https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GENİŞ KADRO SAYESİNDE

Okunması Gerekenler

GENİŞ KADRO SAYESİNDE

Fenerbahçe ligin en geniş, en alternatifli kadrosuna sahip. Her pozisyonda iki oyuncu olacak şekilde sezona girdik. İyi ki de öyle yapmışız. Yoksa bu kadar sakatlık, cezalı, eksik derken halimiz ne olurdu bilemiyorum. Lig başlarken yedek kulübesine as futbolcu çokluğu yüzünden hiç bir genci oturtamazken, şimdilerde kulübede neredeyse sadece gençler var. Üstelik ilk 11’deki oyuncularımızdan belli ki Novak sakat sakat oynuyor, verimsiz. Ayrıca maç içerisinde Serdar ve Valencia da sakatlanıp oyundan çıkıyorlar.

Dolayısıyla artık kadro limitleri ciddi şekilde zorlanıyor. Geniş kadro sayesinde belki bizler fazla hissetmiyoruz yaşanan sıkıntıları ama 3 günde bir maç oynamak zorundayken takım bir hayli zorlanıyor.
İşte böylesine sakatlıklar ve eksiklerle boğuşurken, eğrisi doğrusuna denk geldi. Fenerbahçe sezon başındaki hücum hattına döndü. Solda Thiam, sağda Valencia, ortada Samatta ile başlamıştık ilk haftalarda, bugün aynı üçlü işbaşındaydı. Bu üçlünün defoları yok mu? Elbette var. Top teknikleri üst düzey değil. Pas trafiğinde sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bazen çok kolay topları rakibe verip hepimizi şaşırtıyorlar.
Ancak öte yandan Erol Hoca’nın önceliği olan takım savunması açısından en doğru üçlü bu. Sürekli rakibi rahatsız ediyorlar. Ben rakip defansta oynuyor olsam Thiam-Valencia-Samatta’ya karşı oynamak istemem. Her mücadelenin içindeler. Hiç eli belinde görmüyorsunuz bu oyuncuları. Takım savunmasının en önde başlaması için müthiş katkı sağlıyorlar.
Onlar önde basınca arka taraf ta rahatlıyor. Bakın son haftalarda daha derli toplu gözüken Tisserand bugün zirve yaptı. Hem defansif olarak hiç hata yapmadı hem de topla çıkışlarında ve atağı başlatan paslarda çok başarılıydı. Serdar çıkana kadar ligin en çok hava topu kazanan oyuncusu Bolingi ile iyi boğuştu. Sadık yerine Serdar tercihi belki rakibin bu hava topu etkinliği yüzündendi. Ben burda başarılı bir ”rakip analizi” yapıldığını gözlemledim. Sağ tarafta Nazım da istikrarlı oyununu sürdürdü. Hem defansta hem ofansta etkiliydi.
Ozan ve Gustavo da iyi iş çıkardılar. Bu ikili sayesinde Fenerbahçe çok önemli bir merkez orta sahaya sahip. Ancak maalesef alternatifleri yok. Sosa ve Tolga Ciğerci’den katkı alamıyoruz bir türlü. İnşallah sakatlıklar bu ikiliden uzak dururlar. Transfer dönemi için hep başka mevkiler konuşuluyor ama belki de merkez orta sahaya da bir isim düşünmemiz gerekebilir.
Hepimiz tabii ki transfer konusunda Mesut Özil’e kilitlenmiş durumdayız. Tabii ki Mesut saha içinde Fenerbahçe’ye büyük kalite getirecek. Mesut oynadığı kadar oynatan bir oyuncu. Onun sayesinde daha göze hoş gelen bir oyun oynayacağız elbette. Saha dışında da Fenerbahçe’nin kudretini dosta düşmana hatırlatmaya yarayacaktır Mesut transferi. Yurtdışı bilinirliğimiz artacaktır. Ancak her şeyden önemlisi artık çocuklar tekrar Fenerbahçe’li olacaktır. Evet, kadromuz geniş ve alternatifli fakat Mesut’la Fenerbahçe tekrar fabrika ayarlarına dönüş yapacaktır.

mail: alp.eralp@abspor.com

twitter: @alperalp72

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular