https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY TAKIM OLARAK KAZANDI

Okunması Gerekenler

fersu yaziKurduğu iddaalı kadronun ve beklentilerin aksine Euroleague’e 5’te 0 ile kötü bir başlangıç yapan sarı kırmızıları taraftarları Abdi İpekçi’de herşeye rağmen yalnız bırakmadı Olympiakos’a karşı, yine çok iyi bir atmosfer vardı. Sakatlığı geçen Daye ve Göksenin formalarına kavuşurken haftaiçi koç Ataman tarafından ağır bir şekilde eleştirilen Smith de kadrodaki yerini aldı. Geçtiğimiz sezonların aksine savunmada istikrarsız bir yapı sergileyen ama buna karşın yüksek tempoda etkili bir basketbol oynayan Olympiakos sezona iyi bir başlangıç yaptı, 5 maçlarından 3’ünü kazandılar. Onlar adına da bu maç öncesi durumu süpheli olan Mantzaris kadrodaki yerini aldı.

 

“Printezis’i çok iyi kullandılar”

 

gs-oly-1Koç Ataman Göksenin ile Spanoulis’e baskı kurarak maça başladı. Koç Sfairopoulos ise Micov’un 4 numarada yer almasını değerlendirerek Printezis’i bolca alçak postta kullandırdı guardlarına. İlk bölümde iki takım da topu sürekli çember altına indirerek üretmeye çalıştı. Ancak onlar kolay atışları değerlendirirken biz potaya yakın atışları da dış şutları da kaçırdık ve ikili oyunları Birch-Printezis mobil uzun ikilisi ile değişerek savunmalarına karşı düzenden çıkıp zorlamalar yapmaya başladık. Hücumda sabırsız davrandığımız ve Olympiakos’un çembere gidişlerini durduramadığımız bu anlarda Printezis liderliğinde 11-2’lik seri yakaladılar ilk 4 dakikada.

 

“Zehirli madde Smith ve hücum ribaundları”

 

Çeyreğin son bölümünde de Smith’in oyuna girmesiyle zaten dağınık başladığımız maçta hücumda iyice dibe vurduk, ilk 9 dakikada sadece 8 sayı üretebildik. Amerikalı guardın dengesiz penetrelerini alınan net savunma ribaunları ve efektif geçiş hücumları ile iyi cezalandırdı Olympiakos. Smith bir kez daha eline geçen şansı değerlendiremedi, sınıfta kaldı. Sete set kaldığımız pozisyonlarda da neredeyse her hücumu iki kere yaptı misafir takım, özellikle Birch hücum ribaundları ile çok canımızı yaktı. Son bölümde ise benchten gelen Dentmon ve Thompson ile aradığımız kıvılcımı yakaladık. Thompson savunmaya enerji getirirken, Dentmon da 8 sayılık çok değerli bir hücum katkısı sağladı ve 8-0’lık bir seri ile moral bulduk.

 

“Bench katkısı muazzamdı”

 

gs-oly-3İlk çeyreğin sonunda yakaladığımız savunma sertliğini ikinci çeyrekte de sürdürdü temsilcimiz ve 6 dakika boyunca 20 sayıda tuttu Olympiakos’u. Thompson, Daye ve Dentmon’ın savunmada gösterdiği direnç görülmeye değerdi. Hücumda ise takımını çok iyi organize eden Dentmon’ın agresif ama dengeli ve akıllı bir şekilde potaya yaptığı ataklar artı Thompson ve Daye’nin alçak postta bulduğu sayılar ile müthiş bir seri yakaladı Galatasaray 23-2 ile, Abdi İpekçi de uyandı. Printezis ve Spanoulis’in kenarda olduğu anları çok ama çok iyi değerlendirdik. Koç Sfairopolous’un da maça iyi başlayan Mantzaris yerine inatla Green’i sahada tutması ekmeğimize yağ sürdü.

 

“Daye-Dentmon şov”

 

Çeyreğin ikinci bölümü ile beraber Daye şov izledik. Savunmada gerek Birch’ün gerek Printezis’in arkasında çok iyi duran ve geri adım atmayan Daye hücumda da Thompson ile çok iyi alan paylaştı, iç-dış dengesini kurdular ve yakaladığı üçlükleri affetmedi Amerikalı forvet. Kötü başladığımız maçta 7.dakika geride kalırken 27-2’lik seri yakalayıp farkı çift hanalere çıkardık. Tabi bunda Zalgris günlerinden pasajlar sunan Dentmon’ın da etkisi büyüktü, benchten gelen iki oyuncu ilk yarıda bulduğumuz 38 sayının 23‘üne imza atmayı başardılar. Ancak yorgunluğun boy göstermesi ile savunmamız düştü, bir de koç Ataman yine Smith’i sahaya atınca hücumda ritmimizi kaybettik. Hiç pas yapmadan kullandığımız hücumlar sonrası Olympiakos kendine geldi ve çeyrek sonunda 8-0’lık seri ile farkı eritti 4 sayıya kadar. 11 top kaybına zorladığımız Olympiakos karşısında son bölümde biraz daha dikkatli olsak çift haneli farklarla soyunma odasına gitmemiz olasıydı.

 

“Soyunma odası yaramış”

 

gs-oly-43.çeyreğe ardarda üçlüklerle başladık. Dentmon ile Daye’in yanında Sinan, Diebler ve Micov’un da devreye girmesi ile beraber hücumda opsiyonlarını arttıran sarı kırmızılılar dinlenmiş olmanın da etkisiyle ilk yarının son bölümündeki yumuşaklığa izin vermedi, savunmada da vidaları tekrar sıktık. Maça iyi başlayamayan isimlerden biri olan Tyus, Thompson’ın bıraktığı yerden devam etti mücadeleye savunmada, O da kendine geldi. İlk 2 dakika geçilirken 11-3’lük bir seri yakaladık ve farkı 12 sayıya çıkardık. Tek problemimiz 3 faullü olan Daye’in Printezis karşısında agresif olamaması ve Yunan forvetten yediğimiz kolay sayılardı ki zaten çeyreğin bitimine 5 dakika kala da 4 faulle kenara gelmek zorunda kaldı.

 

“Milutinov hamlesi”

 

Koç Sfairopoulos akıllı bir şekilde 2.15’lik Milutinov’u oyuna alarak boyalı alandaki Daye-Thompson etkinliğimizi durdurduğu gibi hücum ribaundlarında da onun kapladığı alanı kullanarak tekrar 2. şans sayıları bulmaya başladılar. Ona inen toplar sonrası gömülmek zorunda kalan savunmamıza da Lojeski, Mantzaris ve Printezis ile buldukları üçlüklerle cezayı kestiler, farkı 2 sayıya indirdiler.

 

“Karşı hamle Pleiss artı Diebler sahnede”

 

Koç Ataman ise Pleiss ve Schilb hamlesi ile hemen karşılık verdi, Milutinov’a panzehri bulmuş olduk. Schilb’in organizasyona verdiği katkı sayesinde hem dev Alman’ı pota altında kullanmaya başladık hem de tepede onun perdeleri sonrası Diebler’ı da kritik yerde devreye soktuk, keskin nişancı maç boyu savunmada gösterdiği gayretin yanında yay gerisinden hiç kaçırmayarak da sezon başından beri kendisinden beklenen katkıyı verdi. Ancak onlar da Mantzaris ile çok ekstra üçlükler buldular, Yunan guard en kritik yerde el yakan toplardan isabet çıkardı, maça bu şekilde tutundular maalesef.

 

“Tecrübe”

 

gs-oly-2Olympiakos’un faul hakkını erken doldurmasını Sinan ve Dentmon ile çok iyi değerlendirdik. Sürekli potaya giden guardlarımız hücumun sıkıştığı anlarda çizgiden buldukları sayılarla bizi biraz olsun rahatlattı. Fakat iki tecrübeli isim Printezis ve Spanoulis’i bitime 1 dakika kala durduramadık, ağırlıklarını koydular. Thompson ve Daye’in kenarda olmasını iyi değerlendiren Printezis pota altında etkili olurken Spanoulis de en kritik yerde hareketli bir şekilde bulduğu üçlükle farkı 1 sayıya düşürdü.

 

“Blokla geldi galibiyet”

 

Micov’un son hücumda sorumluk alarak Papanikolaou üzerinden bulduğu basketin ardından Sinan da topu çaldı ve akıllıca potaya gitmeyerek süreyi kullanmak istedi. Maçı aldık derken Sinan’dan gelen pas hatası ile Olympiakos’a bir ikramda bulunduk ve onlar da Mantzaris ile çizgiye giderek farkı 12 saniye kala tekrar 1 sayıya indirdi. Taktik fauller sonrası son hücumda 2 sayı geride olan Olympiakos

 

Printezis’in üçlüğü ile maçı kazanma fırsatını yakaladı ama Tyus dünyasını kararttı Yunan forvetin ve bloğu ile Galatasaray’a ilk galibiyetini getirdi.

 

“Takım olabilmek”

 

Sezonun en iyi savunmasını yapan sarı kırmızılılar Euroleague’deki ilk galibiyetini elde etmesinin yanında Dentmon ve Diebler’ı da kazanmış oldu. Eleştri okları üzerinde olan iki oyuncu kusursuza yakın bir bir performans sergilediler oyunun iki alanında da. Parmağındaki sakatlığa rağmen özverili bir şekilde oynayan Micov, yine istikrarlı mücadelesinden hiç ödün vermeyen Sinan, umutsuzluğa kapıldığımız anlarda Dentmon ile beraber sahaya girerek geri dönüş ateşini yakan Thompson ve Daye, başta bocalasa da sonrasında savunmada gösterdiği müthiş dirençle Tyus hepsi bu galibiyeti hakettiler sergiledikleri mücadeleyle. En önemlisi Galatasaray koçuyla, taraftarıyla ve bu yıldız isimleriyle birlikte ilk kez “takım” olmayı başararak bu galibiyeti elde etti.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular