https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY HAZIR DEĞİL

Okunması Gerekenler

GOKHAN

Galatasaray’daki en radikal değişiklik orta saha oyuncularının Burak’ın her deparına cevap vermeyerek topu O’na atmamalarıydı. Belli ki bu Prandelli’nin bir talebiydi ve bu sayede takım tekdüze bir hücum aksiyonuna bağımlı kalmadan farklı varyasyonlar denemek çabasında olabilecekti. Burak Yılmaz’ın top kontrolü (first touch) konusundaki katlanılmaz zaafiyeti gözönüne alındığında bu, takımın hücuma çıkarken çok daha az top kaybı yapmasına, oyunun kanatlara yayılmasına ve dolayısıyla daha çok gol pozisyonuna girmesine yol açacaktır.

Dahası stoperler ortasaha çizgisine çıkabilecek, yani oyunu rakip sahaya yıkabilecek bir düzene geçilecektir. Bu, aynı zamanda takım kondisyonunu olumlu etkileyecek çünkü rakip sahada oynanan oyunda takım daha bir dinlenme fırsatı bulacaktır. Depar yoluna top atılmayan bir Burak takıma nasıl katkı verebilir? O da ayrı bir etüd konusu..

gs11Galatasaray ın bu seneki kadrosunda ayağına hakim,topu bilen ve oyun görüşü yüksek çok sayıda oyuncu var. Ancak bunlar, 30 yaş kıyısında olduklarından geç form tutacaklardır. Yeni hoca, yeni oyuncular, farklı bir oyun düzeni… Başlangıçta puan kayıplarını normal karşılamak gerekir.

Prandelli 4’lü savunmayı vazgeçilmez görüyor. Bu maçta önlerinde çapa oyuncu Yekta ve yanlarında Dzemaili ve Selçuk yeraldı. Burak ilerde tek, solunda Sneijder, sağında Bruma’lı bir 4.3.3. Bruma-Umut değişikliği ile formasyon 4.4.2 ye döndü. Buradan da anlıyoruz ki, sezon boyunca A planı tutmadığında, maç içerisinde formasyon değişikliklerine şahit olacağız. Maçın detaylarına gelince şu tespitleri yapmak mümkün görünüyor: ..Sneijder henüz hazır değil ..Selçuk ve Burak’ın form düşüklükleri devam ediyor ..

GS 22Bruma eksikleri olmasına rağmen çok yetenekli ve sezona damga vurabilir.. Tarık çok çok isabetli bir transfer. Genç, dinamik, dikine oynayan ve arapası atma özelliğine sahip olan bir oyuncu ki; bu sonuncusu kanat beklerinde çok rastlanan bir özellik değildir. Ekstradır.. Dzemaili 18 çizgisi etrafında çok etkili. 2’ye 1 yapan, araya oynayan ve santrafora girme yetisi olan bir box to box. Çok faydalı olur.. Olcan adaptasyon sorunu yaşıyor ve kalitesini henüz yansıtamıyor. Zamana ihtiyacı var ama özgüvenini kaybetmemeli ..Veysel teknik, hücumcu ve çalım atma özelliği olan, asist yapabilen ancak çizgide top alırken pozisyon hatası yapan ve zaman zaman şaşırtçı pas hataları yapabilen bir oyuncu. Zaman gösterecek.. ..Chedjou-Semih ikilisi tamamdır.

Galatasaray ın kadrosu iyi, homojen. Tek eksiği sırtı dönük oynayabilen, duvar olup takımın rakip sahaya yerleşmesini sağlayabilecek bir santrafor. O da tolere edilebilir. Prandelli neler yapabilecek ve takıma bir oyun karakteri verebilecek mi  bekleyip göreceğiz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

gokhan.hasimzade@abcspor.com

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular