https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GERİ DÖNÜŞLER EFSANE YAPAR

Okunması Gerekenler

emircan 1Geri Dönüşler Efsaneler Yapar| Pınar Karşıyaka- Anadolu Efes

 

“Geride kalan kalbinizse, mutlaka geri dönersiniz.” Marc Levy

 

Bu söze uyan bir takımın neler yapabileceğini biz bugün gördük. Gerçekten de Pınar Karşıyakalı oyuncuların ve taraftarın birleşiminden ortaya çıkan sonuç basketbol tarihimizin en iyi geri dönüşlerinden biri oldu. Karşıyaka bir efsane yazdı, yazmaya devam ediyor.

 

Maçın ilk çeyreğine bakarsak karşılıklı sayılarla geçen bir çeyrek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Seyirci beklenildiği gibiydi. Efes ve Karşıyaka tarafı maçın başında biraz gergindi ve bu gerginlik bazı yerlerde gözüktü. DJ Strawberry maça istediği hava ile başladı ve Karşıyaka’yı taşıdı. Ancak Efes’in skor yükü çok iyi paylaşıldığından dolayı Karşıyaka öne geçemedi. Öne geçmek içinde son 5 dakika ” Zone Press” yaptılar. Bazı bölümlerde başarılı olsalar da çeyreği önde bitiremediler. İlk çeyrek 17-17 berabere bitti.

 

KSK EFES 99İkinci çeyrekte ise bambaşka bir çeyrek oldu. Ritim inanılmaz şekilde arttı. Beklenilmeyen olaylar oldu. Dixon 3 tane faul aldı. Efes çoğu bölümlerde seri buldu. Perperoglou çıldırdı. ( 16 sayı ile oynadı ilk yarıda) Ama yine de fark çok açılmadı. Anadolu Efes’in genç oyuncusu Okben Ulubay rotasyonda kendine yer bularak oynama fırsatı buldu. İyi işler yaptı ve takımına iyi katkı sağladı. Ancak kırılma dönemlerinde tecrübe eksikliğinden de olayı biraz sorun yaşadı. En azından Perperoglou’nu birazcık ta olsa dinlendirmiş oldu. Anadolu Efes maçın kırılma anlarında hep bir engelle karşılaştı. Tam maç kırılacak derken Karşıyaka bir türlü sayıyı bulmayı başardı. Efes’i bu çeyrekte bir adım atan faktör ” Hack a Shaq” taktiğini kullanmasıydı. Çünkü Karşıyaka seri boyunca serbest atışlarda çok sorun yaşamıştı ve Ivkovic bunu görüp önlemini almıştı. Karşıyaka serbest atış çizgisine çok geldi ancak maç boyunca serbest atışları yine istenilen performansta değildi. Efes’i bir diğer öne geçiren faktör ise 3 sayı isabetlerinin Karşıyaka’dan daha iyi oluşuydu. Karşıyaka %20 civarında iken Efes’in %30 3 sayı isabet oranı vardı. Ayrıca Perperoglou ve Janning’ten toplam 25 sayı katkı aldılar. İlk yarıyı Efes 2 sayı önde kapattı.

 

KSK EFES 97Üçüncü çeyrek dananın kuyruğunun kopma noktasına geldiği çeyrekti. Karşıyaka çeyreğe savunmasını değiştirerek ” Match Up Yardımlı Zone” ile başladı. Ancak sayı yemeye başlayınca tekrardan ” Man To Man” e döndüler. Anadolu Efes ise Palacios ve Gabriel’in post uplarına karşı “double” yaparak önlem almaya çalıştılar. Bunun sonuçları iyi oldu. Çünkü Karşıyaka’nın dış şut yüzdesi çok düşüktü ve şutları kaçırıyorlardı. Anadolu Efes çeyreğin ortalarına doğru Perperoglou’nun turnikesi ile farkı ilk defa çift hanelere çıkardı. Çeyreğin ortalarına doğru Karşıyaka o olağan olan ritmden de düştü. Karşıyaka, %20 oranında üçlük isabeti bulurken Anadolu Efes %47 oranında üçlük isabeti buldu. X Faktör, Birkan Batuk olmuştu. Çeyreğin sonuna doğru coach Ufuk Sarıca’nın yaptırdığı ” Zone Press” işe yaradı ve son çeyreğe 9 sayı farkla Anadolu Efes önde girdi. ( Anadolu Efes bu çeyrekte 32 sayı atarken Karşıyaka sadece 19 sayı attı.)

 

KSK EFES 98Son çeyreğin son bölümlerine doğru maç Karşıyaka’ya döndü.  Ama son bölümlerine kadar Efes rüzgarı devam etti ta ki Doğuş Balbay 4. faulünü alana kadar. Ondan sonra ritim Karşıyaka’ya geçti. Maçın bitimine 7 dakika kala Karşıyaka farkı 10 sayıya kadar indirdi. Karşıyaka tarafında üçlük sıkıntı son bölümde DJ Strawberry ve Jon Diebler’ın kendine gelmesiyle biraz dindi. Diebler’ın 4 dakika kala attığı üçlük maçın geri dönüşünün resmiydi. Son 55 saniyeye kadar Efes bir şekilde tutundu ancak yine Diebler’ın 55. saniyede attığı üçlükle fark 2’ye indi. Son toplarda ise Karşıyaka’nın iyi savunması geldi ve Kenny Gabriel bitime 9 saniye kala attığı üçlük ile Pınar Karşıyaka 82-81 öne geçti. Ivkovic molayı aldı ve kenar topunda top Stephane Lasme’ye geldi. DJ Strawberry, Lasme’yi faulle durdurdu ve Lasme 2 serbest atış kazandı. 2 tane serbest atıştan 1 tanesini sokan Lasme maçı 82-82 e getirdi. Son topu Bobby Dixon değerlendiremeyince maç uzatmaya gitti. ( Karşıyaka bu çeyrekte 28 sayı atarken Efes sadece 13 sayı attı.)

 

KSK EFES 96Uzatma periyodunda ise takımların yorulmasıyla da savunma odaklı bir periyot oldu. Janning’in top kaybını iyi değerlendiren Karşıyaka bir adım öne geçti uzatma periyodunda ve taktik faullerde de sıkıntı yaşamadı. Böylece çeyreği önde bitirdi ve maçı 91-88 kazandı.

 

Maçın en skorer oyuncusu 24 sayı ile Bobby Dixon oldu.

 

Serinin 5. maçı Cuma saat 20.00’de Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanacak. Eğer Karşıyaka o maçı kazanırsa şampiyon olacak. Eğer o maçı Anadolu Efes kazanırsa seri uzayacak. Asıl mücadele şimdi başlıyor.

 

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Emin Can OĞUZ

mail : emincan.oguz@abcspor.com

twitter : @emincanoguz11

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular