https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KATALUNYA’NIN YENİ YILDIZ ADAYI, GERARD DEULOFEU

Okunması Gerekenler

murat_ozerHer ne kadar ülkemizde 2013’de düzenlenen U20 Dünya Kupası maçları istenildiği kadar takip edilmese de bence bu turnuvada ben iyi futbolcu olacağım diye bağıran yetenek abidesi futbolculardan birisiyle tanışma vakti ;

GERARD DEULOFEU(1994 – İspanya)

Ülkemizde düzenlenen turnuvanın favori takımlarından İspanya’nın en göze batan oyuncularından bir tanesiydi. Deulofeu nitekim bu onu kısa süre içerisinde göze batmakla bırakmayıp İngiltere, İspanya,Fransa ve Türk takımlarının gözdesi haline getirmişti. Katalonya doğumlu olan bu yeteneğin Barcelona alt yapısında olması herkes için gayet normal bir durum.

Peki bu genç İspanyol’un henüz 9 yaşında Barcelona’nın kapısından içeriye girdiğini biliyor muydunuz ? Evet işte zihniyet farkı işte büyük takım ve hedef takım farkı. Barcelona en alt yaş kategorisinden itibaren A takım hangi düzende hangi antreman metoduyla çalışıyorsa alt tarafta bu durum bu futbolculara empoze ediliyor ve antrene ediliyor böylelikle alt yapıdan gelen her futbolcu aynı düzen ve aynı dizilişle oynadığı için makinenin dişlilerinde en ufak bir sapma olmuyor böylelikle her gelen genç bir öncekinden daha fazla yarar sağlar hale geliyor . Peki ya bizde ? 9 Yaşında kulüp kapısından içeri giren bir futbolcu adayı ya antrenör kurbanı oluyor ya da çeşitli yaş gruplarında oynadıktan sonra 2. – 3. Ligde bir takımın yolunu tutuyor bir daha da geri dönüşü hak getire! 

gerard2Barcelona formasını çeşitli alt yaş gruplarında giyen bu genç Katalanın A takıma çıkışı ise tam manasıyla azmin zaferi 2003 yılında kapısından girdiği Barcelona’da A takımla 18 kişilik kadroda olduğu ilk maçın tarihi Nisan 2011 yılındaki Real Sociedad maçıdır . 8 Yıl alt yaş gruplarında forma giyen bu genç yıldız adayı tam 8 yıl bekledikten sonra Camp Nou’da taraftarın huzuruna çıkma şansı bulmuştur fakat forma ile tanışmasına biraz daha zaman vardır ve maalesef forma şansı bulamamıştır bu maçta. Barcelona ile ilk resmi maçına Ekim 2012’de Mallorca önünde çıkmış ve dakikalar 63’ü gösterdiğinde Cesc Fabregas’la yer değiştirerek Camp Nou çimlerine A takım düzeyinde ilk kez ayak basmıştır.

U20 Dünya Kupasında yer alan İspanya Milli takımında bir diğer yıldız adayı Jese ile birlikte en çok güvenilen isim olan bu genç Katalan güvenleri boşa çıkartmamış ve takımını bir çok maçta sırtlayarak büyük bir yıldız adayı olacağını bütün Dünya’ya sergilemiştir. Deulofeu, kuvvetli yapısına rağmen hızı, savunma oyuncularını komik duruma düşüren kabiliyet ve teknik becerisi, uzaktan şutları ve saha içi liderliği ile neden Barcelona B’de oynadığını bir kez daha tüm izleyicilere göstermiştir.

Dünya Kupasının hemen ardından sıraya giren Avrupa takımları birer birer Barcelona’nın kapısını çalmaya başladıklarında genç yeteneğimiz kararını vermiş ve kiralık olarak İngiltere’nin köklü kulüplerinden birisinin yolunu tutmaya hazır hale gelmişti.

gerard def3O takım bu sene İngiltere Premier Lig’de en şaşalı dönemini yaşayan (ve Fenerbahçeye gelmesini çok istediğim Kevin Mirallas’ı kadrosunda bulunduran) Everton’dan başkası değildi. Everton taraftarı tarafından her maçta ayakta alkışlanan Deulofeu bir çok oyuncunun hayalini kurduğu 10 Numaralı formayla Everton’da boy gösteriyor.  Tam bir joker olan bu İspanyol hücumun her bölgesinde sorunsuz bir şekilde oynayarak büyük bir yıldız olduğunu izleyenlere fazlasıyla belli ediyor. Premier Ligde bu sene Everton formasıyla  9 maçta ilk 11 çıkan ve toplamda  25 Maçta terleten yıldız adayımız 3 gol ve 4 asistle takımına önemli bir katkıda bulunarak Everton’a lig tarihinin en başarılı sezonunu yaşamalarında ciddi bir katkı sağlamış bulunmakta.

Sezon sonunda Everton’la kiralık sözleşmesi biten bu genç İspanyol’un 2014-15 sezonunda Barcelona’nın yolunu geri tutup tutmayacağı bilinmez ama bundan sonraki her sezon bir öncekinden daha fazla kendisinden söz ettireceği gün gibi ortada.

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular