https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HARİKA MAÇI KEŞKE MADRİD’DE İZLEYEBİLSEYDİK

Okunması Gerekenler

1 İSTEDİK 3 DEĞİL

Maçın ilk devresinde şöyle bir görüntü vardı. Sanki ikili mücadelelerde hep bir tık geç kalıyorduk, pasları ayağımızdan bir saniye...

ŞAMPİYON OYUNU

ŞAMPİYON OYUNU Beşiktaş adına ilk yarının son iki haftasına girilirken zorluk derecesi yüksek olarak nitelendirilebilecek son maçtı Karagümrük deplasmanı. Ligin...

YURTTA 3 CİHANDA 3

YURTTA 3 CİHANDA 3 Sağda Mahsun, solda Alişan, ileride İbo ve Nihat çift santrfor. Sanıyorum bugün her Fenerbahçeli bugün maçı izlerken...
FERSUÖncelikle Türk basketbolu için çok önemli günlerden birinde, Trabzon’da bordo mavililer EuroChallenge finalinde mücadele ederken, ligimizdeki bu önemli maçın saatinde herhangi bir değişiklik yapılmaması beni çok üzdü, buradan TBF ve TBL yetkililerine sitemlerimi iletiyorum.
“Nihayet Doğuş hamlesi”
Koç Ivkovic’in “nihayet” Doğuş ile başlaması ve Goudelock karşısında yaptığı etkili savunma Fenerbahçe Ülker’in hücum ritmini bozdu. Lasme’nin potayı iyi koruması ve ikili oyunlarda çabuk ayakları ile switchler sonrasında adamının karşısında kalması sarı lacivertlilerin skor bulmasını çok zorlaştırdı. Goudelock hücumda etkisiz kaldığı gibi son günlerin sıcak şütörü Janning’e karşı da savunma konsantrasyonundan uzaklaşınca Fenerbahçe Ülker ardarda üçlükler görmeye başladı potasında. Janning tam 15 sayı buldu ilk periyotta.
fb efes 1“Zisis toparladı”
Kenan’ın oyundayken organizasyon konusunda zayıf kalması ve Goudelock’ın devreye giremediği bölümlerde Bogdanovic’i de oyuna sokamaması farkın çift hanelere kadar çıkmasını sağladı. Geç de olsa oyuna müdahele eden koç Obradovic Zisis’i alarak tekrar düzeni sağladı. Böylelikle Vesely alçak postta daha etkili kullanıldı ve Saric’e erken ikinci faul aldırmayı başardılar. Ayrıca koç Ivkovic faul problemine girmemeleri için Lasme ve Doğuş’u kenara almak zorunda kalınca Heurtel ile eşleşen Bogdanovic hücumda iyice sazı eline aldı.
“Janning ilk periyot alev aldı”
Heurtel-Lasme arasındaki pick&poplar ve orta mesafe şutlar devam ederken koç Obradovic Bjelica’nın yokluğunda bir türlü Vesely dışındaki pota altı oyuncularından katkı alamadı. Ayrıca savunmada Anadolu Efes’i hiç rahatsız edemediler ve farkı 15 sayıya kadar çıktı henüz 13 dakika geçmişken.
“Hamleler hamleler”
Janning ile Goudelock’ı iyi savunmaya devam eden Anadolu Efes’e karşı hamle yapmakta zorlanan koç Obradovic bu kez tek uzuna dönerek Emir’i 4 numaraya çekti. Fakat hemen karşı hamle geldi ki koç Ivkovic de Cedi’yi 4 numaraya çekerek avantajı rakibine vermedi.
fb efes 2“Zisis-Vesely sahadayken”
Heurtel ve Krstic aynı anda sahada olmasına rağmen savunmayı da iyi yapan Anadolu Efes karşısında Fenerbahçe Ülker Zisis’i Heurtel’e karşı etkili kullanıp tempoyu da arttırarak hızlı hücum sayıları bulmaya çalıştı. Bununla beraber Zisis-Vesely pick&rollarına karşı rotasyonda problem yaşayan lacivert beyazlılar savunmada zorlanmaya başladılar, Zisis çok iyi okudu oyunu bu bölümlerde.
“Krstic ve Bogdanovic düellosu”
Heurtel’i karşısında gören her oyuncu da potaya gitmeye başladı ki bu bölümde koç Ivkovic hemen Doğuş hamlesini yaparak savunmayı toparladı. Heurtel’in kenara gelmesiyle beraber daha iyi top çeviren, Doğuş ve Janning ile Krstic’i daha iyi besleyen Anadolu Efes hücumda tekrar rahatladı.
İlk yarının sonunda Lasme ve Krstic’i dinlendiren koç Ivkovic’in takımı Heurtel’in de kenarda olduğu anlarda hücumda çok zorlandı ve Deniz-Saric ikilisi ile potalarını da koruyamadılar. İlk yarının takımı adına en iyisi Bogdanovic yeniden devreye girerek takımının skora tutunmasını sağlamış oldu. 3.periyota Bogdanovic’i bir numarada sahaya süren Fenerbahçe Ülker hücumda pozisyon bulmakta zorlanırken, Bogdanovic’in bitiriciliğini aradılar. Ayrıca 4 kısalı beşte yine Emir’i tercih etmelerinden dolayı Saric özellikle 3 saniye koridorunda etkili oldu. Bu bölümde Melih bulduğu ekstra şutlarla sarı lacivertliler adına x-faktör oldu.
fb efes 3“Enerji+Mücadele=Vesely”
Vesely-Zoric ikilisinin pota altındaki etkinliğini arttırması ve kısa oyuncuların iki takımda da biribirlerini susturmuş olmaları bu dönemde sarı lacivertlilerin işine yaradı ve farkı 4 sayıya kadar indirmeyi başardılar, Vesely’nin sahaya koyduğu enerji ve mücadele müthişti bu geri dönüşte. Heurtel, yine Krstic’i harika paslarla beslemeye başlamışken Zoric’in de 4.faulünü alarak kenara gelmesi doğru ikiliyi yakalamış olan koç Obradovic’in planlarını bozdu ancak diğer taraftan Vesely de lacivert beyazlılarının pota altı savunmasını tek başına darma dağan etmeye devam etti.
“Goudelock kıpırdandı ama…”
Maçın suskun ismi Goudelock ise Janning’in bir anlık boşluğundan faydalanıp hemen devreye girdi ve Vesely’nin ateşlediği sarı lacivertliler uzun bir aradan sonra beraberliği yakaladılar.3.çeyrekte topun değerini ilk yarının aksine çok daha iyi bilen ve top kayıplarını neredeyse sıfırlayan Fenerbahçe Ülker ribaundlarda da özellikle Vesely ile önemli bir üstünlük sağladı. Taze kan Birkan’ın Goudelock üzerindeki savunmayı sertleştirmesi ve Cedi ile beraber tempo yapmaya başlayan Anadolu Efes tekrar skorda öne geçtiler. Hücumda takımının zorlandığını gören koç Obradovic hemen Zisis kartını sürerek tekrar hücumu toparladı, Yunan oyuncunun sahada olmadığı her an çok zorlandı bu maçta sarı lacivertliler. Koç Ivkovic ise Goudelock’ın sorun çıkarmaması ise savunmacısını sürekli değiştirmeye devam etti, Janning, Birkan ve Doğuş ile ki bunda da başarılı oldu. Janning savunmada bu görevini genelde iyi yaparken ilk periyottan sonra adeta durdu hücum anlamında.
fb efes 5“Zisis taşın altına elini koydu”
Maccabi maçında olduğu gibi skorerler susmuşken sazı yine eline alan Zisis takımını hep skorda tuttu ancak 4 kısaya dönen sarı lacivertliler Emir 4 numaradayken yine savunma ribaundlarında çok zorlandılar ve Anadolu Efes ikinci şans sayıları bulmaya başladı, buradan çok ekmek yediler. Goudelock’ın sakatlanarak kenara gelmesi ile Kenan-Zisis ikilisine dönmek zorunda kaldı koç Obradovic ki bu Anadolu Efes’in işini kolaylaştırdı fakat takımı adına bugün hücumda en önemli silah olan Bogdanovic tekrar sahneye çıkarak sorumluluk aldı, pes etmedi.
“Sonunu Anadolu Efes getirdi”
Maçın son bölümlerine yorulan Vesely’nin kaçırdığı basit atışlar ve Heurtel’in yanlış şut seçimleri damga vururken Cedi’nin 50 saniye kala Emir’e yaptığı savunma kırılma anlarından biriydi. 20 saniye kala Janning ve Perperoglou ile penetre pası çok iyi yapan ve harika top çeviren Anadolu Efes, Heurtel’in bitirici pasıyla Krstic’e alda smaçla demesiyle beraber maça da noktayı koymuş oldu.
fb efes 4Anadolu Efes bu galibiyetle ilk 2 için önemli bir avantaj sağlamış oldu. Bjelica’dan yoksun sahaya çıkan Fenerbahçe Ülker özellikle ilk yarıda çok zorlanırken Krstic’in savunmasında yaşadıkları problem maçın da anahtarıydı. Ayrıca bu önemli maçta Fenerbahçeli taraftarların salonu doldurmaması da hayli ilginçti, koç Obradovic’in de dile getirdiği gibi.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz
basketfaul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

1 İSTEDİK 3 DEĞİL

Maçın ilk devresinde şöyle bir görüntü vardı. Sanki ikili mücadelelerde hep bir tık geç kalıyorduk, pasları ayağımızdan bir saniye...

ŞAMPİYON OYUNU

ŞAMPİYON OYUNU Beşiktaş adına ilk yarının son iki haftasına girilirken zorluk derecesi yüksek olarak nitelendirilebilecek son maçtı Karagümrük deplasmanı. Ligin istim üstündeki takımlarından biri olan...

YURTTA 3 CİHANDA 3

YURTTA 3 CİHANDA 3 Sağda Mahsun, solda Alişan, ileride İbo ve Nihat çift santrfor. Sanıyorum bugün her Fenerbahçeli bugün maçı izlerken Mesut'u bir yerlere koydu kafasında,...

GENİŞ KADRO SAYESİNDE

GENİŞ KADRO SAYESİNDE Fenerbahçe ligin en geniş, en alternatifli kadrosuna sahip. Her pozisyonda iki oyuncu olacak şekilde sezona girdik. İyi ki de öyle yapmışız. Yoksa...

SNOOKER TERİMLERİ-2 FAUL NEDİR

Faul nedir? Neleri kapsar? Faul, oyunun kurallarını ihlal eden hareket ve davranışlar bütünüdür. Snooker’da eğer bir vuruş sırasında faul tespit edilirse, oyuncunun sırası sona erer,...

Benzer Konular