https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GERİ GELDİK AMA OLMADI !

Okunması Gerekenler

fersu yaziFenerbahçe taraftarı Berlin Mercedes Benz Arena’nın hakimiydi. Salondaki anonsörün CSKA’lı oyuncuları takdim etmesine dahi neredeyse engel oldular çıkardıkları müthiş uğultuyla. Koç Itoudis yine üç uzunlu beşi, Vorontsevich, Kurbanov ve Hines ile tercih ederken, koç Obradovic ise Kalinic’i 4 numarada sahaya sürüp takımı kısaltırken, yarı finalin etkisiz ismi Dixon yerine direksiyonu Sloukas’a emanet etti ilk beşte.
kalinicMaç önü analizimde de belirttiğim gibi koç Obradovic Kalinic’i De Colo üzerine verdi. Aynı Kalinic sol dipten bulduğu ilk üçlüğü de isabete çevirdi, maça çok iyi başladı. CSKA ise Higgins ile Sloukas’ı ve Kurbanov ile Bogdanovic’i durdurmaya çalıştı. Fenerbahçe Datome-Vorontsevich eşleşmesinde İtalyan yıldızın bulduğu basket artı faul ile önemli bir mesaj verdi ilk dakikalardan.
Sürekli adam değişerek Fenerbahçe’yi çok zorlayan CSKA karşısında hücum ribaundlarına kısalarımızdan gelen yardımlarla ikinci şans sayıları yakaladık.
Ancak Higgins ve De Colo hücumu çok iyi organize ettiler, penetre paslar sonrası özellikle Vorontsevich boş üçlükler bulmaya başladı, Datome savunmada ağır kaldı hücumda üçlüklerle verdiği kritik katkının aksine.
Maça gayretli başlayan ama De Colo karşısında zorlanan Kalinic, Fransız oyuncunun sertlik tuzağına da düşerek erken ikinci faulünü yaptı ve kenara gelerek yerini Udoh’a bıraktı.
Koç Itoudis Fenerbahçe’nin kısa savunmasında sorun yaşadığını görünce hemen Teodosic’i de sahaya sürdü ve Sırp yıldız Hines ile oynadığı ikili oyunlarda Vesely’nin adam değişmemesine cezayı hemen kesti.
Hines CSKA savunmasının neden bel kemiği olduğunu hemen maçın başında göstermeye başladı. Yapılan adam değişimlerinde guardlarımızın dahi karşısında çok iyi durdu Amerikalı uzun, çabuk ayakları ve güçlü fiziği ile özellikle Bogdanovic’in bulduğu penetre fırsatlarına hep engel oldu.
fb cska 121023Hücumda belki de tek işleyen parçamız Datome’ydi. Bu kez de Khryapa karşısında orta mesafe şutları ile etkili oldu İtalyan forvet. Ancak Vesely’nin perde sonrası adam değişmeyi unutmaya devam etmesi bu kez Higgins’in potamıza boş bir üçlük göndermesine neden oldu.
Çeyreğin son bölümünde koç Obradovic Dixon’ı sahneye sürdü ama beklediğim gibi Teodosic hemen sırtı dönük top alarak ve onun savunma zaafını değerlendirip sürekli potaya giderek avantajı ele geçirdi, ikiletti Dixon’u. Aynı Dixon maalesef hücumda da yine hiç katkı veremedi.
Koç Obradovic neyseki Dixon’ın yaşattığı problemi hemen gördü ve Hickman’ı sahaya sürdü son bölümde. Amerikalı oyuncu Laboral maçındaki gibi hemen potaya giderek CSKA savunmasını açan isim oldu. Onun savunmaya da getirdiği enerjiyi Udoh da Hines karşısında gösterince 5-0’lık seri yakaladık, maça ortak olduk.
 
İKİNCİ ÇEYREK
Koç Obradovic ikinci çeyrekte Fridzon’un 3 numarada Datome’nin savunmasında başladığını görünce hemen onun post-uplarına yer açmak için Vesely’i kenara çekerek Antic’i oyuna aldı. Fridzon üst üste iki faul aldı ve Fenerbahçe hücumda istediğini aldı, takım faulünü erken doldurdu CSKA.
Ancak koç Obradovic’in “ilginç” bir şekilde yine Dixon’u sahaya sürerek Hickman’ı kenara alması tüm dengemizi bozdu. Hem Teodosic’i sırtı dönük yine kullanmaya başladılar hem de Dixon çok kolay geçildi penetrelerde, savunma direncimize ciddi zarar verdi. Hücumda da topu elinde fazla tutarak ritmimizi kaybetmemize neden oldu. Sloukas’ı bu bölümde unuttuk maalesef!
bogdanCSKA yine De Colo’nun penetreleri ve akıllı pasları ile Vorontsevich’e boş üçlükler yarattı ama Rus forvet üst üste kaçırdı bu şutları. Biz ise Udoh-Korobkov eşleşmesini iyi işledik, en kötü ihtimal faul çıkardık buradan skor bulamasak da.
Korobkov’u işlediğimizi gören koç Itoudis hemen Hines’ı oyuna alarak hem buradaki üstünlüğümüzü kırdı hem de De Colo’nun Bogdanovic karşısındaki savunmasına getirdiği yardımlarla ciddi bir destek sağladı. Dixon’ın Teodosic’i savunmada hiç yoramaması Sırp guardın hücumda sazı eline almasına neden oldu, spektaküler pasları ile pota altını ve topsuz kat eden kısaları iyi beslemeye başladı.
Dixon hücumda yine zorlamaya devam etti. Adam değişen CSKA savunmasına karşı uzunların kendisini savunduğu pozisyonlarda bile potaya gitmek yerine el üstü üçlükleri deneyen Dixon sayesinde CSKA, aldığı net savunma ribaundları sonrası hızlı hücum sayıları bulmaya başladı, tehlike çanları çalmaya başladı temsilcimiz için!
Savunmada De Colo ve Teodosic üzerinde Kalinic ve Sloukas ile baskıyı kuramamamız çeyreğin ikinci bölümünde CSKA’nın hücumda rahat top çevirmesine, ritimlerini bulmalarına ve farkı 6 sayıya kadar çıkarmalarıne neden oldu. De Colo ve Teodosic arasındaki pas trafiği üst düzeydeydi her zamanki gibi.
sloukasTop Teodosic’deyken Hines’ın De Colo’nun adamına arkadan yaptığı perde ve Fransız oyuncunun yaptığı topsuz katlar canımızı çok sıktı. Bu perdeden sonra devrilen Hines da etkili oldu. Perdelerde adam değişmememiz CSKA’nın işi çözmesindeki temel nedendi.
Hücumda net olarak üstün olduğumuz belki de tek eşleşme Udoh’un boyalı alanda alacağı toplardı fakat bunu yeteri kadar kullanamadık, kısalarımız bir türlü bu oyunları organize edemediler. CSKA da Udoh’un vasat bir pasör olmasını çabuk ayaklı oyuncuları ile getirdikleri zamanında yardımlarla çok iyi değerlendirdi.
Facia bir 2.çeyrek oynadık, 28-10! Potayı savunamadık, penetrelerde çabuk yenildik, özellikle kısa savunmasında hiç sertlik gösteremedik ve en önemlisi mental olarak hiç ama hiç oyunun içinde değildik bu çeyreğin ikinci bölümünde. CSKA ise çok akıllı hücum etti. Ters eşleşmeleri hep iyi değerlendirdiler, toplu topsuz sürekli potaya giderek boyalı alanı müthiş kullandılar, neredeyse kusursuzlardı. Bizim aksimize bireysellikten uzak, takım oyunu oynadılar. Savunmada da tıpkı hücumda olduğu gibi birlikte hareket ettiler, “takım” olarak mücadele ettiler.Tüm bunların üzerine Vesely ve Udoh ile de çizgide yakaladığımız kolay sayı şanslarını değerlendiremedik. Fark 20 sayıya çıktı, inancımızı kaybettik!
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
fb 1021Savunmada istekli başladık. Sloukas ve Vesely ikili oyunları 3 sayı çizgisinin dışına kadar çıkarak gayretle savunmaya çalıştılar ama ritmini bulan Teodosic ve De Colo’ya maalesef çözüm bulamadık yine. Hücumları yine harika organize ettiler ve Hines’ı çok iyi beslediler ikili oyunlarda.
Fenerbahçe ise nihayet akıllı bir şekilde Vesely’nin fizik üstünlüğünü kullanarak pota altından skor üretmeye başladı. Ama ikinci denememizde hemen ters taraftan Vorontsevich ile yardım getirerek buna da çözüm buldular.
Savunmada pes etmedik. Sloukas ve Datome ile ön alanda yaptığımız etkili baskı De Colo’nun kenarda olduğu bölümlerde onlara top kaybı olarak yansıdı. Ancak maalesef bu yakaladığımız avantajı da sayıya dönüştüremedik.
Çeyreğin ilk 4 dakikası geçilirken hızlı hücumumuzu Kalinic’e yapılan faulle durdurdu CSKA. Bu sırada kenara doğru dengesini kaybedip koşan Kalinic’e VIP’de oturan bir CSKA taraftarı müdahale etti ve taraftarlar arasında problem yaşandı, oyun durdu. Ön sahada yaptığımız baskı ile yakaladığımız ivmeyi maalesef bu duraksama ile kaybetmiş olduk.
udohVesely’i kullanma konusunda ısrar ettik ama Korobkov ile onu sertlik yapıp çzigiye gönderen CSKA yine istediğini aldı. Çünkü Çek uzun çizgiden kaçırmaya devam etti ve CSKA da bunu artık bir savunma taktiği gibi kullanmaya başladı, maalasef 1/10 oldu çizgiden!
Korobkov ve Khryapa’nın ortaya koyduğu sertliğe bir türlü karşılık veremedik. Bogdanovic ilk yarıda olduğu gibi hiç devreye giremedi. Ritimden çıktığımız için top çevirmeden ve CSKA savunmasını sarsmadan çembere gitmeye çalıştığı için de hep atışlarını bozdu CSKA uzunları.
Maalesef uzun bir süreden sonra ilk defa koç Obradovic’in çaresiz bir şekilde kenardan maçı izlediğini gördük. Özellikle savunmada B planı üretilemedi. En çok savunma direncine ihtiyacımız olduğu anlarda sahada halen Dixon’ın olması bunun yine en büyük göstergesiydi. Halen maçı atarak kazanmayı düşündük fark 18 sayıyken…
Daha önce şampiyonluk yaşamış iki tecrübeli oyuncumuz Sloukas ve Antic ile hücumda ayakta kalmaya çalıştık. Savunmada ikili oyunlara karşı çaresiz kalmamız ve topsuz katlarda uyumamız farkı eritmemizi engelledi.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
Hücumda nihayet pota altını Antic ve Udoh ile kullanmaya başladık, istediğimizi aldık ama yine potamızı koruyamadık. Sezon boyunca Udoh ile en iyi yaptığımız şeyde, bloklarla rakiplerimizi püskürtme konusunda başarısız olduk. Buna rağmen Bogdanovic’in De Colo karşısında kararlı bir şekilde kalması ve ikili oyunları Udoh ile beraber daha etkili savunmamız sayesinde onları susturmayı başardık. Hücumda ise Udoh’u ısrarla kullanmaya devam etmemiz farkı eritmemizi ve farkı 8 sayıya kadar düşürmemizi sağladı. Vesely’siz beş ve Udoh’un savunması maçı geri döndürmemizi sağladı. Koç Obradovic aradığı B planını bulmuş oldu geç olmadan.
anticDatome’nin ondan beklediğimiz ve en çok ihtiyacımız olan yerde bulduğu kritik üçlükle sahneye çıkması, Antic’in savunmada ve ribaundlarda gösterdiği direnç artı maç boyu arkamızda olan taraftarın da desteği ile tekrar maça girdik, ortak olduk. Asıl önemli olan ise maç boyu ortalarda olmayan faydadan çok zarar veren Dixon’nın gönderdiği üçlüktü, farkı 3 sayıya kadar düşürdük.
2:30 kala topu çaldı Datome ama Kalinic’nin yaptığı gereksiz zorlama ve top kaybı kritikti. Ama yine pes etmedik, sonrasında De Colo karşısında Udoh’un harika savunması ve ardından Dixon’dan gelen müthiş göz damlası daha ne olsun! Müthiş bir geri dönüşe imza attık 21 sayı farktan.
Ama buna hemen karşılık verdiler. 1.5 dakika kala takım olarak yaptıkları harika savunma ile Udoh’a potayı göstermediler. Arkasından sert ve kararlı savunmamıza karşı Teodosic’in dipten kat eden De Colo’ya iğne deliğinden gönderdiği muazzam pas ve fark tekrar üçe çıktı maalesef. Baskı altında atmasına ve zorlamasına alıştığımız Teodosic’den akıl dolu soğuk kanlı bir hamle geldi.
45 saniye kala yine sahneye çıkan Dixon, gönderdiği muhteşem üçlükle tekrar beraberliği getirdi, yine ve yine pes etmedik, bırakmadık maçı!
Bitime 25 saniye kala De Colo, Udoh’u karşısında görünce potaya gitmek istedi ama Udoh hayır dedi, izin vermedi ve topu söküp aldık elinden. Sloukas çizgiden hata yapmadı 2 sayı öne geçtik. Fakat sonrasında De Colo’nun zorlama üçlüğünden dönen ribaundu alamadık, akıllıca tipleyen Khryapa beraberliği getirdi, maç uzatmalara gitti.
UZATMA
datomeVesely’siz Fenerbahçe yine çok daha iyi oynadı. Udoh switchlerde hem adamını çok iyi takip etti, geçilmedi hem de sonrasında yılmadan yorulmadan boyalı alana yardımı getirdi. Hücumda ise ilk topta Sloukas’tan bulduğumuz üçlükle moral avantajını tamamen elimize geçirdik.
Ama Dixon maalesef yine kötü tarafını bize gösterdi. Yaptığı gereksiz penetre sonrası verdiği tembel pası kapan Higgins kolay bir turnike ile CSKA’yı tekrar öne taşıdı. Ardından zor bir topu süre biterken isabetle değerlendiren Bogdanovic’in oyuna girmesi de çok önemliydi.
Hücumda CSKA yine ikili oyunları etkili kullanmaya başladı Teodosic ve Hines ile. Udoh ve Dixon’ın arasındaki iletişim problemi bize pahalıya mal oldu. Sonrasında maalesef Sloukas topu getirirken çalınmayan faul ve topu kaybetmemiz CSKA’ya bir şans daha verdi, onlar da De Colo’nun penetresi ile bunu değerlendirdiler.
Koç Obradovic Datome kozunu kullandı ki İtalyan forvet hemen alçak posttan kurduğu oyunla Udoh’a boş bir smaç şansı tanıdı, tekrar bire indirdik farkı. Fakat maç boyu olduğu gibi De Colo’nun penetrelerine bir türlü çare bulamadık, Fransız yıldız ne zaman takımının skora ihtiyacı olsa bu sayede faul alıp çizgiden yüksek isabetle skoru buldu.
Bitime 1:26 kala Datome’nin bulduğu dripling üzeri orta mesafe şutu biraz da erken kullanması ve isabet çıkaramaması maçın en kritik anlarından biriydi.
damir javorDe Colo karşısında Dixon’ı görünce yine alçak posta indi ve orayı zorladı, yardım getirmek zorunda kalınca temsilcimiz ters tarafta hücum ribaundunu rahat alan Hines da skora gitti. Sonrasında da Kalinic’in pota altında yaptığı ekstra zorlamayı blokla durduran CSKA savunması maçı söküp aldı maalesef elimizden, farkı 7 sayıya çıkardılar bitime 35 saniye kala.
Son saniyelerde Dixon ve Datome’den bulduğumuz iki kritik üçlükle farkı tekrar 3 sayıya indirmeyi başardık, pes etmedik yine, mücadeleyi sezon boyu olduğu gibi yine bırakmadık!
Ancak faul çizgisinden müthiş bir konsantrasyonla maç boyu kaçırmadan oynayan De Colo da yine hata yapmadı ve onları yakalamamıza engel oldu.
Hakem üçlüsünün maalesef maçın ağırlığının altında kaldığı ve özellikle uzatma bölümlerinde iyice performanslarının düştüğü bir mücadelede Fenerbahçe ve koç Obradovic sezon boyunca olduğu gibi asla pes etmediler. Evet olmadı, o kupa İstanbul’a gelemedi maalesef ama nasıl savaşılacağını, nasıl direnileceğini ve sahaya nasıl karakter konulacağını tüm Avrupa’ya gösterdiniz. Elinize, yüreğinize sağlık çocuklar!
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular