https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HAYALLER GUARİN, HAYATLAR JOSEF DE SOUZA !

Okunması Gerekenler

brunoSogo adında oteller zinciri var Uzakdoğu’da. Resepsiyondaki çekik gözlü kız fiyat listesini uzattı, tarife çok seçenekli: 1 saat, 2 saat, 3 saat, 4 saat, 12 saat, 24 saat diye gidiyor oda fiyatları, ne oteli olduğu belli de o gece kalmamız lazım, mecburen kaldım fuhuş otelinde. Otelin duvarları mübarek kağıt gibi. Yan odadan yatak gıcırtılarıyla beraber enteresan da sesler geliyor. Uyku tutmuyor ve TV’yi açıyorum; NBA TV diye bir kanal var. Bana bir tek o hitap ediyor. NBA eski maçları var. Larry Bird’ler, Abduljabbar’lar falan. Çok sık reklama gidiyor ve aynı reklam hep; ezberledim. Fedex Kargo reklamı: Çin’de minik bir kurye dükkanının bisikletli kuryesine küçük bir paket veriliyor, adresi veriyorlar “MR Zhang’a teslim et”diyorlar. Bisikletli kurye büyük bir dikiş atölyesine giriyor, “Hey MR Zhang, paketiniz var” diye bağırıyor, aynı anda onlarca kişi makine başından kalkıp kuryeye doğru koşuyor, koca bir toz bulutu arkada. Kurye “ne oluyor lan”diye korkuyor, paketi atıp kaçıyor. Ardından da reklam sloganı giriyor: – Çin’de ismi Zhang olan 80 milyon insan var. Doğru Zhang’ı bulmak istiyorsanız Fedex falan filan diye bağlamışlar muhabbeti.

josef 1Brezilya’da çok kalabalık bir ülke, soy adı De Souza olan kaç kişi var acep ? Ya hu bu kaçıncı De Souza arkadaş diye de ben bağlayım konuyu. Alex’den gayrı, Deivid, Edu, Edmar Gee De Souza’yla beraber sanıyorum 5. De Souza’mız da Josef De Souza. Açık söyleyim bana göre Alex’den gayrısı yalandı. Deivid fena değildi, fanları vardır hala ama ben sevmem öyle gamsız ve istikrarsız adamı. Ayrıca yeni komite ve teknik ekibin ilk soru işareti de benim nezdimde Josef oldu. Belki iyi futbolcudur, gelince yarım yarım yardırır ama bu kadar teraneden, gazdan sonra olacak iş değil böyle bir isim. Taraftar çok haklı, tanımadığı adam. Onu da boş ver sen Gurain’lerle Mikel’lerle falan görüşüyorsun. Olmadı Hernanes dersin. Avrupa’da topçu kıtlığı mı var, ne alaka ? Bahsedilen bonservis rakamı indiragandi kokuları yayıyor. 8 milyon Euro. Ohaaaa !!

Nani bile bu paranın altında. Bu paraya çok yıldız var. Kaldı ki 7 gollü Almanya hezimetinden sonra hepsinin fiyatı düştü, Neymar, David Luiz ve Oscar’dan başka 10 milyon ve üstü adam kalmadı. Marcelo’nun bile yapacağı bu. Fred’i kim ister Alllah aşkına ? Hulk’a kim verir 15-20 Milyon artık. Tuhaf bir durum da şu, görüşme yapıldı diye açıklayan Sao Paolo kulübü. – Ayy, içimde daha fazla saklayamıycam, söylicem, dayanamıyom, kız çok güzel bi şey oldu, bizim Josef var ya, onu galiba 8 Milyona satıyoruz der gibi. Sanal Medyadan öğrendiğime göre, bonservisin %35’i Sao Paolo’da. Bu net bilgi. Kalan % 65 kimde? Porto da olabilir diyorlar. Bu kötü ihtimal. Kazığı yedik demektir. Brezilya’da pek çok oyuncu bonservisini kendisi alıyor diyorlar. Bir firma üzerinden. Fenerbahçe bu parayı yaklaşık 5.5 Milyon Euro’yu oyuncunun kendisine verebilir diyorlar. Bu da transferin 3-4 yıllık toplam maliyeti 8 Milyon anlamına gelir ki bu da transfere bir anlam kazandırır.

josef 2Brezilya’nın lig şampiyonu sıklıkla değişir. Bizdeki gibi bir hegemonya yok. Cruzeiro ve Corinthians da iyi kulüpler ama Santos ve Sao Paulo hala en iyileri. Taraftarı çok fazla. Hep söylerim, transfer bu iki kulüpten yapılıyorsa risk azalıyor yoksa çok tuhaf bir lig. Romario 41 yaşında gol kralı oldu. Peki nasıl bir adam Josef ? Valla tanımıyorum yalan yok (!) Videolardan izlediğim kadarıyla diye bir cümle kurmak zorunda kalacağım ama başka şansım da yok ve bu videolar hiç de güvenilir şeyler değil. Şu Cristian Baroni denilen gamsız herifi de, videolarını da hatırlıyorum. Onu da duymamıştım hiç. Herif bi vuruyor uzaktan aman aman, aynı bu şekilde taraftar ağlıyor arkasından, kendisi göz yaşı döküyor. Abi dedim, tamam bulmuşuz biz adamı. Meğer papazı bulmuşuz. Bu arkadaş 26 yaşında. Yaşı fena değil.

Arkadaş defansif orta saha. 3 kere Brezilya A milli takımında oynamış. Bu hem bir ölçü hem de bir ölçü değil. Brezilya ekonomisi için futboldan gelen döviz çok önemli. Çok sık milli maç yapıyorlar, dostluk maçları falan. Çok geniş tabanlı bir milli takım kadrosu kurup amaç futbolcuları vitrine taşımak. 15-20 kere milli olduysa o bir kriter tabii. Çok önemli bir referans. Kariyerinde Porto var. Porto bir referans kabul edilebilir. Porto boş adam almıyor. Porto’dan kim geldiyse iş yaptı. Josue, Belluschi ortada. 2 yıllık bir Porto macerası var, ordan ülkesine dönmüş, Porto elinde tutmamış yani. Gremio’dan da Sao Paolo’ya geçmiş ve istikrarı yakalamış. Kariyeri boyunca Brezilya liginde bile bir sezonda 4 gol atmışlığı yok. 1.88 boyunda. Topal’dan bir iki santim uzun. Bildiğin ön libero fiziğinde. Defansif refleksi yüksek, Topal’a göre topla daha bir haşır neşir. Alıp sürüyor, çalım da atıyor gibi. Ön Libero’nun hem 1 hem de 2 numaralı pozisyonunda oynayabiliyor gibi. Kariyerinde sağ bek olarak oynamışlığı da var.

josef 4Bu adamı Pereira istemiş. Büyük ihtimal Guarin olmazsa bu adamı transfer edin demiş. Selçuk Şahin gittikten sonra bu fizikte bir ön libero daha lazımdı. Mevcut piyasada yerli bir isim yok. Gidip şu saatten sonra Sezer Badur’u, Kadir Bekmezci’yi falan alacak değiliz adam yok diye. Bi yabancı gelecekti buraya. Bu kadar pahalı yedeklere gerek yok. Velev ki Topal’ın yerine oynattın sırf bir tık iyi diye, o zaman Topal’a çok yazık. Hem de 8 Milyona. Topal’ın yanında oynatmak için aldıysan 8 milyonluk adamı o zaman da Meireles gibi pahalı bir yedeğe yazık. Bu sene Meireles ilk onbire monte edilmek istenecek. Yani işin doğrusu 2-3 milyon daha verip Guarin gibi Hernanes gibi Mikel gibi üst düzey oyuncu almaktı. 8 milyonluk yedek.. Hiç akıl karı değil. Ozan Tufan 20 yaşında. Geleceği çok parlak.

Bu paraya alınırdı. Gerçi Bursaspor camiasına yakın kaynaklardan aldığım bir duyum var. Ozan Tufan ve Josue’yi Fenerbahçe transfer etti, Bursaspor bir kaç transfer yaptıktan sonra açıklanacak diyorlar. Taraftar baskısı. Hatta ve hatta bu durum başkan indiragandi yaptı diye de yorumlanıyormuş. Volkan da paketin içine sonradan dahil edilebilir. Volkan Ertuğrul’la çalışmak istemiyor. Bize gelsin, biz de hızlı kanat lazım. Pereira’nın oynatmak istediği futbol aslında geçen sezon Bursaspor’un oynadığı futbol gibi bir şey. Şener, Behiç gibi iki bek, Ozan Tufan, Belluschi ve Josue gibi 3 çabuk ve topla dribbling yaparak giden orta saha, Bakambu ve Volkan gibi iki tane hızlı, adam eksikten, dikine giden kanat ve Türkiye Liginin en iyi merkez santrforu Fernandao.

josef 3Fenerbahçe bu adamları toplasın demiştim daha evvel. Meireles’i satıp Bellucshi’yi de almacasına. Bakambu ve Aziz Behiç Fenerbahçe skalasının altında. Kalecileri Harun zaten evlere şenlik. Serdar Aziz’i de dahil edin demiştim. Fenerbahçe bu yolda ilerleyecek gibi inşallah. Rayo Vallecano’da kiralık oynayan Porto’lu stoper Abdoulaye Ba’nın da adı geçiyor. Tanımıyorum, bu adamın videolarına baktım, uzun boylu. Transfer markette sağ ayaklı geçiyor ama sol stoper de oynuyor. Özgüveni yüksek, çalım atarak topu hücuma çıkarabilen bir adam. 1991’li. Fiziği ince. Çabuk. En önemlisi videolarda hep adamın isabetli attığı uzun paslar var. Kjaer de o niyetle alındı. Kjaer de yapıyor bunu.

Pereira ne istediğini biliyor. O yüzden maliyetine itirazım var, isimsiz olmasına itirazım var, daha farklı alternatifler vardı diye itirazım var Josef için ama belki de sisteme cuk diye oturacak bir parçadır, hep birlikte göreceğiz. Şu anki temennim hala Guarin veya Obi Mikel. Inşallah bir ön görüşmedir bu, taraftarımız twitter’dan bombardımana tutar kulübü de vazgeçerler inşallah.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular