https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY VE EUROCUP GRUBU

Okunması Gerekenler

fersu yaziTemsilcimiz Galatatasaray’ın yer alacağı F grubu bu sezon Eurocup’ın en zorlu gruplarından biri. AEK (Yunanistan), Hapoel Jerusalem (İsrail), Krasny Oktaybr (Rusya), Neptunas (Litvanya) ve Nizhny Novgorod (Rusya) sarı kırmızılıların rakipleri olacak ki bu takımlar eğer farklı gruplara dağılmış olsalardı her biri kendi gruplarında ilk ikinin favori isimleri olurlardı.
“AEK”
Atina temsilcisi Yunan basketbolunda yeniden söz sahibi olmaya çalışıyor ve bu sezon önemli hamleler de yaptılar kadro anlamında. Bu grupta da özellikle kendi evlerinde çok can yakacaklardır. Ellerinde genç ve tecrübeli oyunculardan harmanlanmış derin bir kadro var. Takımın lideri Panathinaikos’dan bu sezon transfer ettikleri tecrübeli Yunan uzun Loukas Mavrokefalidis. Galatasaray’dan tanıdığımız Malik Hairston, bir dönem Torku Konyaspor forması giyen tecrübeli şutör Tomas Delininkaitis, NBA patentli pota altı oyuncusu Daniel Orton, Uşak’tan tanıdığımız ele avuca sığmayan guard Chris Warren, geçtiğimiz sezon İtalya liginde ribaundları silip süpüren O.D. Anosike, Kanadalı genç şutör Philip Scrubb, çok yönlü pota altı oyuncusu Bosnalı Milan Milosevic ve alt yapılarda tüm dikkatleri üzerine çeken, herkesin peşinden koştuğu Bosnalı süper yıldız adayı Edin Atic ellerinde bulunan diğer parçalar. Bir çok alernatife sahipler ellerindeki bu kadroyla ancak şuanda takımda disiplin problemleri var ve bu nedenle önemli iki isim, Orton ve Warren’dan faydalanamıyorlar. Koç Sakota zor günler geçiriyor. Şuanki dengeleriyle daha doğrusu dengesizlikleriyle grupta sonuncu da olabilirler, ilk dört içinde de yer alabilirler.
“Hapoel Jerusalem”
Geçtiğimiz sezon yaşadıkları hayal kırıklıkları sonrası önemli oyuncuları ile yollarını ayırdılar; Tywain McKee (Le Mans), Deon Thompson (Bayern Munich) ve Derwin Kitchen (Varese).Yakından tanıdığımız Earl Rowland, tecrübeli pivot D’or Fischer ve Brose Baskets’de geçirdiği kötü sezonun ardından yeniden Hapoel Jerusalem’e dönen tecrübeli pota altı oyuncusu Josh Duncan bu sezon için takıma kattıkları yeni isimler oldu. Geçen sezon da olduğu gibi koç Franco’nun en güvendiği isim skorer forvet Donta Smith olacak. Tecrübeli Yotam Halperin ve Earl Rowland da takımın skor yükünü Smith ile beraber sırtlayacaklar. Pota altında hücumda en büyük silahları yine Lior Eliyahu olacak ama bu kez savunmada da Fischer ile değerli bir silaha, caydırıcı bir güce sahipler. Tony Gaffney geçen sene olduğu gibi yine enerjisi ve ribaundlara sağladığı katkı ile takımın değerli bir parçası olacakken takımın tecrübeli guardı Bracey Wright da organizasyon anlamında ve gerektiğinde de skor anlamında Rowland’ın en büyük yardımcısı olacak. İsrail temsilcisi hücumda kolay sayı bulan ancak savunmasını henüz oturtamamış bir ekip. İstikrar problemi yaşadıkları ve henüz tam olarak takım olamadıkları için tıpkı AEK gibi ne yapacaklarını ve grubu nerede bitireceklerini tahmin etmek hayli güç.
“Krasny Oktaybr”
Bu sezon Krasny Oktaybr yaptıkları transferlerle bu hem VTB ligde hem de Eurocup’da“süpriz” takım olma yolunda ilerliyor, keyif veren bir hücum basketbolu oynuyorlar. Haliyle bu grubun da temsilcimiz Galatasaray ile en önemli favorilerinden biri durumundalar. Geçtiğimiz sezona göre neredeyse kadroyu tamamen yenilediler ve bir çok önemli isimle yolları ayırdılar; Quinton Hosley (Yeşilgiresun), Doron Perkins (Yeşilgiresun), Victor Cuthbert (Mobis-Kore), Donnie McGrath (Obradoiro), Romeo Travis (Alaska-Filipinler), Randy Culpepper (Limoges) ve Lamont Hamilton (Beşiktaş). Buna karşılık değerli isimleri de kadroya katmayı başardılar; Panathinaikos’da aradığını bulamayan ve Rusya’ya geri dönen asist makinası D.J. Cooper, çok yönlü kanat oyuncusu Jordan Hamilton, İtalya liginin MVP’si Tony Mitchell, Beşiktaş’ta beklentilerin altında kalan atletik pota altı oyuncusu JaJuan Johnson, pota altına sertlik getirecek görev adamı Dmitry Sokolov, Torku Konyaspor’da geçen sene izlediğimiz tecrübeli şutör uzun R.T. Guinn ve enerjisi ile benchten gelerek takıma savunma katkısı sağlayacak Vyacheslav Zaytsev. Tempolu bir basketbol oynuyorlar ve hücumda çok etkili silahlara sahipler. Ancak hücum tehditlerinin büyük bir bölümü kısa rotasyonunda mevcut, uzun rotasyonunda ise savunmaları Sokolov dışında yumuşak ki zaten dar da bir uzun rotasyonları var.
“Nizhny Novgorod”
gs eurocupGeçtiğimiz sezonki başarılı kadronun değerli isimleri kapış kapış transfer edildi; Taylor Rochestie (Maccabi Tel Aviv), Trey Thompkins (Real Madrid), Gal Mekel (Kızılyıldız), Artsiom Parakhouski (Unics Kazan) ve Tarence Kinsey (Trabzonspor MP). Buna karşılık aynı kalitede takviyeler yapamadılar; atletik ribaundçu Victor Rudd, genç uzun Rashid Mahalbasic, keskin nişancı Maxim Grigoryev, tecrübeli organizatör Eric Maynor ve bir başka tecrübeli isim-şut tehditi de bulunan Letonyalı uzun Kaspers Berzins. Aslında bu tranferlerle kadro derinliğini koruduklarını söyleyebiliriz. Sezona umutla başlasalar da takımın lideri Eric Maynor’ın ön çapraz bağlarının kopması ve sezonu kapatması bir anda işin rengini değiştirdi. Grigoryev takımın en önemli dış skor opsiyonu şuanda. Maynor’ın yokluğunda bir transfer kovalıyorlar ama kısa vadede Dmitriy Khvostov ve Evgeny Baburin’in süreleri artacak, bu iki isimden gelecek katkı çok önemli olacak. Kaptan Semen Antonov yine takımın pota altındaki en önemli silahı. Rudd ve Berzins de istikrarlı oyuncular, hem ribaundlarda hem de skor anlamında sürekli çift hanelerin sınırında gezen isimler. Vladimir Ivlev kenardan gelerek pota altına sertlik ve enerji getiren isim olacakken, sisteme alışması durumunda Rasid Mahalbasic de alçak posttaki etkinliği ile değerli bir skor opsiyonu olabilir. Koç Bagatskis yönetiminde bir sistem takımı olan Novgorod gruptaki herkesi yenebilecek güçte bir takım, gruptan ilk üçte çıkabileceklerini düşünüyorum.
“Neptunas”
Geçtiğimiz sezon ilk kez Euroleague tecrübesini de yaşayan Litvanya’nın mütevazi kulüplerinden Neptunas artık Avrupa kupalarında Litvanya’nın daimi temsilcisi olabilmek için istikrar kovalıyor. Bu yolda oldukça zorlu bir gruba düşmüş olsalar da pes etmeyen yapıları ve dış şut tehdidi ile her maçı çevirecek kapasitede olmaları onları her zaman “tehlikeli” bir takım yapıyor. Geçen sezonki kadrolarından sadece iki ismi kaybettiler; Deividas Gailius (Lietuvos Rytas) ve Mustafa Shakur (Ludwigsburg). Yeni transferleri ise atletik ve patlayıcı pota altı oyuncusu Jerai Grant, tecrübeli skorer guard Daniel Ewing ve genç şutör Travis Bader oldu. Ellerinde Zavackas gibi sert ve aynı zamanda 3 sayı tehditi olan çok tecrübeli bir uzunları var. Bunun yanında Juventus’tan aldıkları kanat oyuncusu Arydas Siksnius, bir diğer tecrübeli pota altı oyuncusu Simas Galdikas ve el yakan topların aranan ismi Martynas Mazeika da takımdaki önemli görev adamları. Birbirine benzer oyunculardan kurulu ve bir yıldızı olmadan oynamaya çalışan bir takım Neptunas. Savunmayı sertleştirdikleri ve hücumda tempo buldukları anlardan özellikle dış şutlarla tehlikeli olabiliyorlar. Aynı zamanda ev sahibi üstünlüğünü iyi kullanan bir ekip.
Takımların hücum gücü ile ön plana çıktığı bu zorlu grupta temsilcimizin savunmada göstereceği kararlılık ve İstanbul’da, kendi evinde yakalayacağı istikrar çok önemli olacak. Krasny ve Nizhny ile liderlik mücadelesi vereceğimizi düşünüyorum. En kritik deplasmanlar ise Novgorod, Atina ve Klaipeda olacak.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular