https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GORDON MILNE RUHU

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENOyle bir 45 dakika izledik ki, sanki Beşiktaş’ın başında heyecandan ayakta iki büklüm duran Hırvat Teknik adam yok da kulübenin en köşesinde soğukkanlılığını bozmadan oturan, gollere bile sevinmeyen kurt İngiliz hoca vardı.

Orta sahada rakibi döndürmemeler, sağ ve sol kanat bindirmeleri, savunmadaki sade fakat faydalı oyun bizi 80’lerin sonu 90’ların başındaki Beşiktaşa’a götürdü. Hatta öyle bir ikinci göldü ki sanki Atom Karınca Rıza’nın sağ ayağını Motta’nın soluna takmışlar Mustafa Pektemek’in de içine Feyyaz’ı kaçırmışlardı. Şunu kabul edelim ki bu ligde topa ayağını en çok sokan, rakibi en çok rahatsız eden takım Beşiktaş.

bjk22 Akhisarlı oyuncular bir ara canlarından bezdiler ve temel oyun prensiplerinin tam aksine kontrollerindeki topları bile gelişi güzel vurmaya başladılar. Kara kartal bugünkü maç özelinde Motta ve Veli’nin üstün performansları, Mustafa Pektemek ve Oğuzhan’nın kaliteli hamleleri ile beklediğinden çok rahat bitirdi maçı..

Tabii ki Beşiktaş’ın yüksek performansının yanında Hamza hocanın şapkadan kuş çıkartma denemesi de yardım etti bu galibiyete. Akhisar Belediyespor , her zaman oynadıkları 4-3-3 dizilişlerinde, orta sahada santrafor arkasında ona yakın bir oyuncu ve iki önlibero mücadele ediyordu. Bugün ise maçın başında orta saha üçlüsünü Sertan (sol iç), Emrah (Sağ iç) ve ortada Merter ile oluşturdular.

Diziliş şekillerini değiştirmeleri yanında Emrah ve Sertan gibi yaş ve maç sayısı olarak tecrübeli fakat o pozisyonlar için acemi oyuncuları Beşiktaş gibi bir takım karşısında denemek intihar oldu. Bu mucize icadın sonucunu yedikleri ilk goldeki Emrah’ın yaptığı hamle hatasında açıkça görebiliriz. İkinci yarı hatta ilk yarı ortası normal şablonlarına döndüler ama atı alan Üsküdar’ı geçmişti bile!

bjk-akhisar5Kaldı 8 hafta. Sezon sonu kim nerede bitirir bilinmez ama Beşiktaş için ilk öğretimin sonuna gelindi artık. Bundan sonrası hedef özlenen kolej takımına geçiş. Kaliteli ayakların sayısını arttırarak ve stadlarını tamamlayarak 2014-2105 sezonu itibari ile yeni bir kolej dönemi başlayacak mı göreceğiz. Son olarak, yazıyı bir iddia ile bitirelim. Beşiktaş savunmada çok ilginç bir adam yakalamış; Pedro Franco. Ona dışardan bakıldığında stoper dışında her mevkide oynar diye tahmin yapabilirsiniz. Hatta ilk günlerdeki fizik yetersizliği acaba futbolcu mu sorusunu bile akıllara getirmiş olabilir. Fakat bugün gelinen noktada modern çağın ‘’Beckenbauer’’ kumaşlı yıldız adayıdır ve 2 sene sonra La Liga ya da Premier Lig’de boy gösterecektir.

bulent.bilirgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular