https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

HAKEM GÖZÜYLE, BASKETBOLDA GEÇEN SEZONDAN BU SEZONA

Okunması Gerekenler

suatSevgili basketbol dostları, bu sezon da hakem analizleri ve meraklısına bölümleriyle sizlerle beraber olacağız. Oyun kuralları ve hakemlik penceresinden bakarak geçtiğimiz sezonda neler olmuş, yeni sezonda bizi neler bekliyor gelin mercek altına alalım.

* 2015-16’da liglerimizde hiçbir maç kural hatası nedeniyle tekrar edilmedi.

* Hakemlerimiz çok az sakatlık yaşadılar.

* Çeşitli sebeplerle seyircilerin boşaltıldığı maç sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

* MHK eğitim sorumlusu Recep Ankaralı aktif hakemlik yaşamına, resmi olarak 2 yıl daha süre hakkı olmasına rağmen, son verdi.

* Hakem ve gözlemci klasman belirlemeleri sezon bitiminde yapıldı.

* Hakem bölge eğitim sorumlu sayısı 2 kat artırıldı.

* Hakem eğitim sorumluları hakemlik yapmış-yapan-kişilerden seçildi.

* Klasman hakemlerine, illerinde ayda en az 3 maç yönetme zorunluluğu, getirildi.

* C klasmanı hakemlerini inceleme ve değerlendirme komitesi oluşturuldu.

* BSL koçları ile sezon öncesi kurallar ile ilgili, tam katılımlı, toplantı yapıldı.

* Üst klasmanda 20 yıl görev yapmış hakemler özel –YÜZÜK—ile onurlandırıldılar.

* Hakemliğimizin 50 yılı isimli kitap yayınlandı.

* Emin Balcı yeni kurulan FIBA Şampiyonlar Ligi hakem kurulunda yer aldı.

* Çeşitli salonlarda, şarj bölgeleri çizgileri ve çemberler, FIBA kurallarına uygun duruma getirildi.

* Hızlı hücum sırasında oyunu durdurmak için yapılan temaslara açıklık getirildi.

 

Bunlar benim penceremden gördüğüm olumlu gelişmelerdi… Şimdi gelelim madalyonun öteki yüzüne.

 

* Recep Ankaralı ile hakem direktörü olarak 4 yıllık sözleşme yapıldı. Tüm atama ve değerlendirmelerden tek sorumlu olduğunu kendisi açıkladı. MHK ne işe yarar…!

* MHK hakem eğitim sorumlusu olarak aktif hakem Murat Biricik atandı.

* B klasmanı hakemler Nezihi Soydan ve Turgut Işık bölge eğitim sorumlusu oldular.

* Recep Ankaralı, Rüştü Nuran, Fatih Söylemezoğlu ve Engin Kennerman gibi çok çok deneyimli hakemler artık yoklar. Yerlerine Can Mavisu ve Halitcan Cihan geldi…

* B klasmanından A klasmanına yükselen yukarıda adı geçen iki hakem TBL ve TKBL’de hiç baş hakemlik yapmadılar, belki de ben rastlamadım. İl hakemliğinden C klasmanına, C klasmanından B Klasmanına yükselen çoğu hakem başta kendilerine olmak üzere sürpriz yaptılar. 20 katlı bina için kazılan temel 2 metre derinliğinde. C Klasmanında toplam 5 tane bile 3 hakemli maça çıkmamış, baş hakemlik ise –bu mekanikte—hiç yapmamış, İzmirli, Burdurlu, Gaziantepli kardeşlerimizi izleyeceğiz.

* Hakemlerimiz ne zaman maç alamasalar, ne zaman klasman düşseler, seslerini yükselttiler. Hiç biri ben bu klasmanı haketmiyorum demiyor ya da bu kural kafama yatmıyor, açıklayın diyemiyor.

* Bazıları sahada oyuncu ve koçlara çok sert ve acımasızlar, ego tatmin aracı davranıyorlar….

* Hakemler, faul, teknik faul, sportmenlik dışı faul, hücum faul, yürüme, hatalı sürüş, 3 saniye gibi temel oyun kurallarında sezon boyunca, maç içinde de STANDART sağlayamadılar.

* Tüm klasman hakemleri bölgelerinde MİNUMUM sayıda maç yönettiler. Hakemliğin illerinde yönettikleri maçlarda öğrenileceğini unuttular. Teorik anlamda çok sınırlı yatırım yaptılar.

* Avrupa’nın en iyi liginde maç yöneten hakemlerimizden sadece ikisi ULEB listesinde (Toplam 62 hakem var bu listede!)

* Şarj bölgesi ile ilgili kural bir türlü ülkemize GELEMEDİ…

* Hakem değerlendiriciler ve gözlemciler objektif kriterlere göre değil, atama yoluyla seçildiler. Çoğu basketboldan ve hakemlikten bihaber kişiler. Onlar da hakem değerlendirmelerini o doğrultuda yaptılar.

* Hakemlere ve gözlemcilere verilen anlamsız cezalar sonucunda ÖZGÜVEN eksikliği performanslarını olumsuz yönde etkiledi.

* Bu konuda en sert tepkiyi vererek, Beşiktaş—Fenerbahçe maçına devam etmeyen –hakemliği bırakan- sayın Rüştü Nuran, kısa süre sonra aynı MHK’da üye olarak yer aldı????

* Özellikle TBL’de sezon boyu görev alan hakemler, bir kenara bırakılarak, FIBA hakemleri play-off’da görevlendirildiler, aynı uygulama alt liglerde de yapıldı.

 

Yayınlanan 50 yıl hakem kitabında:

* Sayın Muammer Uluçay (Eskişehir), Ahmet Çadırlı (Kayseri), Bülent Çevikkalpli (Balıkesir) unutulmaz il temsilcileri de olsalardı keşke…

* Ahmet Erdinç (Antalya), Sefa Savaş (Eskişehir), Hüseyin Mor (Eskişehir), Nizamettin Yetişen (Konya), Tanju Armaoğlu (Ankara), Selahattin (beton) (Adana) hakem ağabeylerimiz unutulmuş…

* Aramızda olmayanlar; Osman Gündüz (Mersin), Selahattin (beton) (Adana), Hüseyin Mor (Eskişehir) listede olabilselerdi keşke….

 

Muhakkak eklenecek maddeler vardır…..Tüm hakemler, gözlemciler başta olmak üzere,basketbolla ilgili herkese çok ama çok başarılı bir sezon dilerim.

 

Mutlu kalın, basketbolla kalın.

SUAT YAHYABEYOĞLU

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular