https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

H.A.K. SIZLIK YAPILAN ADAM

Okunması Gerekenler

H.A.K.sızlık yapılan adam

Fenerbahçe’de günümüzde sıkça farklı bölgeler, farklı oyuncular için transfer haberleri dolanıyor. Hatta bazı oyuncular Türkiye’ye geliyor, imza atmadan geri dönüyor. Oldukça hareketli geçen bu transfer döneminin bitmesine sadece 3 gün kaldı ve pek çok pozisyon için transfere ihtiyaç duyulduğu konuşuluyor. Bu pozisyonlar genel olarak merkez orta saha ve sol bek olarak dillendiriliyor. Sol bekle ilgili tartışmalar da sosyal medya kullanıcıları arasında genellikle Hasan Ali Kaldırım üzerinden yürüyor.

Açıkçası orta saha göbeğine yapılması düşünülen oyunu iki yönlü oynayacak bir oyuncunun alınmasıyla ilgili düşünceleri anlayabiliyorum, bu konuda gerçekten bir eksik (özellikle de Josef’in gidişinden sonra daha da fazla) göze çarpıyor. Ancak, Fenerbahçe’nin 4 beki arasında belki de en iyisi olan Hasan Ali’ye karşı sosyal medyadaki bu linci anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Fenerbahçe’nin şu anki kadrosunda kendisine yer bulmuş 4 adet bek oyuncusu var: Isla, Şener, Hasan Ali ve İsmail. Bu bekler arasında rakamlara baktığımızda Hasan Ali, taraftarın lincine uğramasına rağmen en başarılı oyuncu olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz sezon hücum anlamında takımın en çok asist yapan (kupa dahil toplamda 7 asist) bek oyuncusu. Ayrıca attığı 2 gol de mevcut, dolayısıyla 9 gole doğrudan katkı yapmış. Bu bağlamda da takımdaki en iyi bek oyuncusu. Geçtiğimiz sezonun başında Aykut Kocaman bir süre İsmail’i hücum gücü daha yüksek düşüncesiyle bekte oynatmış fakat Hasan Ali sonradan formayı İsmail’den kapmıştı. Aykut hocanın taktiğinde bekler oldukça önemli ve genellikle her maçta 13-14 km mesafe kat ediyorlar. Hasan Ali bu kadar zorlayıcı bir taktikte güçlü kalmayı başarmış ve 24 maça 11’de başlayıp 21 tanesinde de 90 dakikayı tamamlamış. Bu da aslında kendisinin ne kadar iş ahlakı yüksek ve profesyonel bir futbolcu olduğunu gösteriyor diye düşünüyorum. Şimdi biraz rakamlara girmek gerekir, yoksa bu bilgiler havada kalacaktır.

Defansif anlamda bakacak olursak Hasan Ali maç başına 2.3 top çalma, 1.7 pas arası, 3.8 top uzaklaştırmayla diğer tüm beklerin önünde görünüyor. Ayrıca modern beklerde oldukça önemli hale gelen kafa topu kazanma sayısı da maç başına 2. Ofansif anlamda da takım arkadaşlarıyla karşılaştırıldığında ligde 5 asist, maç başına 1.3 kilit pas ortalamasıyla Isla ve Şener’in önünde bulunuyor.

Rakip takım oyuncularıyla da karşılaştırıldığında Hasan Ali’nin öne çıktığı durumlar mevcut. Örneğin Caner’le karşılaştırdığımızda Caner, defansif anlamda maç başına 1 top çalma, 1.4 pas arası, 1.1 top uzaklaştırma ve 1 kafa topu kazanmayla oynuyor. Ofansif olarak ise Hasan’ın önünde görünüyor: geçtiğimiz sezon 7 asist ve 1.5 kilit pas ortalaması. Bir diğer mevkidaşı Clichy ile karşılaştırdığımızda ise Clichy’nin maç başına 1.8 top çalma, 1.8 pas arası, 2.3 top uzaklaştırma ve 0.9 kafa topu kazanmayla oynadığını görüyoruz. Geçtiğimiz sezon Hasan’ın 24 maçta yaptığı 5 asiste karşılık Clichy 31 maçta 4 asist yapmış ve maç başına 0.6 kilit pas ortalamasıyla oynamış. Yani Hasan’ın oldukça gerisinde.

Rakamlara baktığımız zaman ortaya çıkan tablo Hasan Ali’nin geçen sezon Fenerbahçe’nin 4 beki arasında en iyisi olduğunu ortaya koyuyor, hatta rakip beklere bakıldığında da sadece Caner’in hücum performansının Hasan’dan biraz daha iyi olduğunu görüyoruz.

Peki şu halde bu galeyana ne gerek var? Bütün bu dayanaksız fikirlerle Fenerbahçe’nin oyuncusuna zarar vermek dışında ne yapılıyor? Ona çöp buna işe yaramaz demek midir çözüm yoksa zaten 621 milyon Euro borç dağ gibi dururken eldeki oyunculardan maksimum verimi almaya çalışmak mı? Hasan Ali için kimse müthiş bir bek filan demiyor zaten, ancak Fenerbahçe’nin önceliği sol bek midir bunu tartışmak lazım. Şu anki ekonomik yapıyla daha iyisi bulunabiliyorsa tabii ki Hasan Ali’nin yedek oturmasında hiçbir sakınca olmayacaktır, ancak illa ki biri gönderilecekse ve lince uğrayacaksa da Hasan, 4 bek içerisinde son sırada olmalıdır. Kendisine gerçekten yazık ve ayıp ediliyor, dışarıdan gördüğümüz kadarıyla da Hasan Ali işini bildiği şekilde yapmaya devam etmeye çalışıyor. Fenerbahçe taraftarı bu kadar düzgün bir profesyonele sahip olduğu için aslında mutlu olmalı ve Hasan bu tepkiler yüzünden takımdan giderse de 3 gün sonra taraftarda Diego için yapılan paylaşımlar gibilerini Hasan Ali için görmemiz olası.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: onur.ilimsever@abcspor.com

twitter: @onurilimsever

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular