https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GALATASARAY DİRENİYOR

Okunması Gerekenler

fersu yaziAbdi İpekçi beklendiği gibi dolmuştu ve sarı kırmızılıların galibiyeti adına taraftarlar gerekli atmosferi oluşturmuştu. Son 9 maçtır burada Fernabahçe’ye yenilmeyen Galatasaray taraftarının müthiş desteği ile bunu devam ettirmek ve süpürülmemek için sahaya çıktılar. Fenerbahçede doğal olarak ilk iki maçı farklı kazanmanın özgüveniyle seriyi bitirmek üzere maça başladı. Ev sahibinde Lasme topuğundaki sakatlığa rağmen sahadaydı. Galatasaray tamam mı devam mı maçına Göksenin ve Schilb ilk beşte başlatırken, 2.maçın aksine koç Ataman tek uzunla başladı, kendi salonunda Göksenin ve Sinan ile topa baskı yaparak tempoyu yükseltmek ve son maçta yaşanan hücumdaki düşüşü yukarı çekmekti amaç.Ayrıca McCollum’ı da kenardan taze kan olarak getirerek hem yıpranmasını engellemek hem de set hücumlarında sıkışmalar olduğunda o kilidi açmak için kullanmayı amaçladı. Koç Obradovic ise bu kez 6.yabancı tercihini Antic’den yana kullandı. Klasik ilk beşinden de vazgeçmedi ve ikiz kulelerle maça başladı, boyalı alan ve ribaund üstünlüğünü elde tutmak artı Lasme’yi maçın başından yormak istedi.
BİRİNCİ ÇEYREK
fb gs 56Koç Ataman’ın Schilb-Datome eşleşmesini savunmada ve hücumda kullanma tercihi ilk bölümlerde sadece hücumda etkili oldu. Amerikalı kanat oyuncusu sürekli potaya giderek artı bulduğu şutlarla oyunu yönlendiren, hücumda takımını sırtlayan isim olurken Datome’nin savunmasında zorlandı. Özellikle yardımlara giderken onu kaçırdığı pozisyonlarda cezayı kesti İtalyan yıldız.
Göksenin’nin Dixon üzerinde uyguladığı baskı etkili olurken Fenerbahçe zaman zaman yarı sahayı geçmekte zorlandı. Bununla beraber Fenerbahçe Udoh-Vesely artısını hücumda iyi kullandı ama savunmada potaya rahat giden Galatasaray kısalarını durduramadılar, Lasme ile oynanan yüksek ikili oyunlar ve orta mesafe şutlara yine çözüm olamadı ikiz kuleler.
Hayli sert geçen ilk çeyrtekte takımlar sabredip pas yapmak ve topu pota altına indirmek yerine birebirleri zorlamaya başladılar. Bununla beraber geçiş hücumlarında etkili olmaya başladı iki takım da ki özellikle Göksenin’in baskısı altında bunalan Dixon bu sayede maçın girmeyi başardı.
Takımının düzenden çıktığını farkeden koç Obradovic hemen Sloukas hamlesini yaptı ki Yunan oyuncunun organizasyonları ile beraber Fenerbahçe Udoh-Micov eşleşmesini çok iyi kullandı boyalı alanda. Sıpr yıldıza son bölümlerde ikinci faulünü de aldırmayı başardılar. Koç Ataman ise tempoyu düşürmemek adına McCollum hamlesini yaptı. Onun deliciliği ve diğer oyuncuların dış şut tehditine konsantre olan Fenerbahçe savunmasına karşı açılan alanları iyi değerlendi sarı kırmızılılar, Lasme’yi doğru yerde topla buluşturup ondan kolay sayılar çıkardılar.
İKİNCİ ÇEYREK
fb gs 53Koç Ataman Micov’un erken ikilemesinin de etkisiyle 2 uzuna, Davis-Lasme’ye döndü. Koç Obradovic ise buna Antic-Vesely ile karşılık verdi. Antic’in 3 sayı tehditi ve açılan Galatasaray savunmasına karşı Vesely-Lasme birebirlerini efektif kullandı Fenerbahçe ve iki uzunlu dönemde ev sahibine üstünlük sağladılar. Sarı kırmızılıların Lasme’ye yardım getirememesi Fenerbahçe’nin ekmeğine yağ sürdü.
Schilb ise ilk çeyrekte kaldığı yerden devam etti ve Bogdanovic’e karşı çok etkili oldu, toplu ve topsuz sürekli potaya giderek cezayı kesti. Ayrıca savunmada da getirdiği yardımlar ile muazzam iş çıkardı. Antic’in savunmada etkisiz kalması ve Udoh’un kenarda kalmasının faturası Fenerbahçe’ye ağır oldu. Davis de ilk maçta olduğu gibi alçak postta yüzü dönük birebirleri ile Makedon uzunu devre dışı bıraktı, Galatasaray maça döndü. Bu bölümde Melih’in bulduğu iki boş üçlükten isabet elde edememesi de sarı lacivertliler adına kritikti. Galatasaray şutları daha rahat riske ederek pota altına yardımlar getirmeye başladı.
Bogdanovic ve Sloukas hücumda sorumluluk alarak sürekli potaya gittiler artı Udoh’u da iyi beslemeye başladılar. Hiç dinlenemeyen Lasme savunmada doğal olarak düşmeye başladı. Bunu gören koç Ataman çeyreğin son 4 dakikasında Ege’yi oyuna aldı Davis’in yanına ki savunmada da fena iş çıkarmadı genç uzun. Bogdanovic Schilb karşısında savunmada yine problem yaşadı. Koç Obradovic’in 3 numarada etkili olan ve ilk yarıda hiç kenara gelmeyen Schilb’in karşısında maça da iyi başlayan Datome’yi kullanmaması ise ilginçti.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
fb gs 55McCollum ve Sinan savunmada iyi başladılar, Dixon’u maça sokmadılar ilk bölümlerde. Özellikle Sinan savunmada müthiş bir efor sarfetti, her yere yetişti tecrübeli guard. Hücumda ise McCollum’ın zorlama penetreleri biraz can sıksa da sonrasında Lasme-Davis arasındaki pas trafiğinin kurulması ile Davis etkili oldu, Fenerbahçe’yi kendi silahıyla vurmayı başardı Galatasaray. Bu ikili boyalı alanı da iyi savundu. Udoh-Vesely’nin hücumda çok yakın oynamaları ve kendi kendilerine alanı daraltmaları Galatasaray’ı rahatlattı, ilk 5 dakika geçilirken Fenerbahçe’nin henüz sayısı yoktu, 7-0’lık seri geldi ev sahibinden.
İkinci çeyrekteki hatasından dönen ve Datome ile devreye başlayan koç Obradovic bunun da ödülünü aldı. İtalyan forvet hem hücumda etkili oldu hem de savunmada Schilb’in yaratacılığına karşı tatlı-sert savunmasıyla dur dedi. Ayrıca yaptığı akıllı yardımlar ve çaldığı topla da sarı lacivertlilerin tekrar ivmelenerek oyunun içine girmesini sağlayan isim oldu.
Antic’i 5 numarada kullanıp Datome’yi 4 numara çekerek takımı kısaltan koç Obradovic son bölümde yorulan Galatasaray uzunlarına karşı hücum ribaundlarında da takımını etkili kılarken, savunmada da her topu adam değişerek savunup Galatasaray’ın kafasını karıştırmayı başardı.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
fb gs 51Maçın son çeyreği başlarken 53-50 önde olan Galatasaray’ın taraftarlarının Fenerbahçe bench’ini yoğun şekilde yabancı madde yağmuruna tutması sonucu maalesef önce hakem üçlüsü sonrasında da Fenerbahçeli oyuncular ve teknik heyet soyunma odalarına gittiler. Neyseki yapılan anonslar sonrası ortam sakinleşti. Takımlar ve hakemler sahaya döndüler, tekrar basketbola dönebildik.
Sarı kırmızılıların sürekli adam değiştiğini gören Sloukas Lasme’yi karşısında görünce potaya giderek savunma dengesini bozdu ve ribaund mücadelesinde Lasme 4.faulünü aldı. Bunu gören koç Obradovic hemen Udoh-Antic ile takımı uzattı, Lasme’nin problemini değerlendirmek adına. Ancak topu Sloukas değil Dixon yönlendirince Sinan’ın savunmadaki gayreti avantajı ev sahibine getirdi.
Bitime 6 dakika kala Galatasaray’da Lasme 5 faulle oyun dışı kalırken Davis ve Micov da 4 faülle mücadele etmek zorunda kalan isimler oldular. Fenerbahçe’de ise Udoh 4 faulle sahada kaldı ve takımını hücumda sırtlayan isim oldu, topu akıllıca ona indirdi sarı lacivertliler Micov arkasındayken.
Vesely-Udoh ikilisine dönen Fenerbahçe yine hücumda zorlandı, alan bulamayan Bogdanovic’in zorlama üçlüğü sonrasında maç boyu olduğu gibi Schilb’in savunmasında problem yaşaması ve fb gs 52Amerikalı’nın Davis’e indirdiği top, gelen basket faul. Maçın kırılma anlarından biriydi. Bitime 4 dakika kala, farkı 7 sayıya çıkardı Galatasaray.
Topu iyi çeviren ve gömülen Fenerbahçe’ye karşı Micov ve Schilb ile boş atışlar bulan Galatasaray bunları değerlendiremedi. Sarı lacivertliler ise sabırlı ve akıllı bir şekilde top çevirerek Udoh’u kullanmaya devam ettiler, farkı düşürüp tansiyonu tekrar yükseltmeyi başardılar geriden gelen takım olarak. Bu bölümde koç Ataman’ın en güvendiği isim olan McCollum’ın oynadığı birebirleri değerlendirememesi de Galatasaray’ı hücumda kitledi.
Ancak hücumda istediği üretimi bulamayan, maç boyunca etkisiz kalan Bogdanovic’e topları kullandırmayı tercih eden Fenerbahçe Datome’nin savunmadaki gayretinin karşılığını alamadı. Galatasaray skorda hep bir adım önde kalmayı başardı son bölümde.
Bitime 6 saniye kala Schilb’in faul atışları sonrası 3 sayılık farkı yakalayan Galatasaray sonrasında taktik faulleri de akıllı kullanarak 65-63 kazandı ve seride tutunarak süpürülmekten kurtuldu. 4.çeyreğin başında yaşanan tatsız olaylar dışında genelinde keyifli bir maç izledik. Özellikle son çeyrekte takımların yaptığı üst düzey savunma alkışları fazlasıyla haketti. Fenerbahçe’ye nazaran daha dar bir rotasyonla oynayan Galatasaray evinde oynamanın morali ve koç Ataman’ın oyuncularını verimli kullanması ile bu açığını kapatmayı başardı.
mail: fersu.deniz@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular