayıya devre arası ZOC’dan gelecek sinkaflı fırçanın, 3.çeyrekle birlikte parkelere sert şekilde yansıyacağını hepimiz biliyorduk.. Nitekim de öyle oldu!

2.devrenin ilk hücumunda basketi bulan Bask temsilcisi, sonrasında uzaklardan bulduğu bir 3’lük basket dışında yaklaşık 6 dakika boyunca sadece potayı dövdü ve FB duvarı karşısında ellerinde patlayan birçok hücum seyrettik. Farkın çift hanelere çıkması, maçın daha bitmesine 15 dakika olmasına rağmen, büyük bir gafletle savunma direncini düşürdü ve periyodun bitimine 5 dakika kala 15 sayıya kadar çıkan fark, 1.30 dakika kala 4 sayıya kadar düştü!

FB Ülker için tek kelimeyle ders niteliğinde bir 3.çeyrek izledik. Bu periyod bizlere bir kez daha kanıtladı ki,  FB Ülker hücumda sayı buldukça moral bulup savunması sertleşen değil, savunması sertleştikçe hücumda çok daha kolay sonuca giden bir takım ve asıl çıkarılması gereken ders de; hiçbir spor müsabakası gevşemeye, rakibi küçük görmeye gelmez, son düdük çalmadan da maç bitmez, hele de burası Eurleague ve TOP16 ise!!!

FB ULKER 5Rakibin direnci kırılmışken, son yumruğu vurmak yerine, maça ortak ettiler ve Laboral son hücumda 2 kez ellerine gelen basketi bulsa, kazanıyorlardı bile!

FB’nin ben grubu Bask Ekibi ile aynı puanda bitireceğini düşünmüyorum, onun için maçın 1 ya da 21 sayı farkla bitmesinin, yani olası bir ikili averajın çok büyük önemi yok ama Ülker Arena’da hepimiz maçın 3.çeyreğinde, okullarda okutulması gereken canlı bir ders seyrettik ve de bu dersten hasar almaktan çıkmış olmak da kreması..

Umarız bu 10 dakikalık muhteşem tecrübeden, herkes ama herkes, bu herkese de herkes dahil!!! alması gerekenleri almıştır..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular