GERİ DÖNDÜK

Maçın başında beklentimin aksine tutuk gibiydik. Pozisyon da verdik Hatay’a. Ben rakibi boğarak başlarız diye düşünmüştüm. King kilidi açana kadar bekledik. Sonrası sezon başından alışık olduğumuz Fenerbahçe futbolu. Önde baskı, hızlı pas trafiği, eveleme geveleme olmadan direkt oyun ve bol pozisyon. Neden bu oyuna ara verdik, neden Trabzon maçında fazla temkinliydik artık geriye dönüp bu soruları sormanın manası yok. Bu maç itibariyle geri döndük ve hemen yarından başlayarak önümüze bakacağız.

Peki hızlanan oyunumuzun başlıca aktörleri kimlerdi? Önce Ferdi’den başlamamız lazım. Top ona gelince 2. vitesten 4.vitese çıkıyoruz birdenbire. Batshuayi’nin golü öncesi driplingi ve topu Rossi’nin önüne bırakışı buna güzel bir örnek. Yorulmak nedir bilmiyor, 95.dakikada hala soldan bindiriyordu. Osai de Trabzon’da hiç yapmadığı bindirmelerden fazlasıyla yaptı bugün. Son pasları hala sıkıntılı ama enerjisine ve ikili mücadelelerdeki gücüne şapka.

Trabzon maçında olmayan iki oyuncu Zayc ve Rossi de oyunun hızlanmasında büyük rol oynadılar. Rossi zaman zaman top kayıpları da yaptı, Zayc ise biraz maç temposunu kaybettiğinden 65 sonrası yoruldu ancak her ikisi de direkt rakip kaleye inmemize ciddi katkı sağladılar. Defansif katkı ise Arao’dan geldi. Bir çok rakip atağı başlamadan bitirdi. Sanki 4’lü defansın önünde oynarken kendini daha rahat hissediyor Arao. Bugün kaptığı toplar ve kestiği ataklarla müthişti.

Santraforlarımızın hepsi gol attı, özellikle Serdar Dursun’un ligde siftah yapmasına çok sevindim. Batshuayi de çok hareketliydi ama bir atakta müthiş top alıyor 3 rakibi oyundan düşürüyor, bir sonraki atakta ise topu kontrol ederken 5 metre ileriye sektiriyor, kayıp yapıyor. Ben hala Batshuayi’nin top tekniği üst düzey mi, problemli mi karar vermiş değilim.

Genel itibariyle moral kazandığımız, fabrika ayarlarımıza geri döndüğümüz bir maç oldu. Hücumda üretken olmayan bir rakip olmasına rağmen Hatay’a verdiğimiz bir kaç pozisyon can sıkıcı ama hoca o konuda gerekli uyarıları yapacaktır. Daha sert bir rakip olsa telafisi kolay olmayabilirdi. Bir sonraki iç saha maçımız Galatasaray’a karşı. İşte esas onun telafisi zor. Tüm gidişatı etkileyecek bir maç. Önce Antalya’yı yenip sonra derbiye çıkmamız gerekiyor. Galatasaray karşısında bu seviye yeterli olmaz, bu oyunun daha üstüne çıkmamız lazım. Şampiyonluklar bu tip maçlardan geçiyor.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72