https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GARDINIZ BEYİM, GARDINIZI DÜŞÜRDÜNÜZ!

Okunması Gerekenler

sinan-yasar-123

GARDINIZ BEYİM, GARDINIZI DÜŞÜRDÜNÜZ!

Sağlam ve dengeli bir gardınız yoksa ileride canınız fena halde yanabilir ve sonrasında da kendinizi soyunma odasinda yarı çıplak oturmuş bir halde, nerede olduğunuzu düşünürken bulursunuz. Bunun cevabını bulmak da biraz vakit alabilir, o yüzden bayanlar ve baylar siz de çok geç olmadan gardınızı alın! Son başvuru..

Gard sadece boksun değil diğer dövüş sporlarının ve kimi dansların da olmazsa olmazıdır. Ancak bokstaki gard bir başka. Diğerlerinin aksine, boksta platonun idealar dünyasından alınma, gardların gardı bir gard yoktur. Kendinizi rahatça koruyup saldırabiliyorsanız bayım, o gardın ailesiyle tanışma vakti gelmiş demektir. Gard genel olarak yumruklarınızın nerede durduğu, ayaklarınızın birbirlerine göre konumu ve aralarındaki açıklıkla alakalıdır. Tabii ki buna omuzlarınızı ve dirseklerinizi savunmanıza katıp katmayacağınızı, çenenizi nasıl sakladığınızı ve eskiv yapmak için hangi salınımları kullandığınızı da katmamız gerekir.

Peki nasıl durmalı ? Öncelikle olabildiğince darbelerden kaçınacak şekilde durmalısınız; darbeyi alırsanız da karşılayabilecek, onu emebilecek denge ve sağlamlıkta olmalı duruşunuz. Ama bununla birlikte rahat ta olmalısınız. Bu tepeden inme, zoraki ve ezberlenmiş bir duruş olmamalı. Ne kadar rahat ve sakin olursanız o kadar iyi dövüşürsünüz. O yüzden özellikle size uygun olan gardı aramalısınız. Boksu özgür bir spor yapan da bu; kendi gardınızı seçebilir ve hatta yaratabilirsiniz ve işe yarıyorsa buna kimsenin bir itirazı olmaz. Bu yüzden de temel olarak her boksörün temelde gard tutuşu ve dövüşteki ritmi farklıdır. Gardınız dövüş stilinizi belirler, dövüşleri de dövüş yapan stillerdir. Rocky Marciano’yu, Archie Moore ile Muhammad Ali’yi, Joe Frazier’ı, Mike Tyson’ı, Roy Jones Jr. ile Floyd Mayweather jr.’ı bu kadar iyi boksörler yapan şey, onların stillerindeki ustalıklarıdır.

*** Boks Sözlüğü…

Orthodox-Ortodoks Gard-Düz Gard: Boksörün sağlak olması dolayısıyla aldığı gard. Boksörün sol tarafı öndedir. Bu gardta sol yumruk önde sağ yumruk ise arkadadır.

Southpaw-Ters Gard : Boksörün solak olması dolayasıyla aldığı gard. Bu gardta sağ yumruk önde, sol yumruk ise arkadadır.

Jab-Direkt : Boksörün gardını aldığında önde kalan yumruğunu atması.

Cross-Çapraz Yumruk : Boksörün gardını aldığında arkada kalan yumruğunu atması.

*** Haftaya Brockton’un Kayası Rocky Marciano !!

SİNAN YAŞAR

mail: sinan.yasar@abcspor.com

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular