https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GELECEĞİN MVP ADAYI, ANTHONY DAVIS

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZYeni bir yıldız mı doğuyor yoksa…

NBA’de zaman zaman yıldızlar, belki de efsaneler çıkıyor. Şimdi size bahsedeceğim genç adam yavaş yavaş lige ısınıyor.

Kimden mi bahsediyorum? 2012 draftından 1 numara seçilen Anthony Davis karşınızda.

DAVIS1Kentucky Üniversitesi’nden gelen 1993 doğumlu 2.08’lik oyuncu daha 2. senesinde kendisini drafttan seçen New Orleans Hornets (2013 yılında New Orleans Pelicans oldu) takımının gidişatını değiştirmeye başlayacağının sinyallerini verdi.

NBA’ e adım atmadan önce NCAA skorları da oldukça etkileyici idi. NCAA şampiyonu olan Kentucky kadrosunda yer alması, 2012 NCAA “National Player of the Year” olması…

NCAA sezonunda National Player of the Year seçilerek, bu ünvana ulaşan tarihteki ilk Kentucky Wildcats oyuncusu oldu.

2011-2012’de Kentucky’deki rakamları da hiç fena değil; 14,2 sayı-10,4 ribaunt-4,7 blok-1,3 asist-1,4 top çalma ile tamamladı.

DAVIS3Bu genç oyuncu 2012 Londra Olimpiyatlarında altın madalya kazandı. 2012’de adım attığı NBA’de 2012-2013 sezonunda All Rookie First Team’e seçildi. 2014’te All-Star oldu.

Şöyle bir 2013-2014 sezonu istatistiklerine bakacak olursak; 20,8 sayı-10 ribaunt-2,8 blok-1,6 asist-1,3 top çalma gibi iyi rakamlar görebiliyoruz.

Ayrıca sezonun blok kralı oldu. Ribaunt sıralamasında 10. sırada ve sayı krallığında ise 14. sırada yer aldı. Ve bu gencin henüz 2.sezonu

Bir önceki yani çaylak sezondaki ortalamalarına bakarsak ne kadar hızla geliştiğini daha iyi görebiliriz.

2012-2013 sezonu 13,5 sayı-8,2 ribaunt-1,8 blok-1 asist-1,2 top çalma

DAVIS20Esas başarıları ise pek rakamlara, istatistiklere yansımayan kısımda. Uzun kolları ve bölgeyi iyi kapatması sayesinde o kadar etkili bir blok tehdidi yaratıyor ki, karşı takımda birisinin içeri drive ettigi durumlarda büyük bir tedirginlik oluyor. Pas kanallarını kesebiliyor, çember savunması konusunda çok iddialı. Rakip oyuncu şut atmadan önce birçok defa düşünmek zorunda kalıyor.

Hele bu sene Ömer Aşık’ın Pelicans’a katılması ile beraber ciddi bir savunma takımına dönüşebilirler. Ve bu sayede Anthony Davis hücuma daha çok katkı sağlayabilir.

Zaten kesinlikle takımın düzeyini arttıran bir oyuncu. Geçen sene birçok takıma zorluk çıkarttı. Bu sene Ömer Aşık ile beraber pota altını domine edeceklerdir.

 Tabii ki halen eksiklikleri var. Özellikle pivot pozisyonu için kesinlikle kuvvetlenmesi gerekiyor. Atletik özelliklerinin ona sağladığı avantajların yanı sıra şutları daha istikrarlı olmalı.

DAVIS10Lisede 1,90’lık boyu nedeniyle önceleri guard oynayan Davis, lisenin son yılında 20 santime yakın uzamasıyla Power Forvet mevkiine geçiş yapar ama bu uzun boyuna rağmen dripling yapabilmesi ve iyi fundamental bilgisi ona sahada avantaj sağlamakta. Pivot olarak daha da güçlenmesi gerekiyor ama uzun kolları, oyun sezgisi ve müthiş savunma becerisiyle çok iyi defans yapabiliyor. Hem 4 hem 5 numaralarda etkili bir oyuncu. Ömer Aşık’ın 5 numaraya yerleşmesiyle daha da etkili olacaktır.

Otoriteler bu oyuncuyu Tim Duncan veya Kevin Garnett’ın gençliğine benzetiyorlar.

Ben 2-3 yıl içinde gerekli zıplamayı yapıp MVP adayı olacağına inanıyorum. Bu sezon çok belirleyici olacak. Bekleyelim görelim.

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular